FALEŠNÁ A PODVODNÁ HRA
RSS

FALEŠNÁ A PODVODNÁ HRA

Pokud hraji mariáš nebo člověče nezlob a moji spoluhráči podvádějí, takže mě to poškozuje, je logické, že tuto hru opustím a dál s nimi nehraji.  Pokud hraji o peníze , tak spoluhráče udám policii. Pokud jsem kaskadér, tak hraji dál, ale již se necítím vázán jakýmikoliv pravidly a začnu také podvádět. Přece nebudu za blbce. A podobně je to v současnosti na evropském trhu s energiemi.

Energetická burza v Lipsku má stanovená pravidla, která jsou absurdní.  Například tím, že cena elektřiny se odvíjí od ceny plynu. Uměle vytvořený nedostatek plynu jednak ze strany EU a jednak z ruské strany, nesmyslně deformuje ceny , tedy zdražuje elektřinu. Protože v Čechách prakticky nemáme plynové elektrárny, je pro nás toto pravidlo nesmyslné a drasticky nás poškozuje. Navýšení cen elektřiny to může způsobit o 20 až 40 %.
Ceny elektřiny jsou zdražované emisními povolenkami,  se kterými jednak obchodují překupníci a spekulanti a zároveň EK při jejich obchodování stanovila drastické podmínky (nejrůznější limity), které skokově zdražují elektřinu a jsou principiálně hloupé. Údajně se podílejí na růstu ceny elektřiny nejméně o 20% , ale možná je to i více.
Cenová hladina elektřiny je silně ovlivněná Green dealem,  tedy Zeleným údělem. EK v tomto ekologistickém šílení vyhlásila, že fosilní paliva se musí zakázat ! A stanovila nereálné termíny , kdy jejich využívání skončí, přestože do té doby je Evropané nedokáží ničím reálným nahradit. Nárůst cen elektřiny to může způsobit 20 až 100 %.
EK by nejraději zakázala výrobu elektřiny i v jaderných elektrárnách,  ale proti silné Francii, která je na provozu atomových elektráren životně závislá, se to zatím neodváží udělat.
EK a Zelení šílenci navrhují nahradit fosilní paliva spalováním plynu, ale na plyn z Ruska uvaluje sankce. Sankce jsou dalším narušením volného trhu s energiemi ! Řekněme , že zdraží cenu elektřiny o dalších 20 až 40 %. Nahradit ruský plyn v horizontu nejméně 5 až 10 let je nereálné !
Německo, které se stalo nejurputnějším zastáncem Zeleného údělu,  zavírá tepelné elektrárny a po té některé zase otevírá. Tvrdošíjně uzavírá jaderné elektrárny. Díky zelené ideologii vytváří alespoň ve střední Evropě nedostatek elektřiny. A každý nedostatek vede ke zvyšování cen. Řekněme , že tento trend se podílí na zdražení elektřiny o dalších 40%.
Válka na Ukrajině vytváří další nejistoty, které zdražují elektřinu.  Válečnické proslovy představitelů EU podle všeho toužících po válce s Ruskem podporované našim „válečnickým“ premiérem tuto situaci jenom podtrhují. Válečná nejistota se podílí na zdražení elektřiny o dalších 20 %.
Obchodníci s elektřinou, výrobci a distributoři zneužívají situaci na trhu a navyšují si svoje zisky o lichvářské částky. Těžko říci o kolik, ale je to řekněme o 50 až 100 %.
Energetický pokr, který se nyní odehrává na Lipské burze,  je falešná a podvodná hra !!!
Vychází z absurdně zdeformovaného trhu s energiemi, který nemá nic společného s reálnými výrobními náklady elektřiny. Je vyjádřením ideologické a politické zlovůle čelních představitelů EU, kterým sekunduje premiér Fiala. Tyto ceny jsou vysoké také díky lichvářským ziskům obchodníků a producentů a výrobců elektřiny.
Nejabsurdnější je skutečnost, že energií a energetických surovin je dostatek !  Jsou na dosah ruky. Není však politická vůle je využít a přijmout. Z důvodů ideologických a politických tak Evropané budou v zimě zbytečně strádat. A nepomohou jim ani dva svetry. Horší však je, že to bude mít zničující dopad na českou ekonomiku a krach mnohých podniků. Nastane vysoká nezaměstnanost a bída.
Jestliže víme, že Lipská energetická burza je pokr bez pravidel, pak by bylo logické z burzy odejít a nehrát falešnou hru s cinknutými kartami.  Pod vedením premiéra Fialy se toho však určitě nedočkáme. Proč ? Protože náš premiér má panickou hrůzu s minoritních vlastníků akcií ČEZu (cca 20 %). Kdo jsou ti ďáblové, že dává přednost jim před potřebami českých občanů a české ekonomiky ? Ať už je to kdokoliv, tak stát vlastní 80 % akcií, může tedy legálně určovat pravidla hry. Může tedy akcionářům poskytnout dividendy nebo nikoliv. Může dokonce akcie po rozhodnutí valné hromady vyplatit a převzít. A byly by to čistá a legální hra.
Zbabělý Fiala však pod tlakem okolností přijme zastropování cen elektřiny na základě evropského rozhodnutí.  Tím se alibisticky zaštítí, i když toto řešení je nevýhodné a nárokuje si zbytečné výdaje státního rozpočtu. Ekonomicky čistý a legální je odchod z rozvrácené a nefunkční lipské burzy. Nestál by české poplatníky nic a cena elektřiny by okamžitě mohla klesnout na rozumnou hodnotu zohledňující výrobní náklady s rozumným ziskem.
Přestaňme tedy hrát hloupou podvodnou a falešnou energetickou hru. Jsou ideologie a mocenské zájmy zaprodaných evropských elit důležitější než šťastný a spokojený život českých občanů ? V této chvíli drží premiér Fiala trumfy přebytkové výroby elektřiny. Najde odvahu vynést trumfové eso nebo obětuje zájmy obyvatel této země za ideologické chiméry a mocenské zájmy cizích zemí ?
(Poznámka: Jenom na okraj si řekněme, že zastropování cen elektřiny je porušením pravidel volného trhu a burzy. Navýšení cen elektřiny v % vyjadřuje názor autora na tuto problematiku a nejsou tedy doloženy statistickými údaji. Ty jsou v současné nepřehledné a nejasné situaci nedostupné)
Zdroj


Nejčtenější za týden