Významná hrozba pro národní bezpečnost: Čína po desetiletí nasazuje vědce v Los Alamos
RSS

Významná hrozba pro národní bezpečnost: Čína po desetiletí nasazuje vědce v Los Alamos

Podle nové zprávy soukromé zpravodajské služby, kterou získala televize NBC News, bylo nejméně 154 čínských vědců, kteří pracovali na vládou sponzorovaném výzkumu v Národní laboratoři Los Alamos, v posledních dvou desetiletích najato Čínou k vědecké práci – včetně pomoci při rozvoji čínských vojenských technologií, které nyní ohrožují americkou národní bezpečnost. (Foto: Youtube / NBC News)Zpráva společnosti Strider Technologies popisuje to, co označuje za systémovou snahu čínské vlády umístit čínské vědce do Národní laboratoře Los Alamos, kde byly poprvé vyvinuty jaderné zbraně. Mnozí z těchto vědců byli podle zprávy později nalákáni zpět do Číny, aby pomohli dosáhnout pokroku v technologiích, jako jsou hlavice pronikající hluboko do země, hypersonické střely, tiché ponorky a bezpilotní letouny. -NBC News
Jihokorejský vůdce po Bidenově potřesení rukou pronesl vulgární hlášku
Vědci, kterým bylo vyplaceno až 1 milion dolarů, byli získáni prostřednictvím čínských vládních „talentových programů“, jejichž cílem je přivést je zpět do Číny.Jak minulý týden napsal Peter Schweizer, čínský přístup spočívá v „uchvácení“ elitních institucí a jednotlivců v USA: mimo jiné politiků, předních univerzit, velkých penzijních fondů, sociálních médií a Hollywoodu. Moje nejnovější kniha Red Handed (Rudou rukou) dokumentuje toto uchvácení v oblasti politiky, diplomatického a obchodního poradenství, velkých technologií, akademické sféry a Wall Street. Ve výroku ze sovětské éry, připisovaném Leninovi, o kapitalistech, kteří nám „prodávají provaz, na němž je oběsíme“ , je obsaženo prozření. Přesto to byli právě Číňané, kdo pochopil, jak provaz prodat za dobrou cenu.


Tajný americký letoun B-21 Raider bude veřejnosti představen v prosinci
Stejně jako v případě výrobků, jako jsou solární panely, si Číňané uvědomují, že ovládnutí trhu v oblasti, kde se dosah rovná přístupu, je pro jejich dlouhodobé plány na dominanci rozhodující. Jejich vzor zahrnuje krádeže technologií, které nemohou sami vytvořit, a využívání všech dostupných prostředků, které jim v této krádeži pomáhají. Proto je pro ně každý kousek přístupu k informacím, který mohou získat, cennější než produkt, který k jeho získání používají.Pochopení těchto vzorců je zásadní pro poznání, že Číňané takto postupují i vůči svým vlastním lidem. Jak uvádí nedávný článek Gordona Changa pro Gatestone Institute, Komunistická strana Číny udržuje přísnou kontrolu nad Číňany v zámoří prostřednictvím mnoha různých forem toho, co můžeme lhostejně nazvat vydíráním. Dokládají to četné příběhy o zastrašování čínských studentů a akademiků v USA, kteří mluví o porušování lidských práv ze strany Číny nebo podporují demokracii v Hongkongu a nezávislost Tchaj-wanu.Univerzity si to výměnou za zahraniční finanční prostředky nechávají líbit už celá desetiletí. Teprve v poslední době jsou konfrontovány s náklady této shovívavosti. Například bývalý vedoucí katedry chemie a chemické biologie Harvardovy univerzity byl odsouzen federální porotou za to, že lhal federálním úřadům o svém napojení na program Tisíc talentů Čínské lidové republiky a Wuhanskou technologickou univerzitu (WUT) v čínském Wuhanu, a také za to, že neoznámil příjmy, které od WUT získal.
Konflikt s jadernými partnery je možný, říká velitel amerického Stratcomu
* * *Podle Grega Levesquea, spoluzakladatele společnosti Strider a hlavního autora zprávy, představuje čínský transfer talentů „přímou hrozbu pro národní bezpečnost USA“ a dodává: „Čína hraje hru, na kterou nejsme připraveni, a my musíme začít skutečně mobilizovat.“Současní a bývalí představitelé amerických zpravodajských služeb sdělili televizi NBC, že zpráva Strider ukazuje, jak čínská vláda získává informace o amerických technologiích, aby posílila svou armádu – a to způsobem, který představuje „významnou hrozbu pro národní bezpečnost“.V roce 2020 ředitel FBI Christopher Wray uvedl, že „prostřednictvím programů náboru talentů, jako je Tisíc talentů, Čína platí vědcům na amerických univerzitách za to, že tajně přivážejí naše znalosti a inovace zpět do Číny – včetně cenného, federálně financovaného výzkumu,“ a dodal: „Řečeno na rovinu, znamená to, že američtí daňoví poplatníci fakticky platí účet za technologický rozvoj Číny.“Zdroj: nbcnews.com
Článek Významná hrozba pro národní bezpečnost: Čína po desetiletí nasazuje vědce v Los Alamos se nejdříve objevil na AC24.cz .


Nejčtenější za týden