Nová provokace: USA a Kanada znovu posílají válečné lodě přes Tchajwanský průliv
RSS

Nová provokace: USA a Kanada znovu posílají válečné lodě přes Tchajwanský průliv

Spojené státy nyní rozehrávají válečné „hry“ na několika místech světa, přičemž se zdá, že momentálně se jejich zájem koncentruje zejména na Tchaj-wan, respektive Čínu. Zasjímavé také je, že Si Ťin-pching již ve středu vystoupil na národním vojenském semináři a řekl nejvyšším důstojníkům, aby zaměřili svou pozornost na  přípravu na potenciální vojenskou akci .
Americký prezident Joe Biden nedávno znovu potvrdil, že americké síly budou bránit Tchaj-wan v případě čínské invaze.  Nyní Pentagon znovu vyslal válečnou loď přes Tchajwanský průliv – podporovanou Kanaďany.
Washington zjevně nevěří ve zmírnění napětí s Pekingem ohledně Tchaj-wanu. Pentagon uvedl, že US Navy USS Higgins (DDG-76) překročila Tchajwanský průliv spolu s fregatou Royal Canadian Navy Halifax třídy HMCS Vancouver (FFH-331). K tomu došlo jen několik dní poté, co americký prezident Joe Biden opakovaně prohlásil, že Spojené státy budou samosprávný ostrov vojensky bránit, pokud by čínská armáda zahájila invazi.Higgins a Vancouver provedli rutinní průjezd „v souladu s mezinárodním právem“,  uvedlo prohlášení námořnictva. „ Průplav lodí Higgins a Vancouver přes Tchajwanský průliv demonstruje závazek Spojených států a našich spojenců a partnerů ke svobodnému a otevřenému Indo-Pacifiku,“ stojí v prohlášení. „Taková spolupráce je jádrem našeho přístupu k bezpečnému a prosperujícímu regionu.“
Zatímco se jedná o druhou přeplavbu Tchajwanského průlivu americkou válečnou lodí za měsíc, Peking z toho byl opět nešťastný. Peking nedávno dal jasně najevo, že považuje Tchajwanský průliv za vnitřní vody a nelze je chápat jako mezinárodní vody. Z tohoto důvodu byly obě válečné lodě při jejich průjezdu pronásledovány také čínskými válečnými loděmi.

Obě lodě se předtím plavily po Filipínském moři po boku japonských válečných lodí.  Tokio zjevně nechtělo poslat své lodě přes Tchajwanský průliv s loděmi Spojených států a Kanady poté, co nedávno 17. září zakotvily ve filipínské metropoli Manile.

Kritici si opakovaně stěžují, že se Spojené státy při takových akcích rády odvolávají na Úmluvu Organizace spojených národů o mořském právu (UNCLOS), ale ještě ji samy neratifikovaly.
Ohodnoťte tento příspěvek! [Celkem: 1 Průměrně: 5 ] Článek Nová provokace: USA a Kanada znovu posílají válečné lodě přes Tchajwanský průliv se nejdříve objevil na Necenzurovaná pravda - nepřikrášlená realita islamizovaného světa .


Nejčtenější za týden