Italské volby před koncem sčítání: Drtivé vítězství Giorgie Meloni a propad levice
RSS

Italské volby před koncem sčítání: Drtivé vítězství Giorgie Meloni a propad levice

Včera se v Itálii konaly nejen volby parlamentní, ale zároveň i senátní.
Středopravicová koalice jasně vede nedělní všeobecné volby v Itálii. Již nyní je jisté, že vůdkyně Bratří Itálie (FdI) Giorgia Meloniová bude první italskou premiérkou –  a to díky obrovskému náskoku před ostatními stranami. Její koaliční partneři zaostávají za její stranou o 20%.
Pravý střed by měl získat 42-44 % hlasů, přičemž v současné době se ještě čeká na sčítání hlasů ze zahraničí a sečtení posledních okrsků.
Liga Mattea Salviniho se však má dostat pod 10% hranici s přibližně 8,5%, což je asi polovina 17%, které získala ve volbách v roce 2018 a ne o moc více než kolik bude mít druhá hlavní středopravicová strana, Forza Italia (FI) Silvia Berlusconiho s přibližně 8%. Liga samozřejmě doplácí na to, že kolaborovala s Draghim a byla přítomna ve vládě, která podpořila invazi i jedny z nejtvrdších covidových restrikcí.
Meloniové FDI byla jedinou velkou stranou, která nepodpořila vládu Draghiho, což Meloniové zajistilo jasné vítězství a premiérské křeslo.
Předpokládá se, že levý střed získá 25-26%, přičemž Demokratická strana – PD  (socani – vítačská strana, kterou volí hlavně cizinci) klesne pod hranici 20% na 18,1-19,4%.
Političtí experti uvedli, že vůdce PD Enrico Letta byl spolu se Salvinim jedním z velkých poražených.
Na druhou stranu se zdá, že rozhodnutí expremiéra a vůdce M5S Giuseppe Conteho kandidovat se vyplatilo, přičemž se předpokládá, že M5S získá 16-17% hlasů.
stav sčítání kolem 3. hodiny ranní – jasná výhra Meloniové i propad Salviniho Centristický „třetí pól“ bývalého ministra průmyslu Carla Calendy Azione a bývalý premiér Matteo Renzi a jeho Italia Viva (IV) by měli získat mezi 7,3% a 7,9%. Pravý střed by měl ovládat dolní komoru s 233 křesly.
Levý střed má získat 90 křesel, Hnutí 5 hvězd 47 a třetí pól Azione-Italia Viva 19.
Středopravicová koalice je připravena ovládnout Senát se 105-125, přičemž středolevá strana získá 35-50 senátorů, M5S 21-35 a třetí pól 9-11 křesel.
Účast v italských všeobecných volbách v neděli byla kolem 63,81%, tedy o devět procent nižší než 72,9%  v roce 2018.
Předběžné výsledky ze senátních voleb ukazují, že v Senátu má jasnou většinu Meloni a Salvini, zde ani nepotřebují pro hlasovací většinu Berlusconiho. V Itálii má Senát větší kompetence než u nás. Výsledky zveřejněné dnes nad ránem se ještě mohou mírně změnit:

Vzhledem k tomu, že se ještě sčítají zejména hlasy ze zahraničí, budou výsledky známy během dopoledne. V aktualizaci tohoto článku je doplním.
Ohodnoťte tento příspěvek! [Celkem: 1 Průměrně: 5 ] Článek Italské volby před koncem sčítání: Drtivé vítězství Giorgie Meloni a propad levice se nejdříve objevil na Necenzurovaná pravda - nepřikrášlená realita islamizovaného světa .


Nejčtenější za týden