“Všetci sú v neistej situácii”: Havlíček prehovoril o tom, akú chybu urobila Európska komisia pri audite
RSS

“Všetci sú v neistej situácii”: Havlíček prehovoril o tom, akú chybu urobila Európska komisia pri audite

Praha 11. júna 2019 (HSP/ Sputnik /Foto:Sputnik-Alexey Vitvitsky)
 
Nedávno zvolený český minister priemyslu a obchodu Karel Havlíček poskytol portálu novinky.cz obsiahly rozhovor, v ktorom sa okrem iného dotkol toho, akú chybu urobila Európska komisia (EK) pri audite. Ozrejmil tiež, že má v pláne predstaviť hospodársku stratégiu, prehovoril o možnom vstupe do NATO a ďalších zaujímavých témach
Ilustračné foto
 
Audit EK – Čo je zlé?
Pokiaľ ide o samotný audit Európskej komisie, Havlíček v rozhovore uviedol, že hoci by mala byť táto správa dôverná, koluje dnes po svete a rieši sa verejne.
“Bohužiaľ sme v situácii, že niečo, k čomu nemám prístup ani ja, a nemal by som mať, koluje po svete, má to pol republiky, a dokonca skôr než naše riadiace orgány. Nemal by som to komentovať, ale nemôžem na druhej strane tvrdiť, že som to nevidel, keď materiál je na všetkých sieťach,” vysvetlil v úvode.
Podľa neho na danom audite ako takom nie je nič mimoriadne, pretože auditov chodí niekoľko za rok. Za výnimočné však považuje práve to, že je preberaný verejne. Navyše pripúšťa, že je v audite niekoľko závažných pochybení zo strany Európskej komisie. A v čom teda vidí problém?
“Je tam jedna spoločnosť, ktorá bola omylom zaradená pod režim emisných kvót, hoci ten projekt pod ne nespadal. Je to ale skôr technická záležitosť, na ktorú, a to je najpodstatnejšie, sme mali potvrdenie EK, že to tak môže byť. To sa tam zdokumentovalo, a oni to bohužiaľ nezohľadnili, či už zámerne, alebo to jednoducho zabudli,” vymenúva jeden z problémov.
V súvislosti s tým tiež poukazuje na to, že dnes sú všetci kvôli auditu v neistej situácii. A to nielen tí, ktorí hodnotia, ale aj tí, ktorí za to zodpovedajú.
“Úradníkom je dnes vyhrážané rôznymi servermi, že pôjdu do basy, ak sa preukáže, že chyba je na ich strane. Pod tlakom sú ako žiadatelia, ktorí zdroje dostávali, tak ministerstvo, ktoré komentuje niečo, čo by nemalo. A potom samozrejme EK, ktorá sa zase stavia za svojich ľudí. Má to prebiehať dôverne a má to byť odborná diskusia, my sme z toho urobili obrovské politikum, a to si myslím, je zlé,” dodal.
V súvislosti s auditom vypukla okolo českého premiéra Andreja Babiša veľká diskusia. Premiér je teraz pod veľkým tlakom, a dokonca sa proti jeho osobe usporadúvajú demonštrácie. Klasickým príkladom je aj obria demonštrácia, ktorá nedávno prebehla na Václavskom námestí v Prahe.
Havlíček si preto myslí, že sa audit týmto spôsobom nemal dostať von, pretože to situáciu okolo Babiša nijako nezlepšuje, pritom to nie je nič mimoriadne. K demonštráciám potom dodal, že žijeme v demokratickej spoločnosti, teda každý má právo povedať svoj názor, ale podotkol, že je tiež potrebné rešpektovať názory iných. Podľa neho však stále v demokratickej spoločnosti rozhodujú voľby.
“Samozrejme každý môže demonštrovať kdekoľvek, kedykoľvek, akokoľvek. Môj osobný názor je, že demonštrovať za slobodu v čase totality je vysoko chvályhodné a ja tých ľudí obdivujem. Demonštrovať za slobodu v čase demokracie mi pripadá trochu zvláštne. Ale rešpektujem to. Myslím, že jediné férové ​​riešenia sú regulárne voľby,” uviedol.
Audit však nie je jedinou vecou, ​​ktorá ľuďom na Babišovi vadí. Mnoho z nich totiž nemôže prehryznúť to, že je premiér obvinený aj spolu so svojou rodinou z dotačného podvodu. Ale aj v tom má Havlíček jasno.
“Musíme pri prípade premiéra, rovnako ako u kohokoľvek iného, ​​rešpektovať prezumpciu neviny. Rozhodovať ale musí právoplatný súd, nie médiá, ľud, alebo dokonca opozícia. Prípad okolo pána premiéra je aktuálne v behu a musíme vyčkať na právoplatné závery príslušných orgánov,” stojí si za svojím.
 
Havlíčkove plány
V rozhovore potom okrem iného prišla reč aj na to, či nový minister uvažuje o vstupe do Babišovej strany ANO 2011. Havlíček prezradil, že o takomto kroku neuvažuje. Dodal tiež, že aj zasadá v koaličnej vláde za politické hnutie ÁNO, rešpektuje program tejto strany a bude sa podľa neho riadiť. Priznal tak, že istý vplyv hnutia ÁNO tu je, pričom však zdôraznil, že si zachová určitý priestor pre nezávislé odborné fungovanie.
Dotkol sa tiež personálnych zmien na ministerstve, ktoré plánuje. Ako sám uvádza, pripadá mu to tam trošku zbytočne predimenzované. “Zmeny nebudú dramatické, ale faktom je, že budeme z tých 900 miest približne 10 percent v horizonte jedného roka redukovať,” konštatoval.
Prezradil tiež, že má víziu predstaviť hospodársku stratégiu, ktorá v Česku celých 25 rokov nebola. Tá podľa neho spočíva v tom, že sa bude v roku 2030 s ohľadom na priemysel, energetiku, inovácie, investície, digitalizáciu, školstvo, rozvoj regiónov a vidieka podporovať a propagovať Česká republika.
V neposlednom rade prehovoril aj o podpore podnikania, dostavbe jadrového bloku a mobilných dátach.
 
Príspevok “Všetci sú v neistej situácii”: Havlíček prehovoril o tom, akú chybu urobila Európska komisia pri audite zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Matrace pro zdravé spaní

Specializovaný e-shop na matrace s dopravou zdarma.

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Hry zdarma

Nejlepší hry zdarma.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější