Polsko začalo v obavách z havárie ukrajinské jaderné elektrárny rozdávat jodové tablety
RSS

Polsko začalo v obavách z havárie ukrajinské jaderné elektrárny rozdávat jodové tablety

Polsko zahájilo program distribuce jodových tablet záchranářům a pracovníkům první pomoci, počínaje regionálními hasičskými sbory, kteří je následně mohou rozdávat obyvatelstvu, v případě možné radioaktivní katastrofy v největší evropské jaderné elektrárně. (Foto: Flickr)O plánu poprvé informoval ve čtvrtek náměstek polského ministra, který varoval před možností nebezpečného radioaktivního ozáření v souvislosti s pokračujícími boji na sousední Ukrajině, kde se technici v Záporožské jaderné elektrárně nadále potýkají s problémy při udržování bezpečnostních opatření.„Po zprávách v médiích o bitkách v blízkosti Záporožské jaderné elektrárny jsme se rozhodli… s předstihem přijmout ochranná opatření k distribuci jódu,“ uvedl polský úředník Blazej Pobozy ve vysílání celostátního rozhlasu.
Ruský politik v roce 1999 popsal plány NATO v Evropě
„Chtěl bych všechny občany ujistit, že se jedná o běžné, preventivní akce, které nás mají ochránit v případě situace, která… doufám, že nenastane.“ Jodové tablety mohou pomoci chránit před stavy spojenými s radioaktivním ozářením, jako je například rakovina štítné žlázy.Elektrárna trpí častým přerušováním elektrických kabelů, byla několikrát odpojena od národní energetické sítě a vrátila se k záložním opatřením, a to uprostřed ostřelování v oblasti, protože komplex od března obsadilo přibližně 500 ruských vojáků.Obě strany se i nadále vzájemně obviňují ze zhoršujících se provozních podmínek, kvůli nimž provozovatelé elektrárny začátkem měsíce z opatrnosti odstavili šestý reaktor, zatímco se po požáru obnovovalo elektrické vedení.
V Polsku a Německu zaznamenány přesuny amerických vojáků
Začátkem tohoto měsíce ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil: „Kvůli ruské provokaci je Záporožská elektrárna krůček od radiační katastrofy“.Ukrainian-controlled Zaporizhzhia city lost a lot of power after the electricity infrastructure was hit pic.twitter.com/66PLeiSDF4 — LogKa (@LogKa11) September 22, 2022 Na místě je stále přítomno několik úředníků MAAE, přičemž jaderný dozor OSN hovoří o realizaci plánů na vytvoření „ochranné zóny jaderné bezpečnosti“ kolem elektrárny.
Tisíce vojáků zachyceno v ulicích Tower Bridge v Londýně
Byly učiněny různé pokusy o modelování dopadu případného radiačního spadu soustředěného v Záporoží…This map shows the potential radiation fallout from a Zaporizhzhia nuclear plant disaster pic.twitter.com/ZBzwIjlzjP — Samuel Ramani (@SamRamani2) August 18, 2022 Níže je uveden časový přehled událostí na základě ukrajinského regionálního zpravodajství a Yahoo News:Rusko se zmocnilo černobylské jaderné elektrárny na začátku rozsáhlé invaze na Ukrajinu. Dne 4. března se zmocnilo Záporožské JE, čímž vznikla hrozba radiační katastrofy. V polovině března ruské okupační síly odpálily na území ZNPP munici. Dne 15. července společnost Energoatom oznámila, že Rusko rozmístilo na území ZNPP několik raketových systémů. Ruské síly tyto zbraně používaly k ostřelování oblasti kolem města Nikopol. Dne 1. září dorazila do ZNPP mise Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE). Dne 2. září generální ředitel MAAE Rafael Grossi potvrdil, že dva zástupci organizace zůstanou v ZNPP i po skončení mise. Dne 5. září čtyři ze šesti inspektorů MAAE ukončili inspekci elektrárny a opustili ZNPP. Dva pracovníci MAAE v elektrárně zůstali. V důsledku požáru způsobeného ruským ostřelováním ZNPP bylo 5. září odpojeno poslední vedení spojující ZNPP a Záporožskou tepelnou elektrárnu s ukrajinskou energetickou sítí.Zdroj: yahoo.com
Článek Polsko začalo v obavách z havárie ukrajinské jaderné elektrárny rozdávat jodové tablety se nejdříve objevil na AC24.cz .


Nejčtenější za týden