Lajčák v Estónsku hovoril o budúcnosti EÚ a očakávaniach od eurovolieb. “Potrebujeme opäť nadchnúť mladú generáciu pre európsky projekt“
pravdive+seznam

Lajčák v Estónsku hovoril o budúcnosti EÚ a očakávaniach od eurovolieb. “Potrebujeme opäť nadchnúť mladú generáciu pre európsky projekt“

Bratislava 18. mája 2019 (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)
 
Diskutoval tiež o regionálnej bezpečnosti vzhľadom na aktuálne predsedníctvo SR v OBSE
Na snímke Miroslav Lajčák
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák počas svojej návštevy Estónska hovoril o budúcnosti EÚ a očakávaniach od volieb do Európskeho parlamentu. Šéf rezortu diplomacie navštívil od 17. do 18. mája estónske hlavné mesto Tallin. Agentúru SITA informoval tlačový odbor ministerstva.
Ministrom zahraničných vecí Estónska je Urmas Reinsalu. Počas bilaterálneho rokovania sa partneri venovali najmä otázkam posilňovania vzájomnej ekonomickej spolupráce a aktuálnym európskym témam. Diskutovali tiež o regionálnej bezpečnosti vzhľadom na aktuálne predsedníctvo SR v OBSE. V tejto súvislosti minister Lajčák označil za prioritnú oblasť nášho záujmu riešenie situácie na Ukrajine. Zhodli sa, že treba poskytnúť silnú podporu Ukrajine zo strany EÚ a že transformácia Ukrajiny na stabilnú a prosperujúcu krajinu je dôležitá pre obe strany.
Lajčák sa zúčastnil na 13. ročníku Lennart Meri Conference 2019 na pozvanie prezidentky Estónska Kersti Kaljulaid. Náš minister vystúpil v rámci panelovej diskusie zameranej na vývoj spoločenských nálad v Európe a očakávania od nadchádzajúcich volieb do Európskeho parlamentu. Účastníci diskutovali o tom, ako by mali lídri, ktorí vzídu z budúcotýždňových volieb, reagovať na výzvy ako migrácia a sociálno-ekonomická nerovnosť, či ako sa v Európe vysporiadať s fenoménom populizmu.
„Potrebujeme opäť nadchnúť mladú generáciu pre európsky projekt,“ uviedol Lajčák počas konferencie a dodal, že Európska únia je tu pre nich a musí pracovať tak, aby jasne cítili konkrétne benefity, ktoré môžu vzísť len zo spolupráce v zjednotenej Európe. „Žiadny štát samostatne nedokáže ponúknuť toľko, čo dokážeme ponúknuť všetci spoločne. Pred nami je množstvo výziev a Slovensko im môže najlepšie čeliť ako súčasť silnej a zjednotenej Európskej únie. Verím, že občania naprieč EÚ budú mať toto na pamäti, keď si už budúci týždeň budú voliť svojich zástupcov. Ide o veľa. Ide o budúcnosť Európy,“ doplnil minister.
Šéf slovenského rezortu diplomacie rokoval aj s ministrom zahraničných vecí severomacedónskej republiky Nikolom Dimitrovom. Lajčák ocenil úspech Severného Macedónska na zahraničnej politickej scéne, ktorý krajina dosiahla definitívnym vyriešením dlhoročného sporu o názve krajiny, čím sa Skopje otvorila cesta k urýchlenému dokončeniu procesu začlenenia do Severoatlantickej aliancie. Ako uviedol Lajčák, Severné Macedónsko preukázalo svoju politickú zrelosť aj v nedávnych prezidentských voľbách, ktoré prebehli demokratickým spôsobom a potvrdili proeurópske smerovanie krajiny. „Pokrok Severného Macedónska je pritom mimoriadne dôležitý pre rozhodovanie Európskej únie o začatí prístupových rozhovorov ako ďalšej kľúčovej kapitoly v novodobých dejinách krajiny,“ zdôraznil minister. Potvrdil, že Slovenská republika podporuje otvorenie prístupových rokovaní a bude naďalej poskytovať Skopje maximálnu podporu tak, aby sa severomacedónska republika stala čím skôr súčasťou zjednotenej Európy. Konkrétnym spôsobom, ktorým sa Slovenská republika podieľa na odovzdávaní skúseností z eurointegračných procesov pre Severné Macedónsko je projekt Národného Konventu o Európskej únii.
Príspevok Lajčák v Estónsku hovoril o budúcnosti EÚ a očakávaniach od eurovolieb. “Potrebujeme opäť nadchnúť mladú generáciu pre európsky projekt“ zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější