Prezidentka Čaputová: Nepřišla jsem vládnout, ale sloužit občanům a Slovensku
RSS

Prezidentka Čaputová: Nepřišla jsem vládnout, ale sloužit občanům a Slovensku

COM/HS
Prezidentka SR Zuzana Čaputová nechce z úřadu vládnout, ale sloužit lidem a Slovensku.  Řekla to ve svém inauguračním projevu poté, co na slavnostní schůzi Národní rady SR složila ústavou předepsaný slib a ujala se funkce.
“Složením ústavního slibu přebírám veškeré závazky a povinnosti veřejné služby. Nepřišla jsem vládnout, přišla jsem sloužit občanům, obyvatelům, Slovensku. Budu sloužit blahu slovenského národa, národnostních menšin a etnických skupin žijících v České republice, “prohlásila. Nabízí odbornost, cit a zdravý aktivistický zájem. Chce přispět ke konstruktivní spolupráci.  Svůj mandát hodlá vykonávat svobodně.
Slovensko a jeho lidé jsou podle Čaputové vitálnější, jak si myslí.  Poukázala na zvládnuté a klidné rozdělení Československa, drastická ekonomická opatření, kterými si Slovensko prošlo, boj s nezaměstnaností. Poukázala na úspěšný vstup Slovenska do Evropské unie a schengenského prostoru. “A jako jediní patříme do eurozóny. Zvládli jsme to, “prohlásila.
Prezidentka ocenila protischránkový zákon, vyzdvihla úspěchy slovenských vědců, aktivní a vyspělou občanskou společnost, což se podle ní ukázalo i při protestech po vraždě novináře Jana Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové.
Čaputová se přihlásila k proevropské a proatlantické orientaci Slovenska.  “Jak je Evropská unie naším životním a hodnotovým prostorem, Severoatlantická aliance je naším obranným a bezpečnostním pilířem. Musíme jako země udělat vše, co je v našich silách, aby se tento prostor a jeho opěrné pilíře uchovaly a posilovaly, “doplnila s tím, že nejdůležitější globální problémy nemůžeme vyřešit pouze sami. “Zvládneme je jen v rámci nejširší mezinárodní spolupráce,” podotkla.
Poukázala také na hrozby jako je klimatická krize.  “Proces globální změny klimatu musíme zpomalit a zvrátit, neboť v opačném případě to může mít zásadní následky i pro Slovensko. Víme, že řešení globální ekologické hrozby nezávisí jen na nás. Je ale pouze v naší moci zásadní změna přístupu k přírodě na Slovensku. Právě v tomto máme příležitost být všichni skutečnými vlastenci, bez ohledu na to, jaké je naše názorové, politické či stranické přesvědčení, “podotkla.
Zdůraznila potřebu právního státu a rovnosti před zákonem.  “Příliš mnoho lidí na Slovensku nabylo oprávněné přesvědčení, že toto u nás zcela neplatí. Pocit společenské nespravedlnosti zesílil a nabyl dvě podoby – podobu volání po změně a po slušnosti, ale i podobu hněvu na systém, “poznamenala Čaputová.
Zkritizovala korupci či nedotknutelnost vybraných osob.  Musí se to podle ní stát minulostí, protože to uráží lidský cit pro spravedlnost. Prezidentka volá i po spravedlnosti i důstojném životě pro mladé i staré lidi. “Budu se aktivně zajímat o nové právní normy, aby přispěly k důstojnosti života lidí, ochraně životního prostředí a vyvážení nezávislosti veřejné moci její odpovědností,” doplnila.
Aktivně chce spolupracovat při záměrech nových systémových změn v oblasti justice . V souvislosti s jmenování pravomocemi uvedla, že bude do funkcí jmenovat pouze profesionálně a osobnostně nejlepších.
Prezidentka volá i po překonávání propastí mezi jednotlivými skupinami lidí.  “Postoj k jinakosti, jiné tradici, jiné zkušenosti a jinému názoru umíme vyjádřit i bez toho, abychom sáhli na svobodu a důstojnost jiných. Stačí při tom nezapomenout na to, že společně jsme součástí celku, součástí lidské rodiny. Stačí nezapomenout na lásku k bližnímu, která je základem respektu k různosti, “poznamenala.
Poukázala také na probouzení se společnosti.  “Těším se z každé spontánní aktivity ve prospěch svého sousedství, ve prospěch města, ve prospěch společenství. Těším se z návratu každého občana a občanky domů na Slovensko, i z každé iniciativy, která o to usiluje. Neboť toto probouzení je hlavně o víře v zemi, ve potenciál lidí, a v to, co můžeme společně dokázat, “řekla prezidentka, která se hlásí k pozitivnímu vlastenectví.
ZDROJ
 

Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Matrace pro zdravé spaní

Specializovaný e-shop na matrace s dopravou zdarma.

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Hry zdarma

Nejlepší hry zdarma.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější