Expert Jü: Vzťahy so SR sa vyvíjajú dobre, Ukrajina môže byť dôležitým koridorom
RSS

Expert Jü: Vzťahy so SR sa vyvíjajú dobre, Ukrajina môže byť dôležitým koridorom

Bratislava/Ťi-nan/C’-po 12. júna 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR-Tomáš Halász)
 
Vzťahy Číny so Slovenskom a Ukrajinou sa za posledné roky vyvíjajú veľmi dobre, pričom Čína si uvedomuje dôležitú polohu Ukrajiny pri projekte Novej hodvábnej cesty (iniciatívy Pás a cesta), ktorá by tadiaľ mohla viesť aj na Slovensko. V rozhovore pre TASR to uviedol čínsky odborník na medzinárodné vzťahy Jü Chung-ťün, ktorý vyučuje na viacerých univerzitách vo svojej krajine, vrátane univerzity v meste Ťi-nan
Ilustračné foto
Minulý týždeň viedol čínsku delegáciu na medzinárodnej konferencii GLOBSEC 2019 Bratislava Forum. Ako pripomenul Jü, Ukrajina má potenciál stať sa krajinou niekoľkých dopravných koridorov pre tranzit tovaru medzi Európou, Áziou a Afrikou.
“Účasť na spolupráci v rámci iniciatívy Pás a cesta a plánovaní a vybudovaní čínsko-ukrajinsko-slovenského hospodárskeho koridoru prinesie Ukrajine nielen nevídané možnosti rozvoja, ale pomôže jej tiež pozdvihnúť sa z úrovne ekonomiky postavenej na surovinách na inovatívnu investičnú ekonomiku,” tvrdí Jü.
Na otázku, čo robí Čína pre urovnanie konfliktu na východe Ukrajiny ako zjavnej prekážky možnej Novej hodvábnej cesty vedúcej z Číny na Slovensko, Jü odvetil, že jeho krajina “aktívne podporuje rokovania”, a to aj z pozície stáleho člena Bezpečnostnej rady OSN.
“Osobne si myslím, že definitívne riešenie ukrajinskej krízy spočíva v zachovaní dvoch rovnováh: jednak je potrebné pochopiť, kde sa nachádza rovnováha medzi záujmami jednotlivých oblastí a národností na Ukrajine, a jednak je dôležité pochopiť rovnováhu medzi Ruskom a Európou,” vyhlásil čínsky expert s tým, že Ukrajina má podľa neho potenciál stať sa “mostom medzi východom a západom, a nie byť dejiskom konfrontácie”.
V ďalšej časti rozhovoru kritizoval “zopár krajín” za to, že podľa neho v poslednom čase riešia medzinárodné otázky jednostranne a odstupujú od medzinárodných dohôd.
“S rastúcou silou nových trhovo orientovaných krajín a veľkých rozvojových krajín sa významne menia mocenské pomery. Krajiny, ktoré by chceli vybudovať unipolárny svet, budú nevyhnutne čeliť silnému odporu iných,” varoval Jü. Zdôraznil, že Čína je zástancom multilateralizmu a úlohy OSN pri riešení bezpečnostných problémov, pričom uznal aj rolu občianskej spoločnosti.
Pri otázke o severokórejskom jadrovom programe Jü zdôraznil, že Čína má “schopnosti, silu a sebavedomie, aby si poradila s akoukoľvek situáciou ohrozujúcou jej bezpečnosť”.
Keď mal zhodnotiť nedávne vyhlásenie amerického prezidenta Donalda Trumpa na Twitteri, že “Severná Kórea odpálila zopár menších zbraní, ale nás to nevyrušuje”, Jü upozornil, že napriek istému uvoľneniu je politické riešenie severokórejskej otázky neisté. Prízvukoval, že Čína sa bude usilovať o úplnú denuklearizáciu Kórejského polostrova prostredníctvom politického dialógu.
 
Príspevok Expert Jü: Vzťahy so SR sa vyvíjajú dobre, Ukrajina môže byť dôležitým koridorom zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Matrace pro zdravé spaní

Specializovaný e-shop na matrace s dopravou zdarma.

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Hry zdarma

Nejlepší hry zdarma.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější