Došlo k dalším útokům na oblast Podněstří
RSS

Došlo k dalším útokům na oblast Podněstří

Nedávno jste si zde mohli přečíst o aktuální situaci v Podněstří, což je východní oblast Moldavska. V článku jste si také mohli přečíst víc o geopolitické situaci v této oblasti. Podobně jako na Ukrajině také zde žije ve východní části země převaha ruskojazyčného obyvatelstva, zatímco zbytek země preferuje moldavštinu. Také zde se dlouhodobě projevují snahy o osamostatnění ruskojazyčné části země…
Bez povšimnutí západních médií pokračují útoky z ukrajinského území a ukrajinský prezidentský poradce otevřeně hrozí válkou.
Existují témata, o kterých se v západních médiích mlčí. To platí například pro všechna příliš otevřená prohlášení nejdůležitějšího poradce ukrajinského prezidenta Zelenského. Jedná se o Alexeje Arestoviče jehož jméno by bylo dobré si zapamatovat. Více jste si o něm mohli přečíst zde .
Arestovič otevřeně řekl, že Ukrajina je připravena kdykoli rozšířit válku do Podněstří. Vzhledem k tomu, že ruské mírové jednotky jsou tam umístěny od roku 1992, byla by to pro Rusko velmi nepříjemná situace, protože ruské jednotky by tam byly ve skutečnosti odříznuty od dodávek. Rusko by tuto oblast buď muselo opustit, nebo masivně změnit svou strategii na Ukrajině, aby tam vojákům pomohlo.
Západní média nedávno informovala o explozi v Podněstří, ale skutečnost, že od té doby dochází k neustálým explozím a přeletům ozbrojených ukrajinských bezpilotních letounů, již není v západních médiích zmiňována.
Oficiálně je Podněstří vystaveno „červené“ úrovni hrozby terorismu. Ve čtvrtek byl nad územím republiky neutralizován dron vypuštěný z Ukrajiny s výbušninami. V pátek večer došlo ke čtyřem explozím poblíž vesnice Voronkovo poblíž ukrajinských hranic.
Místo výbuchů je uzavřeno. Do oblasti nelze vstoupit. Za bariérou je vojenská jednotka, která byla v posledních dvou dnech předmětem několika teroristických útoků.
Ukrajinské drony lze vidět každou noc na obloze nad Voronkovem. Malá vesnice na severu Podněstří je hraniční oblastí. Je to asi deset kilometrů přes pole do oblasti Oděsy. Odtud byl vypuštěn rádiem řízený dron, poté došlo k výbuchům v blízkosti vojenské jednotky.
Bývalo zde sovětské letiště postavené před druhou světovou válkou a během  války byl poblíž Voronkova umístěn lovecký pluk. Letový provoz zde však již neprobíhá a přistávací dráha je poničena. Ale Ukrajinci zde mají své vlastní plány.
Agresivní nálada souseda je jasně viditelná. Po uzavření oficiální hranice s Podněstřím posílila ukrajinská pohraniční stráž své pozice na kontaktní linii. Pytle s pískem umisťují na betonové bloky pro nastavení střelnic.
Na hraničním přechodu Kuchurgan nejsou žádní lidé ani auta. Ukrajinské území je vzdálené 200 metrů. Za bariérou je neutrální pás – most přes Řeku Liman.
Jediný železniční most již byl vyhozen do povětří. Z Tiraspolu se již do Oděsy nedostanete vlakem. Ukrajina se brání teroristickými útoky proti sousednímu Podněstří.
„Naši lidé už prošli válkou v roce 1992. Víme, jaké jsou ztráty, a udržíme mír v naší zemi až do konce,“ řekl prezident Vadim Krasnoselsky.
Po neúspěšném sabotážním aktu v Majaku se z Kyjeva ozývaly výzvy k rozpoutání války: „Máme také nezhojené rány. A jakmile nás budete potřebovat v míru nebo ve válce, vždy vám přijdeme na pomoc,“ řekl Moldavsku ukrajinský politik Alexej Arestovič.
Jedná se o výzvu oficiální vládě v Kišiněvu, kde Maia Sandu přijímá evropské politiky každý druhý den. Charles Michel, předseda Evropské rady , podává pomocnou ruku Moldavsku, které si teroristických útoků v Podněstří nevšimlo: „Plánujeme výrazně zvýšit podporu Moldavska. Poskytujeme dodatečné vybavení pro vaše ozbrojené síly.“
Pro své rozhodnutí o svém proevropském kurzu Sandu také očekává dodatečnou vojenskou podporu od sousedního Rumunska, kde manévry NATO právě začaly.
„Máme nevyřešený konflikt. Existují mírové síly. Je jasné, že mírové jednotky plně zaručují mír a bezpečnost. Proč Moldavská republika potřebuje vojenskou podporu? Proti komu? Podněstří neohrožuje Moldavsko ani Ukrajinu,“ řekl moldavsko-podněsterský ministr zahraničí Vitalij Ignaťjev.
Zahraniční důstojníci se nyní objevují na moldavsko-podněsterské hranici. Oficiálně prý kontrolovat tok ukrajinských uprchlíků. Neoficiálně rumunští pohraničníci již dlouho hlídkují na demarkační linii na stejné úrovni jako moldavská pohraniční stráž.
„Moldavská republika si vybrala své spojence, což musí být konečně pochopeno a zaznamenáno. No, oni si vybrali tento směr sami, prosím, žádný problém. Ale my jsme si nevybrali tento směr, Podněstří má jiný směr, náš názor musí být respektován,“ říká Vadim Krasnoselsky.
Moldavská republika neuznává směr Podněstří a zpřísňuje svou blokádu. Stovky tun nákladu jsou zabaveny na kontrolních stanovištích. Dovoz léků klesl o 70 procent, stejně jako dovoz surovin pro velkou ocelárnu.
„Závod nic neporušil, fungoval hlavně pro evropský trh. Moldavská republika dostává každý měsíc 10 až 12 milionů dolarů na služby a prodej surovin,“ řekl Sergej Korněv, generální ředitel Moldavské ocelárny.
Bez zohlednění peněz Moldavsko nevydalo environmentální povolení, což je dramatická změna v právních předpisech. Evropský trh mezitím ztratil důležitého dodavatele.
Srdce závodu, obrovská ocelová pec, je uzavřena. V hlavním sále je nezvykle tma a ticho. Práce jsou pozastaveny, což trvá již čtyři měsíce.
Ve výrobě byli o 30 procent pozadu, zpracovával se pouze místní šrot. Po dlouhých jednáních se vrátili k normální práci. Moldavská republika však vydala povolení pouze na jeden měsíc.
Vývoz, ze kterého se Podněstří snaží žít, závisí také na jeho vztazích s Kišiněvem. Pod horkým květnovým sluncem kvetou jabloňové sady. Jedná se o největší plantáž v republice: devět různých odrůd a téměř 4000 tun sklizně. Všechno pro ruský trh, na který však musí být vše přepraveno. A nikdo neví jak. Logistika je nyní téměř pětkrát dražší, cesta je delší – přes sever Moldavské republiky. Ale pro nákladní automobily se zbožím pro Rusko neexistuje téměř žádný způsob, jak projet.
Toto je bývalá sýpka Sovětského svazu. Všechna tato pole byla státními podniky. Dokonce i nyní se Podněstří drží nad vodou jen díky svým zemědělcům. Veškeré bohatství země se nachází na místním trhu.
Zde mají vlastní měnu, pasy a poznávací značky. Tři úřední jazyky jsou moldavský, ruský a ukrajinský. Ale ruská vlajka je viděna stejně často jako podněsterská. A i když neexistuje žádná společná hranice, existuje společná minulost, jejíž vzpomínka je zde pečlivě zachována.
„Nemůžete zrušit 9. května. 9. květen je v našich srdcích, v našich myslích, v našem vzdělání, v našich dějinách, nemůže být zrušen. Budeme distribuovat svatojiřskou stuhu jako symbol vítězství, to je otázka principu. Historie Podněstří je také neoddělitelně spjata se svatojiřskou stuhou,“ říká Krasnoselsky.
Ohodnoťte tento příspěvek! [Celkem: 0 Průměrně: 0 ]


Nejčtenější za týden