Zomrel známy architekt Wilhelm Holzbauer
RSS

Zomrel známy architekt Wilhelm Holzbauer

Viedeň 16. júna 2019 (TASR/HSP/Foto:Screenshot-Youtube)
 
Vo veku 88 rokov zomrel v sobotu vo Viedni známy rakúsky architekt Wilhelm Holzbauer. Informoval o tom denník Der Kurier
Na snímke Wilhelm Holzbauer
Holzbauer, ktorý sa narodil 3. septembra 1930 v Salzburgu, študoval na Akadémii výtvarných umení vo Viedni u prominentného rakúskeho architekta a scénografa Clemensa Holzmeistera. Vo svojej tvorbe presadzoval princípy postmoderny a pragmatický štýl.
V roku 1952 založil spolu s Friedrichom Kurrentom, Johannesom Spaltom a Ottom Leitnerom legendárnu skupinu “arbeitsgruppe 4”, ktorej návrhy a myšlienky sa považujú za míľniky v dejinách rakúskej architektúry.
Jeho architektonické diela sa nachádzajú v celom Rakúsku i v zahraničí. Viac než 500 jeho projektov zahŕňa návrhy operných budov a divadiel v Sydney, Paríži či Tokiu.
Divadelné a operné stavby tvorili jednu z jeho obľúbených oblastí tvorby. V Amsterdame napríklad v roku 1986 realizoval návrh novej budovy opery a v meste Baden-Baden v nemeckej spolkovej krajine Bádensko-Würtembersko postavil operný a koncertný dom Festspielhaus Baden-Baden.
Na vytváraní obrazu mesta sa takisto podieľal aj v rodnom Salzburgu. Vrcholom jeho tvorby v Mozartovom rodisku je budova Haus für Mozart (Dom pre Mozarta), ktorú otvorili v roku 2006. Je jedným z priestorov, v ktorých sa každoročne koná svetoznámy festival klasickej hudby a divadelného umenia Salzburger Festspiele.
Holzbauer sa venoval aj realizácii návrhov pre stanice metra vo Viedni, Ankare, Bilbau a Bonne a uskutočnil i návrhy pre parlamentné budovy v Berlíne, Štrasburgu a Haagu. Vo Viedni navrhol napríklad i výškovú kancelársku budovu Andromeda Tower či budovu plynojemu Gazometer D.
Pôsobil aj ako hosťujúci profesor na univerzitách v Spojených štátoch a Kanade; v rokoch 1977-1998 vyučoval na dnešnej Univerzite aplikovaných umení vo Viedni, kde bol v rokoch 1987-1991 aj jej rektorom.
 
Príspevok Zomrel známy architekt Wilhelm Holzbauer zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Matrace pro zdravé spaní

Specializovaný e-shop na matrace s dopravou zdarma.

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Hry zdarma

Nejlepší hry zdarma.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější