Na Okresný súd Bratislava I doručili odvolanie vo veci zabitia Filipínca Henryho Acordu
RSS

Na Okresný súd Bratislava I doručili odvolanie vo veci zabitia Filipínca Henryho Acordu

Bratislava 29. mája 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)
 
Na Okresný súd (OS) Bratislava I bolo doručené odvolanie dozorovej prokurátorky Krajskej prokuratúry (KP) v Bratislave voči verdiktu tohto nižšieho súdu v kauze zabitia Filipínca Henryho Acordu
Na snímke obvinený Juraj H. prichádza v sprievode justičnej stráže
“Potvrdzujeme, že na OS Bratislava I bolo doručené odvolanie KP v Bratislave v trestnej veci obžalovaného J. H. proti rozsudku OS Bratislava I zo dňa 14. mája. Súd v tomto čase vyhotovuje predmetný rozsudok. Po písomnom vyhotovení rozhodnutie bude doručovať procesným stranám spolu s výzvou na doručenie písomného odôvodnenia odvolania. Až po týchto uskutočnených procesných úkonoch bude môcť prvostupňový súd predložiť predmetnú trestnú vec odvolaciemu Krajskému súdu (KS) v Bratislave na rozhodnutie o podanom odvolaní,” uviedol v stredu pre TASR hovorca KS v Bratislave Pavol Adamčiak. Dozorová prokurátorka KP v Bratislave sa odvolala na základe pokynu Generálnej prokuratúry (GP) SR.
Juraja H., obžalovaného zo zabitia Filipínca, odsúdil senát OS Bratislava I 14. mája na šesťročný trest odňatia slobody nepodmienečne. Trest by si mal odpykať v ústave s minimálnym stupňom stráženia. Verdikt nebol právoplatný, bolo možné sa voči nemu odvolať. Mohla tak urobiť dozorová prokurátorka KP v Bratislave alebo obhajca obžalovaného v zákonnej lehote 15 dní. Vecou sa teda bude v budúcnosti zaoberať odvolací KS v Bratislave.
Vyneseniu verdiktu predchádzalo vyhlásenie obžalovaného o vine. Z tohto dôvodu súd už 14. mája nevykonával dokazovanie v súvislosti s vinou či s výškou trestu. Zároveň senát OS Bratislava I obžalovanému uložil ochranné protialkoholické liečenie. Súd znížil hranicu trestu preto, lebo vychádzal zo znaleckého posudku, podľa ktorého obžalovaný spáchal skutok v stave zníženej príčetnosti.
Preto došlo podľa odôvodnenia predsedu trojčlenného senátu k mimoriadnemu zníženiu dolnej hranice trestnej sadzby (sedem rokov, pozn. TASR). Súd zároveň prihliadal, čo sa týka trestu, nielen na priznanie, ale aj na skutočnosť, že nielen 14. mája, ale od začiatku Juraj H. oľutoval svoj čin. Prokurátorka KP pôvodne žiadala pre neho trest vo výške sedem až desať rokov. Vzhľadom na jeho priznanie navrhla odsúdiť ho na trest pod zákonnou sadzbou.
Prvé pojednávanie sa v tejto veci začalo koncom januára tohto roka. Dohodu o vine a treste vtedy odmietli uzatvoriť prokurátorka KP aj obžalovaný a jeho obhajca. “Nepopieram skutok, ktorý sa stal, ale nesúhlasím s právnou kvalifikáciou,” povedal obvinený. Vypovedal, že v podvečer incidentu mali firemnú akciu, na ktorej vypil niekoľko pív s kolegami a nadriadenými. Z hotela, v ktorom sa akcia konala, išiel neskôr do mesta, kde si chcel dať “ešte zopár pív”. Priznal, že v minulosti navštevoval psychiatričku a užíval lieky na upokojenie. Aj to, že okrem pív si dal liek Paretin a pred odchodom na akciu užil dva razy Lexaurin.
Acordu podľa svojich slov napadol preto, lebo si myslel, že chce ubližovať ženám, s ktorými bol. Svoj čin oľutoval, tvrdí, že na konflikt má útržkovité spomienky. Priznal tiež, že do mesta nosieval boxer. Nikdy ho však údajne v minulosti nepoužil a mal ho ako talizman aj v deň incidentu.
Dvadsaťosemročný Juraj H. z okresu Dunajská Streda mal 26. mája minulého roka nadránom, približne o 4.45 h, napadnúť na Obchodnej ulici v Bratislave Filipínca, ktorý sa snažil zabrániť obťažovaniu dvoch žien. Juraj H. okrem iného opakovane kopal poškodeného, keď už ležal na zemi. Filipínec upadol do bezvedomia, došlo ku krvácaniu do mozgu a po niekoľkých dňoch v nemocnici na následky poranení zomrel.
Náhradu škody si od Juraja H. v prípade uznania viny požadoval zástupca príslušnej zdravotnej poisťovne aj právny zástupca pozostalých. Ten žiada nielen náhradu pohrebných nákladov, cestovných nákladov pozostalých, ale aj ušlú mzdu a morálnu ujmu, ktorej výšku by mal posúdiť súd v civilnom konaní.
 
Príspevok Na Okresný súd Bratislava I doručili odvolanie vo veci zabitia Filipínca Henryho Acordu zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Matrace pro zdravé spaní

Specializovaný e-shop na matrace s dopravou zdarma.

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Hry zdarma

Nejlepší hry zdarma.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější