Biden znovu slíbil, že v případě invaze Číny budou americké síly bránit Tchaj-wan
RSS

Biden znovu slíbil, že v případě invaze Číny budou americké síly bránit Tchaj-wan

Prezident Joe Biden vydal překvapivě přímočarou odpověď na otázku v rozhovoru pro pořad CBS „60 Minutes“ , jaká by byla reakce USA, kdyby se Čína rozhodla napadnout Tchaj-wan. (Foto: Youtube / ilustrační)Biden odpověděl „ano“ na otázku, zda by americké síly bránily samosprávný ostrov, pokud by se dostal pod čínskou vojenskou invazi. „ Ano, pokud by skutečně došlo k bezprecedentnímu útoku,“ řekl v rozhovoru se Scottem Pelleym, který byl v plném znění odvysílán v neděli večer.
Tchaj-wan zasáhlo silné zemětřesení o síle 6,6 stupně
Biden však rychle zopakoval, že USA zastávají politiku „jedné Číny“ a v současné době nepodporují politickou nezávislost Tchaj-wanu. Byl však znovu požádán, aby objasnil, zda by na rozdíl od Ukrajiny americká armáda v případě čínské invaze přímo zasáhla, na což prezident odpověděl: „Ano.“Q: “But would U.S. forces defend the island?" Biden: “Yes, if in fact there was an unprecedented attack.” Q: “So unlike Ukraine, to be clear, sir. U.S. forces, U.S. men and women would defend Taiwan in the event of a Chinese invasion?" Biden: “Yes.” https://t.co/ZPzyQKVCUe — Hümeyra Pamuk (@humeyra_pamuk) September 19, 2022
Čína varuje před „protiopatřeními“ poté, co Biden schválil prodej zbraní Tchaj-wanu
Tento a další podobné veřejné výroky o tom, že by se USA vojensky zapojily, které jsou v rozporu s dlouhodobým oficiálním postojem Washingtonu, vedly k rychlému vysvětlení ze strany Bílého domu:„Prezident to řekl již dříve, mimo jiné i v Tokiu na začátku tohoto roku,“ uvedl mluvčí Bílého domu v prohlášení pro tiskové agentury. „Tehdy také jasně řekl, že naše politika vůči Tchaj-wanu se nezměnila. To platí i nadále.“
Biden připravuje prodej zbraní Tchaj-wanu za 1,1 miliardy dolarů
Jeho zaměstnanci se v květnu snažili podobné výroky odvolat. Tehdy na otázku, zda jsou USA připraveny zasáhnout, pokud by Čína zaútočila na Tchaj-wan, odpověděl, že ano: „Ano… To je závazek, který jsme přijali.“ To samozřejmě nechalo novináře drbat se na hlavě, jaký „závazek“ Spojené státy v tomto ohledu vůbec učinily.Čínské ministerstvo zahraničí se rychle ohradilo proti komentáři v pořadu 60 minut a uvedlo, že USA by měly přestat vysílat „špatné signály“ ohledně „nezávislosti“ Tchaj-wanu:
Tchaj-wan tvrdí, že čínská cvičení simulují plnohodnotný útok na ostrov
„Jsme ochotni udělat vše pro to, abychom usilovali o mírové sjednocení. Zároveň nebudeme tolerovat žádné aktivity směřující k odtržení,“ uvedl mluvčí ministerstva Mao Ning.Panují obavy, že takovéto matoucí náznaky změny politiky ze strany Washingtonu poslouží pouze ke zvýšení vojenského tlaku PLA na Tchaj-wan. V současné době se v Senátu projednává návrh zákona, který by drasticky vylepšil americkou politiku vůči Tchaj-wanu, před čímž Peking varuje.
Čínská vojenská cvičení jsou prý nácvikem na „operaci sjednocení Tchaj-wanu“
V pondělí Čína pokračovala v nyní již každodenním a častém obletování ostrova vojenskými letadly, přičemž Tchaj-pej uvedla, že v jeho blízkosti zaznamenala 20 čínských letadel a pět lodí.

Článek Biden znovu slíbil, že v případě invaze Číny budou americké síly bránit Tchaj-wan se nejdříve objevil na AC24.cz .


Nejčtenější za týden