Rezort obrany pri transportéroch odmieta špekulácie, pripúšťa však zastavenie súťaže
RSS

Rezort obrany pri transportéroch odmieta špekulácie, pripúšťa však zastavenie súťaže

Bratislava 15. júna 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-MO SR)
 
Medzinárodnú súťaž na vozidlá 4×4 spochybnil bezpečnostný analytik Jaroslav Naď. Poslanec Národnej rady SR Anton Hrnko (SNS) rezortu obrany, naopak, pri nákupe vozidiel za 321 miliónov eur bez DPH dôveruje
Na snímke prototyp bojového obrneného vozidla 8×8, ktorý na Autosalóne v Nitre predstavilo Ministerstvo obrany SR 13. októbra 2018.
Rezort obrany odmieta pri transportéroch 4×4 špekulácie, pripúšťa však možnosť, že bude zastavená medzinárodná súťaž. Uviedlo to Ministerstvo obrany SR v súvislosti s výrokmi tieňového ministra obrany hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Jaroslava Naďa. Ten je presvedčený, že rezort obrany je na súťažných podmienkach vopred dohodnutý s konkrétnou firmou a medzinárodná súťaž bola vyhlásená iba oficiálne. Ministerstvo tieto obvinenia odmieta, navyše pripomína, že súťaž vychádza z reálnych požiadaviek vojakov. Poslanec Národnej rady SR a šéf parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť Anton Hrnko (SNS) tvrdí, že Slovensko nebude nakupovať transportéry bez dostatočnej balistickej ochrany. Podľa neho má vozidlo všetky potrebné parametre.
“Ministerstvo obrany SR odmieta spochybňovanie medzinárodného tendra – užšej súťaže, ktorú vyhlásilo na obstaranie viacúčelových taktických vozidiel 4×4 pre Ozbrojené sily SR. Rezort obrany vyhlásil súťaž ešte začiatkom júna, pričom záujemcovia sa môžu hlásiť do 2. júla tohto roka,” uviedlo ministerstvo. Rezort aj napriek stanovisku pripúšťa, že pokiaľ by sa objavili pochybnosti, tender môže byť zastavený. “Napriek tomu, v záujme maximálnej transparentnosti, je minister obrany v prípade, že sa potvrdia neoprávnené útoky smerujúce k podozreniu, že podmienky účasti spĺňa iba jediný uchádzač, pripravený celú súťaž zrušiť,” dodal rezort obrany.
Práve medzinárodný tender považuje Jaroslav Naď za tendenčný, pretože rezort podľa neho už vopred rozhodol. Bezpečnostnému analytikovi sa nepozdáva ani výbava vozidiel 4×4, ktoré chce rezort nakupovať. “Obstarávanie na Ministerstve obrany SR je jeden obrovský chaos. Namiesto toho, aby sa transportéry 4×4 nakúpili podľa požiadaviek Ozbrojených síl SR, idú obstarať viac ako 400 takmer “holých vozidiel”. Následne budeme musieť nakupovať za ďalšie milióny eur dodatočné vybavenie a technológie,” povedal Naď.
Hrnko s názorom, že Slovensko nakúpi “holé vozidlá” nesúhlasí. Podľa neho ide o bežný postup.”Nepoznám špecifikácie, ale základné prevedenie znamená, že má vozidlo všetky potrebné prvky. Chýbajú tam iba niektoré komponenty, ako napríklad delostrelecká veža, ktorá sa môže montovať prostredníctvom iného tendra. Základné vybavenie skrátka znamená, že je to kompletný stroj, ktorý sa bude následne vyzbrojovať, a na ktorý sa dajú namontovať rôzne špeciálne systémy, ” povedal Hrnko pre agentúru SITA.
Ministerstvo plánuje obstarávať viac ako 400 vozidiel 4×4 v základnej platforme a počíta so sumou 321 miliónov eur bez DPH. Pôvodne pritom znela požiadavka na 780 miliónov eur. Počet vozidiel pritom zostal nezmenený.
 
 
Príspevok Rezort obrany pri transportéroch odmieta špekulácie, pripúšťa však zastavenie súťaže zobrazený najskôr Hlavné správy .

Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Matrace pro zdravé spaní

Specializovaný e-shop na matrace s dopravou zdarma.

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Hry zdarma

Nejlepší hry zdarma.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější