Prečo dohoda ruskej spoločnosti MTS a čínskeho podniku Huawei vyľakala USA
RSS

Prečo dohoda ruskej spoločnosti MTS a čínskeho podniku Huawei vyľakala USA

Moskva 13. júna 2019 (HSP/ Sputnik /Foto:Sputnik-Sergej Gunějev)
 
Washington pokladá Huawei za hrozbu pre národnú bezpečnosť, a tak dohoda čínskeho telekomunikačného giganta s ruskou spoločnosťou MTS o vývoji technológie 5G vážne znepokojila amerických odborníkov. “Huawei umožní Rusku, aby predstihlo Ameriku,” varuje CNN
Podpísanie zmluvy medzi Huawei a MTS
Perspektívny krok
Dohoda o vývoji technológií 5G v Rusku medzi spoločnosťou Huawei a jedným z najväčších ruských mobilných operátorov MTS bola podpísaná počas minulého týždňa, a to v predvečer Petrohradského medzinárodného ekonomického fóra. Slávnostný ceremoniál sa konal v Kremli za účasti najvyšších predstaviteľov oboch štátov Vladimira Putina a Si Ťin-pchinga.
Ruská spoločnosť oznámila, že počas piatich rokov plánuje investovať do telekomunikačných sietí piatej generácie viac ako 20 miliárd rubľov. MTS a vedenie mesta Moskvy podpísali dohodu o zavedení 5G v ruskej metropole, ktorá v najbližších mesiacoch predpokladá testovanie tejto technológie. Komerčná sieť má byť podľa plánov uvedená do prevádzky v roku 2022.
“USA sa pokúšajú presvedčiť svojich spojencov o tom, že Huawei predstavuje nesmiernu hrozbu pre bezpečnosť. Rusko však Číňanom zverilo vývoj bezdrôtovej technológie ďalšej generácie, “konštatoval denník The New York Times.
Washington zakázal americkým firmám používať zariadenie Huawei a obvinil spoločnosť z technickej špionáže a zhromažďovania tajných informácií v rôznych krajinách sveta. To sa stalo jednou z hlavných príčin vyostreniu americko-čínskych vzťahov a viedlo to tiež k zmareniu rokovaní o novej obchodnej dohode medzi oboma krajinami.
Na nátlak Bieleho domu odmietli popredné americké IT spoločnosti, napríklad Google, Microsoft, Intel, ARM, Qualcomm a Broadcom, dodávať programové zabezpečenie, technológie a zariadenia čínskemu telekomunikačnému gigantovi. Danú spoločnosť sa pritom pokúšajú vytlačiť aj z európskeho telekomunikačného trhu. Washington v marci pohrozil Veľkej Británii a Nemecku, že zníži zdieľanie spravodajských informácií, a to v prípade, že krajina dovolí Číňanom zaviesť vo svojich krajinách systém mobilného spojenia piatej generácie.
 
Dostali, čo chceli
Huawei je teraz na tretej priečke v globálnom zozname výrobcov chytrých telefónov, a to po juhokórejskom Samsungu a americkej firme Apple. Americká administratíva navyše neraz uznala, že čínska spoločnosť ohrozuje ich vedúcu pozíciu v boji o vytvorenie mobilných technológií budúcnosti.
Ako podotýka CNN, dohoda Ruska a Číny tieto obavy len posilňuje. Umožní totiž obom krajinám pokrok v internetových technológiách.
“Zákaz Huawei môže spomaliť zavedenie sietí 5G v krajine, a preto Amerike hrozí, že bude zaostávať za Čínou. A dokonca aj Rusko, ktoré sa obyčajne nepovažuje za lídra v oblasti vysokých technológií, môže vyraziť vpred,” varuje CNN.
Už vo februári bývalý poradca prezidenta USA pre národnú bezpečnosť James John prehovoril o zaostávaní za Číňanmi v oblasti 5G. A vedúce postavenie je v tejto oblasti veľmi dôležité: superrýchly mobilný internet 5G totiž zaistí revolúciu v digitálnej ekonomike.
 
Rozdelenie internetu
V USA sa obávajú ale aj ďalšej hrozby, ktorú vytvára spolupráca Huawei s MTS. Teda vzniku “železnej opony” na internete. V podstate ide o rozdelenie svetovej siete na niekoľko národných.
“Spolu s Čínou sa čoraz viac krajín stavia proti zásade otvoreného internetu. Vlády tvrdo obhajujú hranice vlastných internetových sietí, čo núti zahraničných konkurentov k lokálnemu uchovaniu údajov a poskytovanie prístupu bezpečnostným orgánom,” poukazuje CNN.
O budúcom rozdelení internetu hovoril v minulom roku aj bývalý generálny riaditeľ Google Eric Schmidt. Podľa jeho názoru bude v konečnom dôsledku “internet vedený Čínou a nečínsky internet na čele s Amerikou”.
Táto tendencia sa vyvíjala po dlhú dobu vďaka Pekingu, ktorý ochotne exportoval technológie a odborníkov, aby pomohol partnerom vo vytvorení vlastných prísne kontrolovaných internetových sietí. Avšak, ako upresňuje CNN, tým, že vykonával agresívnu kampaň proti Číne, Iránu a Rusku, Washington značne zosilnil tendenciu k rozdeleniu internetu. A teraz sa zdá perspektíva formovania rôznych národných noriem a pravidiel regulovania počítačových sietí stále reálnejšia. V dôsledku toho internet, na aký sme zvyknutí, prestane existovať.
 
Príspevok Prečo dohoda ruskej spoločnosti MTS a čínskeho podniku Huawei vyľakala USA zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Hry zdarma

Nejlepší hry zdarma.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Přehled bankovních půjček

Srovnání půjček vám usnadní orientaci mezi různými nabídkami.

Finance na každý den

Prezentujte své podnikání a získejte nové zákazníky na Internetu.

Dnes nejprohlíženější