Juraj H. v utorok vyhlásil, že je vinný zo zabitia Filipínca Henryho Acordu. Súd rozhodol o výške trestu. Kovačič Hanzelová predostrela ďalšie súvislosti
RSS

Juraj H. v utorok vyhlásil, že je vinný zo zabitia Filipínca Henryho Acordu. Súd rozhodol o výške trestu. Kovačič Hanzelová predostrela ďalšie súvislosti

Bratislava 14. mája 2019 (SITA/TASR/HSP/Foto:TASR – Martin Baumann)
 
Juraj H., obžalovaný zo zabitia Filipínca Henryho Acordu, v utorok pred senátom Okresného súdu Bratislava I pristúpil k vyhláseniu o vine, teda priznal sa k vine. V v utorok ho senát Okresného súdu Bratislava I odsúdil na šesťročný trest odňatia slobody nepodmienečne
Na snímke obvinený Juraj H.
Zároveň sa obžalovaný má po prepustení podrobiť ochrannému protialkoholickému liečeniu. Podľa predsedu senátu sa súd stotožnil so znaleckým posudkom, podľa ktorého obžalovaný spáchal skutok v stave zníženej príčetnosti.
Obžalovaný Juraj H., bol stíhaný väzobne a v utorok ho eskortovali príslušníci Zboru väzenskej a justičnej stráže. “Som vinný,” povedal v preplnenej súdnej sieni obžalovaný, ktorý zároveň odpovedal na zákonné otázky predsedu senátu.
Na utorkové pojednávanie boli predvolaní ďalší svedkovia, ale aj znalci a lekári. Senát teda po jeho vyhlásení už nemal dôvod ich vypočuť. Súd už len prečítal psychologické vyšetrenia obžalovaného, s čím súhlasila obhajoba, ako aj prokurátorka Krajskej prokuratúry v Bratislave.
Podľa posudkov býval Juraj H. často zmätený, vzdelanostne bol ekonomicky zdatný, často videl východisko redukovať emócie, menej bol prísny, za istých okolností mohol podliehať výkyvu nálad, mal obavy zo zlyhania pri strate kontroly, pritom však nebola agresivita u neho preukázaná za dominantnú.
Naposledy, koncom marca senát okrem iných vypočul jedného z lekárov k zdravotnému stavu poškodeného. Pacienta osobne nevidel, hodnotil jeho CT vyšetrenie, ktoré odhalilo aneuryzmu mozgovej tepny. “V bežnej praxi sa vyskytuje u jedného až troch percent bežnej populácie v dospelosti,” ozrejmil súdu s tým, že v prípade jej prasknutia môžu byť následky rôzne, a to od bolestí hlavy až po smrť. Myslí si, že aneuryzma vznikla už pred útokom.
Pred súdom vypovedal aj jeden z policajtov, ktorý mal v čase incidentu službu. Súdu ozrejmil, že na Obchodnej ulici v Bratislave spozorovali skupinu kričiacich ľudí, jedna osoba ležala na zemi. Situáciu preverili. “Najviac sme sa bavili s dvoma cudzincami, od ktorých sme sa dozvedeli, že chalan na zemi bol napadnutý, kopnutý do hlavy. Páchateľ sa v podstate priznal, podrobnosti si už nepamätám. Vravel niečo také, že poškodený je pasák, on len bránil ženy. Nepamätám si, či bola u obžalovanému vykonaná dychová skúška. Bezpečnostnú prehliadku sme vykonali, našiel sa pri nej boxer, myslím, že vo vrecku,” povedal.
Prvé pojednávanie sa v tejto veci začalo koncom januára tohto roka. Dohodu o vine a treste vtedy odmietli uzatvoriť prokurátorka Krajskej prokuratúry v Bratislave aj obžalovaný a jeho obhajca. “Nepopieram skutok, ktorý sa stal, ale nesúhlasím s právnou kvalifikáciou,” povedal obvinený. Vypovedal, že v podvečer incidentu mali firemnú akciu, na ktorej vypil niekoľko pív s kolegami a nadriadenými. Z hotela, kde sa akcia konala, išiel neskôr do mesta, kde si chcel dať “ešte zopár pív”. Priznal, že v minulosti navštevoval psychiatričku a užíval lieky na upokojenie. Aj to, že okrem pív si dal liek Paretin a pred odchodom na akciu užil dva razy Lexaurin.
Acordu podľa svojich slov napadol preto, lebo si myslel, že chce ubližovať ženám, s ktorými bol. Svoj čin oľutoval, tvrdí, že na konflikt má útržkovité spomienky. Priznal tiež, že do mesta nosieval boxer. Nikdy ho však údajne v minulosti nepoužil a mal ho ako talizman aj v deň incidentu.
Dvadsaťosemročný Juraj H. z okresu Dunajská Streda mal 26. mája minulého roka nadránom približne o 4.45 h napadnúť na Obchodnej ulici v Bratislave Filipínca, ktorý sa snažil zabrániť obťažovaniu dvoch žien. Juraj H. okrem iného opakovane kopal poškodeného, keď už ležal na zemi. Filipínec upadol do bezvedomia, došlo ku krvácaniu do mozgu a po niekoľkých dňoch v nemocnici na následky poranení zomrel.
Náhradu škody si od Juraja H. v prípade uznania viny požadujú zástupca príslušnej zdravotnej poisťovne aj právny zástupca pozostalých. Ten žiada nielen náhradu pohrebných nákladov, cestovných nákladov pozostalých, ale aj ušlú mzdu.
 
 
Hanzelová: Táto krajina má vážny problém s alkoholom
Novinárka Zuzana Kovačič Hanzelová v súčasnosti pôsobiaca v denníku SME sa k súdnemu procesu vyjadrila na sociálnej sieti s tým, že má k nemu niekoľko poznámok.
Hanzelovej, podobne ako mnohým používateľom sociálnych sietí, sa nepozdávala najmä výška trestu, resp. spôsob akým ju súd (ne)vysvetlil.
“Kým právnici nevysvetlia bežnej verejnosti to, že za ukradnuté peniaze, napríklad v nástenkovom tendri, ide niekto sedieť na 11 rokov, a za zabitie človeka na 6, ľudia nebudú vnímať rozsudok spravodlivo.”
Opäť sa podľa kontroverznej novinárky dostávame k tomu, že keďže sudcovia nevysvetľujú ľuďom svoje rozsudky, verejnosť nechápe prečo rozhodli tak, ako rozhodli – nerozumie poľahčujúcim okolnostiam,  nerozumie prečo za ľudský život ide niekto sedieť na menej ako pre peniaze. “Sudcovia by mali bežným ľuďom vedieť vysvetliť, či je šanca na nápravu Juraja Hossua, či je to spravodlivé a prečo je to tak. Pretože na prvú, bez znalosti práva, to naozaj môže veľa ľuďom vyznievať tak, že nás zaujíma človek menej ako peniaze.”

“Po druhé – Juraj Hossu má ísť na protialkoholické liečenie. V psychiatrickom posudku sa píše, že mal začínajúcu závislosť na alkohole a bral na to aj Lexaurin. Sudca dnes pri vyhlásení rozsudku povedal, že Juraj Hossu môže ísť na protialkoholické liečenie až po výkone trestu. Viete prečo? Pretože u nás vo väzniciach neexistuje možnosť liečenia počas výkonu trestu. Nerozumiem ako je to možné a naozaj ma to úprimne prekvapilo.”
Hanzelová uviedla, že problém s alkoholom je na Slovensku vážny a berie sa na ľahkú váhu. “Neexistuje prevencia, deti si u nás môžu ľahko kúpiť alkohol aj v 11tich a pritom platí jasná poučka, že čím skôr dieťa začne, tým si výrazne zvyšuje šancu, že v dospelosti bude mať s alkoholom vážny problém. Navyše, ak sa aj rozhodnete svoj problém riešiť, na Slovensku je akútny nedostatok miesta v protialkoholických liečebniach a poradovník je taký dlhý, že sa môžete pokojne aj prepiť na smrť, kým sa dostanete na rad. Dáta hovoria, že na Slovensku je asi 400 tisíc ľudí závislých na alkohole. Neubúda počet nehôd pod vplyvom, a každý rok počet alkoholikov stúpa.”
“Súd povedal, že kvôli alkoholu a kombinácii liekov bol Juraj Hossua čiastočne nepríčetný. Otázka teda asi stojí aj tak, že ak by nepil a nebol by alkoholik, Henry zomrieť nemusel. Možno aj tento prípad by nám mohol pripomenúť, že máme vážny problém v tejto krajine,” vyjadrila svoj názor bývalá redaktorka RTVS.

 
 

 
Príspevok Juraj H. v utorok vyhlásil, že je vinný zo zabitia Filipínca Henryho Acordu. Súd rozhodol o výške trestu. Kovačič Hanzelová predostrela ďalšie súvislosti zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Matrace pro zdravé spaní

Specializovaný e-shop na matrace s dopravou zdarma.

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Hry zdarma

Nejlepší hry zdarma.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější