Iránsky poslanec: Ak Irán nesmie mať rakety, potom USA nesmie mať lietadlové lode v Perzskom zálive
RSS

Iránsky poslanec: Ak Irán nesmie mať rakety, potom USA nesmie mať lietadlové lode v Perzskom zálive

Moskva 12. júna 2019 (HSP/ Sputnik /Foto:Pixabay)
 
Na pozadí Petrohradského medzinárodného hospodárskeho fóra sa poslanec Islamského poradného zboru Iránu z frakcie reformátorov Ilyas Hazrati rozprával s redaktorom Sputnika o výsledkoch diskusií iránskej vlády. Konkrétne sa zameral na osud spoločného komplexného akčného plánu v situácii, kedy USA uviedli podmienky, za ktorých budú ochotné uzavrieť novú jadrovú dohodu
Ilustračné foto
 
Nedávno americký minister zahraničia Mike Pompeo predstavil podmienky, za ktorých budú USA ochotné uzavrieť s Iránom novú jadrovú dohodu. Kľúčovým bodom sú záruky toho, že Teherán nikdy nevyrobí jadrovú zbraň. Čo si o tom myslíte?
Hazrati: Irán a šesť svetových veľmocí (skupina 5 + 1) sa zišli a rokovali o jadrovej dohode. V niektorých veciach musel ustúpiť Irán a v iných zasa jeho oponenti. V konečnom dôsledku dosiahli strany konsenzus a tak bola podpísaná medzinárodná dohoda. Zrazu sa však objavil Trump a vyhlásil, že túto dohodu neprijíma. Takúto drzosť svet nevidel.
Signatárske krajiny, ktoré rešpektujú a dodržiavajú medzinárodné právo, by mali za podobné vyhlásenie spoločne “zavrieť Trumpovi ústa”. Navyše to, že Trump túto dohodu neprijíma, je jeho osobný rozmar, keďže USA túto medzinárodnú dohodu podpísali. Trump prehlasuje, že USA chcú nové rokovania, ale kto povedal, že aj Irán chce nové rokovania? Nemali sme podobné požiadavky. Trump vytyčuje podmienky a zároveň nastoľuje otázku o zárukách, že nebudú vyrábané jadrové zbrane. Znie to hlúpo.
Naša ideologická stratégia rozvoja a vojenská stratégia sa nezakladajú na jadrových zbraniach. Okrem toho vydal náš vodca fatvu, ktorá zakazuje výrobu a použitie jadrových zbraní v akejkoľvek podobe . V našej vojenskej doktríne pre jadrové zbrane nie je miesto, ale musíme rozvíjať jadrové technológie v nevojenských cieľoch, aby sme riešili rôzne otázky v lekárstve, farmácii, elektrotechnike a energetike.
Neprijímame podmienky, ktoré stanovujú USA, najmä v tom štýle a v tej rétorike, ktorú teraz od Američanov počujeme. Preto v Iráne nikto ani nepremýšľa o rokovaniach s USA. Keď ale zmenia Američania svoj spôsob rokovania, budú mať dvere otvorené. Irán nie je krajinou, kam by mohol Trump prísť a diktovať, čo máme hovoriť a čo máme robiť. Máme silu a vplyv v regióne. Nikoho sa nebojíme. Ak chcú Američania realizovať politiku hrozieb, potom aj my im máme čím pohroziť. Ak prejaví ale úctu, budeme si ich tiež vážiť. Všetko musí byť vzájomné.
 
Situácia okolo možných rokovaniach medzi Iránom a USA pripomína hru zlých šachistov – je to vidieť aj v rétorike amerických a iránskych politikov. Kto podľa vás hrá zle a ako môže Irán donútiť svojho súpera k tomu, aby uvažoval a hral inak?
Američania v priebehu mnohých rokov s nami hrali rôzne hry. Videli našu reakciu a našu taktiku ako v priebehu operácie pre záchranu amerických rukojemníkov v Tabasu, tak aj v priebehu osemročnej iránsko-irackej vojny. Američania sa usilovali o zvrhnutie zákonného sýrskeho prezidenta Bašára Asada. Irán a Rusko im to ale nedovolili.
V Iraku Američania vyhlásili, že sa kurdská autonómia má zmeniť v nezávislý štát. Irán tomu zabránil a nepripustil rozdelenia Iraku. Američania si zvolili v tejto hre taktiku hrozieb, na ktoré sme museli reagovať. Za prezidentovania Baracka Obamu bola ich taktika miernejšia a bol cítiť rešpekt. Avšak aj vtedy nám Američania hovorili, že majú všetky tromfy na stole. Čo to znamená? To, že majú proti nám pripravený vojenský scenár.
My, Iránci, sme národ mieru a vyjednávania. S Američanmi sme rokovali mnohokrát: o Afganistane, o Iraku a o jadrovom programe. Teraz prišiel Trump a vytyčuje podmienky pre nové rokovania. Nech prejaví úctu k nášmu ľudu a my mu ukážeme, ako lepšie hrať (politický šach). Ak však dáva prednosť hrozbám, nikto s takým partnerom v Iráne hrať šach nebude.
 
V podmienkach rastu napätia medzi USA a Iránom vyjadrili niektoré krajiny ochotu byť sprostredkovateľmi v rokovaniach medzi Teheránom a Washingtonom. Potrebuje Irán sprostredkovateľa v rokovaniach s USA?
Počínanie pána Boltona vo funkcii poradcu prezidenta USA pre bezpečnosť – to nie je len negatívna vec, ale aj priamym posolstvom násilia a zvrhnutia. Vari môžeme konať takým štýlom, akým koná Bolton? Myslím si, že by si Američania mali vziať ponaučenie zo štyridsaťročnej konfrontácie s Iránom.
Nehľadiac na ochotu mnohých krajín (Švajčiarska, Ománu a Japonska) byť sprostredkovateľom v rokovaniach medzi Teheránom a Washingtonom, nepokladá iránska vláda takýto krok za nutný. USA sa totiž môžu samy zbaviť “vojnového jastraba” Boltona a zmeniť tým rétoriku a kultúru dialógu s Iránom. Keď Trumpova administratíva prehlasuje, že Irán nesmie mať rakety, my tiež môžeme prehlásiť, že v takom prípade nesmie mať USA lietadlové lode v Perzskom zálive a na Blízkom východe.
Aj my teda máme právo vytýčiť takúto podmienku. Američania môžu zmeniť svoj spôsob rokovania, prejaviť úctu a obnoviť plnenie svojich záväzkov vyplývajúcich z podpísanej jadrovej dohody. Potom sadneme k rokovaciemu stolu a vypočujeme si ich názor. Keď ale chcú novú jadrovú dohodu a určujú si svoje podmienky, bude mať Irán v takom prípade najmenej 100 podmienok pre jadrovú dohodu s USA.
 
Príspevok Iránsky poslanec: Ak Irán nesmie mať rakety, potom USA nesmie mať lietadlové lode v Perzskom zálive zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Hry zdarma

Nejlepší hry zdarma.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Dnes nejprohlíženější