Slavica bola v Brodzanoch: Na celom svete si včera pripomenuli 220. výročie narodenín slávneho ruského básnika Alexandra Puškina
RSS

Slavica bola v Brodzanoch: Na celom svete si včera pripomenuli 220. výročie narodenín slávneho ruského básnika Alexandra Puškina

Brodzany 7. júna 2019 (HSP/Foto:Slavica)
 
Na celom svete a hlavne, prirodzene, v Rusku si včera oslávili 220. výročie narodenín slávneho básnika Alexandra Puškina a navyše aj Deň ruského jazyka. Po celej krajine boli otvorené výstavy venované veľkému ruskému básnikovi, konali sa divadelné predstavenia, festivaly a literárne čítania

V celom Rusku a vo mnohých krajinách na celom svete si milióny ľudia čítajú diela svetoznámeho básnika, majú radi jeho poéziu a prózu, citujú a diskutujú o dielach Alexandra Sergejeviča Puškina.
Zanechal mimoriadne bohaté a vzácne literárne dedičstvo. Odborníci dodnes stále skúmajú jeho tvorbu a nachádzajú v nej čoraz viac nových myšlienok, aktuálnych aj v súčasnosti. Bol to geniálny muž.
Sociológovia uskutočnili výskum na tému, ku ktorému klasikovi sa Rusi po skončení školy najčastejšie vracajú. Väčšina respondentov odpovedala, že k Puškinovi. Opäť si možno vychutnať jeho diela počas veľkolepého festivalu „Puškinfest“. Začal sa včera v Moskve, v deň 220. výročia Puškinových narodenín.
Obdivovatelia jeho tvorby sa môžu zúčastniť na predstaveniach, koncertoch, súťažiach. Mnohé sa konajú na otvorených priestranstvách v parkoch, ako aj v divadlách hlavného mesta a mnohých divadlách po celom Rusku.
Členovia občianskeho združenia Slavica z Nitry si včera tiež uctili 220. výročie narodenia Alexandra Puškina. V podvečerných hodinách sa zástupcovia o. z. Slavica o obyvatelia Brodzian pri Partizánskom zišli v parku Slovanského múzea A. S. Puškina, aby si spoločne uctili pamiatku tohto ruského literárneho génia.
„Asi o 18.00 hod. sme pri soche A. S. Puškina spomínali na jeho život a tvorbu a na záver sme na jeho pamätníku umiestnili pamätný venček s textom „Na večnú slávu“, „Slavica Nitra“. Pri príležitosti tohto významného výročia o. z. Slavica vydá dvojjazyčné rusko-slovenské dielo „Rozprávky A. S. Puškina“ a „Poému Ruslan a Ľudmila“, povedal pre náš portál predseda občianskeho združenia Slavica Miloš Zverina.
Našim čitateľom stručne pripomenieme životopis slávneho ruského básnika. Alexandr Sergejevič Puškin (rus. Алекса́ндр Серге́евич Пу́шкин; * 6. jún 1799, Moskva – † 10. február 1837, Petrohrad) bol ruský romantický básnik a prozaik.
Po otcovi Sergejovi Ľvovičovi pochádzal zo starého šľachtického rodu, matka Nadežda Osipovna bola vnučkou černocha Ibrahima Hannibala, krstného syna a obľúbenca cára Petra Veľkého. Mal ešte dvoch súrodencov: sestru Oľgu a brata Leva. Už ako dieťa mal rád knihy a zaujímal sa o literatúru. V roku 1811 vstúpil do lýcea v Cárskom sele, prestížneho učilišťa pre budúcu ruskú elitu. Tam sa začína rozvíjať jeho básnický talent. V roku 1817 zložil maturitné skúšky a zamestnal sa na ministerstve zahraničných vecí.
V Petrohrade vstupuje do literárneho spolku Arzamas a dostáva sa do víru veľkého sveta, spoznáva liberálne myšlienky prichádzajúce z Francúzska. Schádza sa so spolkom Zelená lampa. Od intímnej lyrickej tvorby prechádza k básniam oslavujúcim slobodu ducha a mysle.
V roku 1820 bol z Petrohradu vypovedaný pre svoje satirické básne. Istý čas žil na juhu Ruska a na rodinnom statku pri Pskove. Cestuje po Kryme a Kaukaze. V Kišiňove nadväzuje kontakty s neskoršími dekabristami. Ešte v ten istý rok vyšla jeho lyrická poéma Ruslan a Ľudmila a zároveň dokončuje poému Kaukazský zajatec.
V roku 1823 je po intervenciách priateľov preložený do Odesy pod kuratelu kniežaťa Voroncova. Píše poému Bachčisarajská fontána a Cigáni. Začína písať svoje vrcholné dielo – Eugena Onegina. V roku 1825 dokončil tragédiu Boris Godunov, žartovnú poému Gróf Nulin a ďalej pokračuje v písaní Eugena Onegina.

V decembri 1825 umrie cár Alexander I. a v Petrohrade vypukne povstanie dekabristov, zhodou-náhod sa ho však Puškin nemôže zúčastniť. V roku 1826 mu nový cár Mikuláš I. povolil pobyt v Moskve, kde Puškin žil pod dohľadom polície a pracoval ako cárov osobný cenzor. Cár odmieta Puškinovu stať O ľudovej výchove, v ktorej sa Puškin snažil pomôcť svojim uväzneným a vyhnaným priateľom – dekabristom; a taktiež cár nepovolí vydať Borisa Godunova.
Neskôr, v roku 1827, sa púšťa do písania románu o svojom pradedovi – Černoch Petra Veľkého. O dva roky na to vydáva poému Poltava a vydáva sa na svoju druhú cestu po Kaukaze. V apríli 1830 žiada o ruku vtedy osemnásťročnú Natáliu Gončarovovú, ktorá bola považovaná za jednu z najoslnivejších petrohradských krásavíc. Odchádza na jej statok Boldino. Medzitým v Rusku vypukne cholera a Puškin je nútený ostať v Boldine a čakať niekoľko mesiacov.
Nastáva povestná „boldinská jeseň“ – obdobie najväčšej Puškinovej kreativity. Okrem 40 lyrických básní sa z Boldina vracia s poviedkami, štyrmi malými tragédiami: Skúpy rytier, Mozart a Salieri, Kamenný hosť a Hostina v čase moru, ale najmä s dokončeným románom vo veršoch – Eugen Onegin.
Vo februári 1831 sa žení s Gončarovovou a definitívne sa sťahuje do Petrohradu. Opäť pracuje ako ministerský úradník a študuje v cárskych archívoch materiály k historickej práci o Petrovi Veľkom. Nasledujúci rok sa stáva otcom – narodila sa mu dcéra Mária, nasleduje dcéra Natália a synovia Alexander a Grigorij. V roku 1833 udelil cár Puškinovi najnižšiu dvorskú hodnosť, aby Puškinova manželka, ktorej sa otvorene dvoril, mala prístup na všetky dvorné plesy. Medzitým Puškin odchádza na Ural zbierať informácie k dejinám Pugačovovej vzbury. Dokončuje novelu Piková dáma a svoju vrcholnú poému Medený jazdec.
Zomiera 10. februára 1837 po zranení, ktoré utŕžil v súboji s Georgesom d’Anthèsom dva dni predtým.
Eugen Rusnák
 
Príspevok Slavica bola v Brodzanoch: Na celom svete si včera pripomenuli 220. výročie narodenín slávneho ruského básnika Alexandra Puškina zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Matrace pro zdravé spaní

Specializovaný e-shop na matrace s dopravou zdarma.

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Hry zdarma

Nejlepší hry zdarma.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější