Neuvěřitelně prázdný a falešný projev
RSS

Neuvěřitelně prázdný a falešný projev

Neuvěřitelně prázdný a falešný projev. Nedůvěryhodný. Pan premiér žije ve svém vlastním světě, odtržený od reality. Odtržený od veřejnosti, jíž očividně pohrdá. Naprostý nedostatek schopnosti být leader. I když věřím tomu, že lidem, kteří jsou ideologicky, morálně i psychologicky na jeho vlně, tedy nejspíš ti, kteří stále z nějakého důvodu volí ODS, vynaloží nesmírné úsilí, aby si vše racionalizovali a s tím představením prázdnoty souhlasili.
A tohle nepíšu proto, že bych snad byl „proruskej“. Protože nejsem. Naopak, Rusko je dlouhodobá hrozba, nepřítel, a je v našem zájmu, aby z války vyšlo oslabené.
Jenomže nedostatek schopností pana Fialy (a ostatně i jeho kabinetu) povede k tomu, nestane-li se nějaký zázrak, že zoufalí lidé budou schopni přivést k moci někoho, kdo začne s Ruskem vyjednávat o dodávkách. Ať to bude Babiš podpořený idiokratickou stranou pana Okamury, nebo zda to bude nějaký konglomerát menších nepravicových stran a hnutí, to je podružné. Důležité je si uvědomit, že přilézt k Rusku bohužel znamená kapitulovat. Znamená to současnou pozici popřít. Uznat porážku. A jen těžko si lze představit, že ruská strana řekne: „v pořádku, tady máte plyn za stejných podmínek jako před válkou, pěkně si ho užijte.“ Ne, tohle bude zaplaceno naší suverenitou. Jakousi energetickou finlandizací. A já se obávám, že mnohým těm, kteří správně kritizují režim omezené suverenity v rámci EU, se naopak suverenity ve prospěch Ruska vzdají výměnou za plyn ochotně a nadšeně.
Kapitulovat není v tuto chvíli možné. Dlouhodobé škody na naší republice by byly nedozírné. A je obrovská vina pana Fialy a jeho vlády, že tohle podceňují. Že se domnívají, že lidem budou stačit řeči. Že je lze nějak ukecat a poradit jim koupit si huňatý svetr.
Je to situace, z níž není jednoduchá cesta ven. Zavedly nás do ní vlády za posledních minimálně patnáct let. Všechny vlády, které postupně přijímaly, nejprve ideologicky a morálně, pak i prakticky, všechny iracionální teze zelené politiky. Včetně pana Fialy, který ještě před pár měsíci tvrdil, že green deal je pro nás ekonomickou příležitostí. V důsledcích zelené politiky jsme teď až po uši. A jestliže Fiala tvrdí, že jediný faktor energetické krize je Putin, věří mu to stále méně lidí.
Pokud si pan Fiala tak libuje v signálech, potom lze poradit to jediné: oznámit, že Česká republika odstupuje od všech zelených smluv a ruší systém emisních povolenek, by byl v tuto chvíli ten nejcennější signál vůči české veřejnosti. A já věřím, že je to ten jediný signál, který by snad mohl být přijat pozitivně. Fiala však nemá k něčemu takovému odvahu.

Luboš Zálom
The post Neuvěřitelně prázdný a falešný projev first appeared on .


Nejčtenější za týden