Iránsky minister zahraničných vecí Zaríf vylúčil možné rozhovory s USA
pravdive+seznam

Iránsky minister zahraničných vecí Zaríf vylúčil možné rozhovory s USA

Tokio 16. mája 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Richard Drew)
 
Iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf vylúčil vo štvrtok rozhovory so Spojenými štátmi s cieľom znížiť stupňujúce sa napätie medzi oboma krajinami. Informovala o tom agentúra AFP
Na snímke Mohammad Javad Zarif
Zaríf na otázku, či je otvorený bilaterálnym rozhovorom s Washingtonom, podľa agentúry Kjódó povedal, že “nie je žiadna možnosť na rokovania”.
“Stupňovanie napätia zo strany Spojených štátov je neakceptovateľné,” povedal Zaríf v Tokiu, kde rokoval s japonskými predstaviteľmi.
Teherán uplatňuje podľa jeho slov maximálnu zdržanlivosť aj napriek tomu, že Spojené štáty minulý rok odstúpili od jadrovej dohody svetových veľmocí s Iránom.
Zaríf dodal, že Irán je stále oddaný dohode a priebežné posudky potvrdili, že dodržiava jej podmienky.
Americký prezident Donald Trump v máji 2018 oznámil, že Spojené štáty odstupujú od jadrovej dohody svetových veľmocí s Iránom a jeho krajina zavedie voči Teheránu opäť sankcie. Napätie medzi krajinami, ktoré bolo podľa AFP vysoké už vtedy, výrazne narástlo v posledných týždňoch.
USA uplynulý týždeň do oblasti Perzského zálivu v reakcii na údajné hrozby zo strany Iránu vyslali útočnú skupinu pozostávajúcu z lietadlovej lode a ďalších plavidiel, ako aj strategické bombardéry B-52 Stratofortress.
Spojené štáty takisto nariadili, aby z amerického veľvyslanectva v irackej metropole Badgad a aj z konzulátu v meste Arbíl odišli všetci zamestnanci, ktorých prítomnosť nie je nevyhnutná pre základné fungovanie diplomatickej misie. Irak má blízke vzťahy s Iránom, pripomína AFP.
Americký prezident Donald Trump však podľa AFP predpovedal, že Irán bude “čoskoro” chcieť rokovať, a poprel tvrdenia o tom, že by v Bielom dome boli akékoľvek nezhody ohľadom krokov, ktoré podľa kritikov môžu viesť k vojne na Blízkom východe.
Iránsky najvyšší vodca ajatolláh Alí Chameneí v utorok v reakcii na stupňujúce sa napätie medzi Teheránom a Washingtonom poznamenal, že so Spojenými štátmi “žiadna vojna nebude”.
Trumpovi protivníci podľa AFP tvrdia, že zástancovia tvrdej línie na čele s poradcom prezidenta pre národnú bezpečnosť Johnom Boltonom tlačia krajinu do vojny.
 
Príspevok Iránsky minister zahraničných vecí Zaríf vylúčil možné rozhovory s USA zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější