Slovenský Červený kríž sa viac ako 70 rokov venuje aktívnemu náboru darcov krvi
RSS

Slovenský Červený kríž sa viac ako 70 rokov venuje aktívnemu náboru darcov krvi

Bratislava 14. júna 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR – Jakub Kotian)
 
Slovenský Červený kríž (SČK) sa viac ako 70 rokov venuje aktívnemu náboru darcov krvi. Pri príležitosti Svetového dňa darcov krvi (14. 6.) upriamuje pozornosť verejnosti na týchto každodenných hrdinov, od ktorých závisia milióny ľudských životov
Ilustračné foto
“Krv sa doteraz nikomu nepodarilo umelo vyrobiť. Moderná medicína síce dokáže zázraky – vo väčšine prípadov by však bola úplne bezmocná bez ľudí ochotných nezištne krv darovať,” zdôraznila generálna sekretárka SČK Zuzana Rosiarová.
Pracovníci a dobrovoľníci SČK organizujú stovky mobilných odberov krvi pre verejnosť. Organizácia pripravuje celonárodné i lokálne kampane zamerané na prvodarcov i pravidelných darcov krvi a vychováva ich ďalšie generácie. “O tejto téme hovoríme s deťmi už v materských a základných školách. Vďaka tejto práci, aj z osobnej skúsenosti si plne uvedomujeme, ako sme pri darovaní krvi každý z nás úplne závislý na dobrej vôli každého zdravého jednotlivca, ochotného svoju krv darovať,” zdôraznila Rosiarová.
Pripomenula tiež, že viac ako 11.000 mnohonásobných darcov krvi každoročne získa ocenenie –  plaketu prof. MUDr. Jana Janského a medailou prof. MUDr. Jána Kňazovického.
Tohtoročný slogan “Bezpečná krv pre všetkých” apeluje na zvýšenie povedomia všeobecnej potreby bezpečnej krvi. Okrem vyjadrenia vďaky všetkým darcom tento ročník zdôrazňuje potrebu sústrediť pozornosť na zdravie darcov a kvalitu starostlivosti o nich ako rozhodujúcich faktorov pri získavaní ochotných a pravidelných darcov.
Pri príležitosti Svetového dňa darcov krvi pripravila Národná transfúzna služba (NTS) SR na všetkých svojich odberových centrách Deň otvorených dverí, a to v Bratislave na Kramároch a v Ružinove, v Banskej Bystrici, v Košiciach, Nitre, Martine, Nových Zámkoch, Poprade, Prešove, Trenčíne, Trnave a Žiline v čase od 7.00 h do 17.00 h. Návštevníci na týchto pracoviskách môžu krv nielen darovať, ale zároveň sa oboznámiť aj s činnosťou NTS SR.
Záštitu nad oslavami Svetového dňa darcov krvi na Slovensku prevzala ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská (nominatka Smeru-SD).
 
Príspevok Slovenský Červený kríž sa viac ako 70 rokov venuje aktívnemu náboru darcov krvi zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Matrace pro zdravé spaní

Specializovaný e-shop na matrace s dopravou zdarma.

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Hry zdarma

Nejlepší hry zdarma.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější