Donald Trump pohrozil EU navýšením cel na 35% v případě, že Uršula z Bruselu nepošle obratem do USA slíbených 600 miliard USD v investicích! A vzápětí Trump vylezl na střechu Bílého domu, kde zkontroloval prvky PVO zabezpečení a oznámil, že na Indii uvalí masivní cla! Indie na webu ministerstva zahraničí totiž uvedla, že bude nadále nakupovat ruskou ropu! A to samé oznámil i Peking!
Když šéfka Evropské komise Ursula von der Leyen na summitu s Donaldem Trumpem ve Skotsku slíbila americkému prezidentovi nákupy amerických zbraní za stovky miliard dolarů, přidala k tomu i nabídku na 600 miliard USD investovaných do USA podle Trumpových propozic [ 1 ] .
Ten výměnou za to uvalil na EU cla “jen” ve výši 15% a EU navíc pro americké zboží musela svůj trh úplně otevřít a nasadit 0% na clech pro dovoz amerického zboží do USA. Jenže, vzápětí po summitu se v EU začaly ozývat hlasy, že takový balík peněz na investice do USA nikde v rozpočtech EU alokovaný není a asi ani nikdy nebude, protože není z čeho jej alokovat.
!function(r,u,m,b,l,e){r._Rumble=b,r[b]||(r[b]=function(){(r[b]._=r[b]._||[]).push(arguments);if(r[b]._.length==1){l=u.createElement(m),e=u.getElementsByTagName(m)[0],l.async=1,l.src="https://rumble.com/embedJS/ubrzme"+(arguments[1].video?'.'+arguments[1].video:'')+"/?url="+encodeURIComponent(location.href)+"&args="+encodeURIComponent(JSON.stringify([].slice.apply(arguments))),e.parentNode.insertBefore(l,e)}})}(window, document, "script", "Rumble");
Rumble("play", {"video":"v6uzqra","div":"rumble_v6uzqra"});
Přesně tuto otázku nyní Trump dostal na stanici CNBC, kde se ho ptali, co udělá, jestli EU ten slib Uršuly nenaplní a těch 600 miliard USD do Ameriky z Bruselu prostě v dohledné době několika týdnů nepřijde. Trump na to reagoval podrážděně, že v tom případě uvalí na EU cla ve výši 35% a začal vysvětlovat, jak Evropa desítky let USA oškubávala, a to že musí skončit.
Trump zřejmě nechápe, že to nebylo oškubávání, ale naopak kupování si loajality a naprosté poslušnosti evropských partnerů. Systém Pax Americana tímto způsobem držel evropské státy na své straně jako věrné lokaje. To se zadarmo totiž nikdy neudělá. No, a teď ten systém prostě Trump likviduje.
Brusel neví, kde sežene stovky miliard, které Uršula slíbila Trumpovi ve Skotsku
Evropská unie není schopna najít ani prostředky pro pomoc Ukrajině v rámci několika miliard EUR, protože rozpočty EU jsou napjaté už jen proto, že evropská ekonomika se kvůli Green Dealu celá hroutí a plán na zvýšení evropských daní v podobě prodeje tzv. emisních povolenek i pro fyzické osoby ( tzv. povolenky druhého typu – ETS 2 ) se stane předmětem obrovského politického a volebního boje v EU, který posílí alternativní a opoziční strany.
Destrojka EU je tak momentálně urychlována Trumpem takovým způsobem, že je naprosto jasné, že EU své sliby nebude moci splnit a těch 600 miliard USD do americké ekonomiky prostě během pár týdnů, jak očekává Trump, nenateče. Nenatečou ani do konce roku. Ani do konce tohoto desetiletí. Nenatečou vůbec. Trump ve svém golfovém resortu ve Skotsku sice básnil o tom, že dosáhl dohody, ale tu se nepodaří naplnit proto, že ji EU nebude moci zaplatit. Nejsou prašule, není bene! A to je realita!
!function(r,u,m,b,l,e){r._Rumble=b,r[b]||(r[b]=function(){(r[b]._=r[b]._||[]).push(arguments);if(r[b]._.length==1){l=u.createElement(m),e=u.getElementsByTagName(m)[0],l.async=1,l.src="https://rumble.com/embedJS/ubrzme"+(arguments[1].video?'.'+arguments[1].video:'')+"/?url="+encodeURIComponent(location.href)+"&args="+encodeURIComponent(JSON.stringify([].slice.apply(arguments))),e.parentNode.insertBefore(l,e)}})}(window, document, "script", "Rumble");
Rumble("play", {"video":"v6um7lk","div":"rumble_v6um7lk"});
Trump uvalí na EU cla ve výši 35% a pokud z těch 600 miliard USD nepřiteče do USA alespoň nějaká část, tak Trumpa chytne amok a uvalí na EU cla klidně i okolo 50 nebo 75% a de facto dojde k takovému rozkolu s EU, že může dojít k tomu, že Trump uvalí na americké zbraně pro Ukrajinu, které má platit EU, tzv. exportní cla, tedy opačná cla, kdy se vybírají cla za vývoz.
Zbraně a munice pro Ukrajinu tak může vyjít Brusel na tak obrovské částky navýšené o vývozní americká cla, že to prostě EU ekonomicky neustojí a nedokáže nakupovat ani ty zbraně od USA, natož investovat do USA peníze. Trump tohle provádí zkrátka proto, aby zpřetrhal vazby mezi EU a USA vytvořené systémem Pax Americana před 80 lety po 2. sv. válce. Evropa zůstane bez americké vojenské pomoci, která je úzce navázána na pomoc finanční.
Trump dostal strach z Ruska a vylezl na střechu Bílého domu, aby obhlédl možnost rozmístění těžkých prvků PVO
Bezpečnostní eskalace přitom Trumpa donutila k tomu, aby v úterý vylezl na střechu Bílého domu a zkontroloval tam prvky PVO zabezpečení, které tam jsou rozmístěny. Trump má podle všeho obavy z pondělního [ 2 ] oznámení ruského ministerstva zahraničí, že Rusko odstupuje od smlouvy na zákaz raket středního doletu , tedy raket s doletem 500 až 5500 km.
O dva dny dříve vyslal Trump k ruskému pobřeží na Kamčatce dvojici amerických jaderných ponorek [ 3 ] . Obavy Trumpa ze vzdušného úderu na Bílý dům ho dovedly k tomu, že chtěl vidět na střeše prvky PVO, které tam jsou. S novináři na dálky vtipkoval, že na střeše chce rozmístit jaderné rakety, ale samozřejmě o ty se nejedná.
!function(r,u,m,b,l,e){r._Rumble=b,r[b]||(r[b]=function(){(r[b]._=r[b]._||[]).push(arguments);if(r[b]._.length==1){l=u.createElement(m),e=u.getElementsByTagName(m)[0],l.async=1,l.src="https://rumble.com/embedJS/ubrzme"+(arguments[1].video?'.'+arguments[1].video:'')+"/?url="+encodeURIComponent(location.href)+"&args="+encodeURIComponent(JSON.stringify([].slice.apply(arguments))),e.parentNode.insertBefore(l,e)}})}(window, document, "script", "Rumble");
Rumble("play", {"video":"v6uzsl0","div":"rumble_v6uzsl0"});
Rozmístění baterií PVO s vyšším výkonem bude vyžadovat úpravy střechy Bílého domu a není jasné, jakou nosnost mají stropy a zdi Bílého domu. Eskalace bezpečnostní situace vede zkrátka k tomu, že Trump si začíná uvědomovat, že rakety mohou dopadnout i na Bílý dům a jeho politika takové události jde naproti. A nemusí jít o rakety, ale třeba o drony útočící na Bílý dům. Ukrajina je plná inspirace. Trumpova agrese s cly se ale neorientuje jen na EU, protože zasahuje prakticky všechny země světa.
Indie oznámila, že bude nadále kupovat ruskou ropu
A před několika hodinami Donald oznámil, poté se slezl ze střechy, tedy ne z lustru, že oznámí brzy masivní cla na Indii a zvýší je ze 25% na mnohem více, protože Indie si v úterý dovolila nevídané a neslýchané a na webu ministerstva zahraničí uvedla [ 4 ] , že bude nadále nakupovat ruskou ropu, protože ostatní země světa s Ruskem rovněž nadále obchodují a dokonce došlo i na výčet a detaily. Podívejte se, tady je oficiální znění tiskové zprávy:
Prohlášení tiskového mluvčího
4. srpna 2025
Po zahájení konfliktu na Ukrajině se Indie stala terčem útoků Spojených států a Evropské unie kvůli dovozu ropy z Ruska. Indie totiž začala dovážet z Ruska, protože tradiční dodávky byly po vypuknutí konfliktu odkloněny do Evropy. Spojené státy v té době aktivně podporovaly tento dovoz ze strany Indie za účelem posílení stability globálních energetických trhů. 2. Indický dovoz má zajistit předvídatelné a dostupné náklady na energii pro indické spotřebitele. Je to nutnost vynucená situací na světovém trhu. Je však příznačné, že právě ty země, které Indii kritizují, samy obchodují s Ruskem. Na rozdíl od našeho případu není takový obchod ani životně důležitou národní nutností. 3. Evropská unie v roce 2024 uskutečnila s Ruskem dvoustranný obchod se zbožím v hodnotě 67,5 miliardy eur. Kromě toho měla v roce 2023 obchod se službami odhadovaný na 17,2 miliardy eur. To je výrazně více než celkový obchod Indie s Ruskem v tomto roce nebo později. Evropský dovoz LNG v roce 2024 totiž dosáhl rekordních 16,5 milionu tun, čímž překonal poslední rekord 15,21 milionu tun z roku 2022. 4. V roce 2024 se Rusko a Indie dostaly na rekordní úroveň. Obchod mezi Evropou a Ruskem nezahrnuje pouze energie, ale také hnojiva, důlní produkty, chemikálie, železo a ocel a stroje a dopravní zařízení. 5. V roce 2018 se obchod mezi Evropou a Ruskem zvýšil o 2,5%. Pokud jde o Spojené státy, nadále dovážejí z Ruska hexafluorid uranu pro svůj jaderný průmysl, palladium pro svůj elektrotechnický průmysl, hnojiva a také chemikálie. 6. Obchod s uranem a palladiem je pro Spojené státy důležitý. V tomto kontextu je cílení na Indii neodůvodněné a nepřiměřené. Jako každá významná ekonomika přijme Indie veškerá nezbytná opatření k ochraně svých národních zájmů a hospodářské bezpečnosti. New Delhi 04. srpna 2025 .
Trump hrozí Indii vysokými cly za to, že Indové nadále chtějí nakupovat ruskou ropu
Americký prezident Donald Trump v úterý prohlásil, že v příštích 24 hodinách “ velmi výrazně ” zvýší cla uvalená na indický dovoz kvůli pokračujícím nákupům ruské ropy ze strany Indie. “ Indie není dobrým obchodním partnerem, protože s námi hodně obchoduje, ale my s ní ne.
Takže jsme se dohodli na 25 procentech, ale myslím, že je během příštích 24 hodin velmi výrazně zvýším, protože oni kupují ruskou ropu ,” řekl v televizním rozhovoru pro CNBC. Stalo se tak krátce poté, co Trump prohlásil, že “ podstatně ” zvýší americká cla na Indii, a obvinil jihoasijskou zemi, že nakupuje ropu z Ruska a prodává ji za účelem zisku.
USA bombed Iraq for oil, armed Saudi for profit, and left Afghanistan in ruins.
Now lectures India for buying discounted Russian oil – legally. Double standards don’t work anymore, Mr. Trump. India didn’t create the Russia-Ukraine war.
It’s not India’s job to bleed for NATO’s… pic.twitter.com/dY8eQvqF78
— Nalini Unagar (@NalinisKitchen) August 4, 2025
Náhlá roztržka mezi Indií a USA se prohlubuje od 31. července, kdy Trump vyhlásil 25% clo na zboží dodávané do USA a poprvé pohrozil blíže nespecifikovanými sankcemi za nákup ruské ropy. Obchodní napětí vyvolalo obavy z možného dopadu na indickou ekonomiku. Indický poradce pro národní bezpečnost Adžit Doval pravděpodobně tento týden odcestuje na plánovanou návštěvu Ruska.
A v nadcházejících týdnech se v Rusku očekává návštěva ministra zahraničí S. Džajšankara. Tohle je prostě situace, kdy Trump proti sobě a hlavně proti USA štve všechny bývalé americké spojence, a to jak v Evropě, tak v Asii. Chabadistický proces na destrojku a odstavení USA z pozice uznávané globální autority a hegemona. Rozvalit všechno, co americký národní prediktor za 80 let ve světě vybudoval.
Čína se přidala k Indii a oznámila, že jí nikdo nebude diktovat, od koho může nakupovat ropu
A stejné odezvy se Trump dočkal i od Číny. Ta se brání požadavkům USA, aby přestala nakupovat ropu z Ruska a Íránu, uvedla 4. srpna agentura Associated Press [ 5 ] . Peking trvá na tom, že bude i nadále zajišťovat své energetické dodávky na základě národních zájmů, a to navzdory tlaku Washingtonu a hrozbě sankčních cel.
Americký prezident Donald Trump vyhrožoval, že uvalí sekundární sankce na odběratele ropy z Ruska, pokud se Moskva nedohodne na příměří do 8. srpna. “ Čína bude vždy zajišťovat své dodávky energie způsobem, který bude sloužit našim národním zájmům ,” uvedlo pekingské ministerstvo zahraničí ve svém příspěvku na síti X 30. července po dvou dnech obchodních jednání ve Stockholmu. “ Nátlakem a donucováním ničeho nedosáhneme. Čína bude pevně hájit svou suverenitu, bezpečnost a rozvojové zájmy. “
After India now China has rejected US demands to stop purchasing Russian and Iranian oil despite pressure from Washington – Associated Press reveals. pic.twitter.com/35ZxDbVCBY
— Russian Market (@runews) August 4, 2025
Americký ministr financí Scott Bessent uvedl, že pokračující nákupy ruské ropy Čínou zůstávají klíčovým sporným bodem v obchodních jednáních mezi oběma zeměmi. “ Číňané berou svou suverenitu velmi vážně ,” řekl Bessent novinářům po jednání. “ Nechceme narušovat jejich suverenitu, takže by rádi platili stoprocentní clo .” USA chtějí odříznout Moskvu i Teherán od klíčových zdrojů příjmů.
Podle agentury Associated Press se zdá, že Čína není ochotna považovat nákupy energií za téma k vyjednávání. Pevný postoj Číny potvrzuje, že USA ztratily vliv na Peking a vedení Číny nad vztahy s USA zlámalo hůl. Přesně před tím varoval Henry Kissinger krátce před svou smrtí, že to nejhorší, co americká diplomacie může udělat, je odvrátit Peking od sebe ve prospěch Ruska. A přesně to se stalo.
-VK-
Šéfredaktor AE News