Podle rozhodnutí europarlamentu není palivové dříví obnovitelnou energií
RSS

Podle rozhodnutí europarlamentu není palivové dříví obnovitelnou energií

V rámci ničivého zeleného údělu vymýšlí papaláši z Bruselu stále nesmyslnější nařízení, kterými údajně „bojují proti uhlíku.“ Nedávno jsem zde upozornila na to, že se má v EP hlasovat o tom, zda bude nadále palivové dříví obnovitelným zdrojem energie (a tedy pro EU přijatelným) nebo ne.
Hlasování dopadlo přesně tak, jak se dalo v tomto hnízdě šílenců očekávat.  Protože se ve středu hlasovalo k mnoha záležitostem stran „zeleného údělu,“ chvíli trvalo, než se mi podařilo zjistit, které z mnoha desítek hlasování bylo to správné.
Byl to velmi kontroverzní návrh – nakonec však hlasování dopadlo tak, jak se očekávalo: 418 hlasů pro, 109 proti a 111 se zdrželo hlasování – takže Evropský parlament schválil revizi směrnice „Red III“. Do roku 2030 se má podíl obnovitelných energií zvýšit na 45 procent (k nim se ovšem již nepočítá – tak jako tomu bylo dřív – i dříví) a byl také přijat pozměňovací návrh, který se týká používání dřeva při vytápění.
Nejedná se přímo o zákaz, ale o razantní omezení, které může v případě EU vést za pár let třeba i k postupnému zákazu. Nicméně palivové dříví to jistě výrazně zdraží, neboť jeho množství bude omezené, což zřejmě povede k vyšším cenám.
V nadcházejících letech se proto v topných systémech bude postupně snižovat podíl primárního dřeva – jako jsou stromy, které lze  použít pro nábytek nebo stavbu domů, ale jsou pokáceny speciálně pro spalování. Vedlejší produkty, jako jsou piliny nebo klestí, nejsou ve výčtu zahrnuty.
Cílem EU je snížit do roku 2030 konečnou spotřebu energie v domácnostech nejméně o 40 % a spotřebu primární energie (energetický obsah všech zdrojů energie používaných v zemi) o 42,5 % ve srovnání s prognózami z roku 2007. Členské státy by měly stanovit závazné vnitrostátní směrnice k dosažení těchto cílů.
Těchto cílů má být dosaženo prostřednictvím opatření na místní, regionální, vnitrostátní a evropské úrovni v různých odvětvích, jako je veřejná správa, budovy, podniky nebo datová centra.
Přibližně   40 procent biomasy, která se v současné době používá v EU pro vytápění, je dřevo . Mnoho tepláren nebo dokonce systémů vytápění dřevem  pak pravděpodobně bude muset být přestavěno nebo demontováno. Brusel však nemá žádné alternativy, které by mohl namísto dřeva nabídnout.
Pod záminkou ochrany lesů  pak musí být do roku 2030 sníženo využívání biomasy z lesa – tedy dřeva. O kolik přesně, tak o tom by ještě měla rozhodnout Evropská komise. Kam to bude směřovat dál se lze jen dohadovat. Možná až k zákazu vytápění dřevem. V Bruselu jsou – jak všichni dobře víme – schopni všeho.
A nakonec jako vždy – jak kdo hlasoval:
Pro návrh: Niedermeyer (TOP09/STAN), Polčák (TOP09/STAN), Pospíšil (TOP09/STAN), Šojdrová (KDU), Zdechovský (KDU), Gregorová (Piráti), Kolaja (Piráti), Peksa (Piráti)
Proti návrhu : Blaško (SPD), David (SPD), Maxová (zvolena za ANO, nyní socialisté), Konečná (KSČM)
Zdrželi se: Tošenovský (ODS), Vrecionová (ODS), Zahradil (ODS), Vondra (ODS), Charanzová (ANO), Dlabajová (ANO), Knotek (ANO), Kovařík (ANO)
Ohodnoťte tento příspěvek! [Celkem: 5 Průměrně: 5 ] Článek Podle rozhodnutí europarlamentu není palivové dříví obnovitelnou energií se nejdříve objevil na Necenzurovaná pravda - nepřikrášlená realita islamizovaného světa .


Nejčtenější za týden