České úrady nezistili zvýšené riziká súvisiace s firmou Huawei. Zostane v tendroch aj naďalej
RSS

České úrady nezistili zvýšené riziká súvisiace s firmou Huawei. Zostane v tendroch aj naďalej

Praha 15. júna 2019 (HSP/ Sputnik /Foto:SITA/AP-Andy Wong)
 
České ministerstvá dokončili analýzy rizík, ktoré sú spojené s čínskymi technologickými firmami Huawei a ZTE. Takúto úloha dostali rezorty od Národného úradu pre kybernetickú a informačnú bezpečnosť.
Ilustračné foto
Výsledky skúmania potvrdili, že české ministerstva spoločnosť Huawei ani iné čínske firmy zo svojich tendrov nevylúčia.
Ak by bolo objavené zvýšené riziko, rezorty by mali zvážiť vyradenie čínskych technologických firiem z verejného obstarávania. Išlo predovšetkým o informačnú infraštruktúru štátu, napríklad rozvody energii a komunikačné siete.
“V súčasnej dobe nedošlo k žiadnemu vyradeniu technológií Huawei a ZTE Corporation z pripravovaných či prebiehajúcich tendrov ministerstva spravodlivosti,” uviedli v rezorte spravodlivosti.

České rezorty urobili niektoré preventívne kroky za účelom zvýšenia kybernetickej bezpečnosti.  “Boli prijaté preventívne opatrenia, ktoré smerujú k ochrane prenášaných neutajovaných informácií,” uviedol hovorca ministerstva obrany Jiří Caletka.
Počas analýzy rizík rezort práce a sociálnych vecí zistil, že v mnohých oblastiach používa zariadenia firmy Huawei. Následne boli pripravené interné opatrenia, ktoré sa ešte musí schváliť.  “Úroveň žiadneho z identifikovaných rizík ale nedosiahla kritický stupeň, nebolo teda nevyhnutné učiniť okamžité kroky,” poznamenala hovorkyňa úradu Andrea Vašáková.

Jedinou výnimkou sa stala finančná správa, ktorá spadá pod ministerstvo financií. Tá v januári vyradila Huawei z tendra na portál Moje dane, ktorého hodnota predstavovala pol miliardy korún.  Ale po tom, čo čínska firma zareagovala a prišla so sťažnosťou, rezort celú zákazku zrušil. Pričom z ďalších tendrov Huawei vyradený nebol.
Niektoré rezorty, napríklad ministerstvo dopravy alebo ministerstvo pre miestny rozvoj, vo svojich informačných systémoch vôbec nepoužívajú technológie Huawei.
Pred mesiacom sa prezident Miloš Zeman na tlačovej konferencii počas návštevy v Maďarsku vyjadril k problematike spojenej s kauzou firmy Huawei, ktorú USA zaradili na čiernu listinu pre podozrenie z čínskej špionáže. Novinári sa zaujímali o to, či Zeman bude aj za týchto okolností trvať na účasti, ktoré sa týka projektu vybudovania vysokorýchlostnej siete v Českej republike.
Zeman vyhlásil, že nie je agentom USA a považuje túto americkú politiku za konkurenčnú hru. Ďalej uviedol názorný príklad postupu krajiny, kde je práve na návšteve.
“Maďarsko nielen uzavrelo s Huawei zmluvu o strategickej spolupráci, ale podpísalo už aj prvé obchodné kontrakty o zavedení siete 5G. Ako rozhodne vláda, ten krok sa tu pripravuje, a ja dúfam, že prebehne čo najskôr. Ale myslím si, že nechať si diktovať od koho máme brať a nebrať napríklad zemný plyn alebo nechať si diktovať, kto nám má inštalovať sieť 5G by znamenalo stať sa nesvojprávnou krajinou, “vyjadril svoj názor český prezident.

Príspevok České úrady nezistili zvýšené riziká súvisiace s firmou Huawei. Zostane v tendroch aj naďalej zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Hry zdarma

Nejlepší hry zdarma.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Přehled bankovních půjček

Srovnání půjček vám usnadní orientaci mezi různými nabídkami.

Finance na každý den

Prezentujte své podnikání a získejte nové zákazníky na Internetu.

Dnes nejprohlíženější