Rusi reagujú na vášne v kauze okupácie v Československu v roku 1968, ktoré spôsobil mainstreamom rozšírený hoax

Rusi reagujú na vášne v kauze okupácie v Československu v roku 1968, ktoré spôsobil mainstreamom rozšírený hoax

Praha 6. júna 2019 (HSP/ Sputnik /Foto:Facebook)
 
Ruské veľvyslanectvo v Prahe na svojich oficiálnych stránkach na Twitteri a Facebooku zverejnilo stanovisko k udalostiam roku 1968 v Československu v súvislosti s obavami českého ministerstva zahraničia (obavy vyjadrili aj slovenské médiá a niektorí predstavitelia SR) o  zákone , ktorý navrhujú komunisti a   ktorého cieľom má byť  uznať účastníkov sovietskej okupácie Československa v roku 1968 za vojnových veteránov
Na snímke ruské veľvyslanectvo v ČR
“ Oficiálna pozícia Ruskej federácie k udalostiam v Československu v roku 1968 je zakotvená v preambule Zmluvy o priateľských vzťahoch a spolupráci medzi Českou republikou a Ruskou federáciou z roku 1993 a zostáva nemenná , “  uvádza  sa v príspevku.
Zmluva medzi Českou republikou a Ruskou federáciou o priateľských vzťahoch a spolupráci  bola  podpísaná prezidentmi oboch krajín v auguste 1993. Preambula tohto dokumentu odkazuje na spoločnú  snahu  definitívne skoncovať s totalitnou minulosťou spojenou s neprípustným použitím sily proti Československu v roku 1968 a s ďalším neospravedlniteľným zotrvávaním sovietskych vojsk na československom území , ktorého materiálne dôsledky sú riešené príslušnou dohodou z 1. apríla 1992 .
Čo slovenské a české mainstreamové médiá zamlčali, je skutočnosť, že v ruskej Dume bol predložený návrh  na priznanie statusu vojnového veterána pre účastníkov operácie  Dunaj v Československu v roku 1968. Ukrajina, mimochodom, takýto zákon má už od roku 2004. V žiadnom prípade sa to však nerovná zákonu o oprávnenej okupácii. O tej hovoril len komunistický poslanec J. P. Sinelščikov na okrúhlom stole, ale nebolo to v súvislosti so žiadnym zákonom.
Reči jedného poslanca pri okrúhlom stole a návrh zákona o veteránoch v parlamente sú dve odlišné veci, ktoré médiá účelovo spojili dokopy s cieľom vyvolať protiruskú hystériu.  Zákon o statuse veteránov a správa o okrúhlom stole ruských komunistov sú dve nesúvisiace veci .
Kvôli tomuto hoaxu však mnohí liberálni predstavitelia navrhovali stiahnuť ruského veľvyslanca v SR a neexistujúci problém riešila aj budúca prezidentka Čaputová v diskusii s premiérom Pellegrinim aj kvôli jeho chystanej návšteve v Rusku.

 
Ruský veľvyslanec je povolaný na Pražský hrad
P rezident Českej republiky Miloš Zeman si  už  na 13. júna pozval veľvyslanca Ruskej federácie v Českej republike Alexandra Zmejevského , aby mu poskytol informácie k pripravovanému návrhu zákona Komunistickou stranou Štátnej dumy , ktorý udeľuje status vojnových veteránov i personálu Ozbrojených síl ZSSR mieriacich do Československa v auguste 1968. Oznámil to na svojej stránke na Twitteri tlačový hovorca prezidenta Jiří Ovčáček .
 

Pan prezident si pozval na čtvrtek 13. června 2019 na Pražský hrad velvyslance Ruské federace Alexandra Zmejevského. Bude žádat vysvětlení ve věci návrhu ruského federálního zákona, který uděluje status válečných veteránů i účastníkům okupace ČSSR v roce 1968.
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) 5. júna 2019

 
Pozícia Ministerstva zahraničných vecí ČR
Ministerstvo zahraničných vecí ČR vyjadrilo v osobitnom vyhlásení znepokojenie s iniciatívou ruskej komunistickej strany . Záujem zahraničného ministerstva bol spôsobený formuláciou , podľa ktorej by mal byť status vojnových veteránov udelený bývalým vojakom Ozbrojených síl ZSSR za plnením úloh pri potlačení pokusu o štátny prevrat a pri zabezpečení stabilizácie situácie v ČSSR po dobu rozsiahlej vojensko -strategickej operácie vojskami členských štátov Varšavskej zmluvy od 21. augusta do novembra 1968 .
“ Československo bolo v auguste 1968 okupované Sovietskym zväzom a väčšinou štátov Varšavskej zmluvy v príkrom rozpore s medzinárodným právom a proti vôli vtedajších zákonných predstaviteľov štátu i naprostej väčšiny jeho občanov , ” uviedlo české ministerstvo zahraničia .
 

 
Nie je to prvá kauza
V novembri 2017 pred cestou českého prezidenta Miloša Zemana do Ruska web armádnej televízie Zvezda zverejnil článok , ktorý obhajoval inváziu vojsk Varšavskej zmluvy do Československa .
Od článku sa dištancoval aj ruský premiér Dmitrij Medvedev . Podľa neho je článok osobným názorom autora a neodráža stanovisko ruskej vlády .
 
Príspevok Rusi reagujú na vášne v kauze okupácie v Československu v roku 1968, ktoré spôsobil mainstreamom rozšírený hoax zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější