V Guatemale sa začali prezidentské a parlamentné voľby

V Guatemale sa začali prezidentské a parlamentné voľby

Guatemala 16. júna 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Moises Castillo)
 
V stredoamerickej Guatemale sa v nedeľu konajú prezidentské a parlamentné voľby. Predvolebnej kampani dominovali témy ako boj proti zločineckým skupinám, chudoba či migrácia do Spojených štátov, informovala agentúra AFP
Na snímke obyvatelia čakajú v rade pred volebnou urnou v San Juan Sacatepéqueze počas parlamentných a prezidentských volieb v Guatemale
V najľudnatejšej krajine Strednej Ameriky sa o post prezidenta, ktorý nahradí súčasnú hlavu štátu Jimmyho Moralesa, uchádza až 19 kandidátov.
V prieskumoch vedie s 22 percentami hlasov podnikateľka a bývalá prvá dáma Guatemaly Sandra Torresová (63), ktorá je kandidátkou sociálnodemokratickej strany UNE. Za ňou nasleduje s 11 percentami Alejandro Giammattei (63), ktorý sa o post prezidenta uchádza s podporou konzervatívnej strany Vamos.
Ani jeden z týchto dvoch uchádzačov však podľa AFP nemá dostatočnú podporu, aby vo voľbách zvíťazil v prvom kole. Torresová by bola v druhom kole, ktoré by sa konalo 11. augusta, v ťažkej pozícii, keďže Giammettei by pravdepodobne dokázal proti nej zjednotiť hlasy konzervatívnych voličov, tvrdia analytici.
Torresová – bývalá manželka Álvara Coloma, ktorý bol prezidentom Guatemaly v rokoch 2008-2012 – prisľúbila reformy v oblasti zdravotníctva a vzdelávania, ako aj vytváranie nových pracovných miest. Toto opatrenie by malo zastaviť tok migrácie do USA. Torresová vystupuje proti interrupciám a manželstvám osôb rovnakého pohlavia.
Giammattei chce znovu zaviesť trest smrti, bojovať proti násilným gangom, chudobe, migrácii a korupcii.
Očakáva sa, že Torresovej strana UNE získa vysoký počet hlasov, no v 160-člennom parlamente sa jej väčšinu získať nepodarí.
Podľa prieskumov tvorili trojicu najsilnejších kandidátok okrem Torresovej i bývalá generálna prokurátorka a bojovníčka proti korupcii Thelma Aldanová a dcéra bývalého vojenského lídra Efraína Ríosa Montta Zury Ríosová. Ríosovej však guatemalský ústavný súd kandidovať zakázal. Kandidatúry Aldanovej bola takisto zamietnutá, a to pre obvinenia zo sprenevery, klamania a daňových podvodov. Samotná Aldanová však tvrdí, že ide o politicky motivované obvinenia.
Osem miliónov oprávnených voličov v Guatemale si v nedeľu volí i zástupcov parlamentu a miestnych samospráv.
V pohotovosti je 40.000 policajtov a významné budovy a väznice stráži armáda. V najmenej 55 obciach sa predstavitelia obávajú možného vypuknutia násilností.
Na konci roka 2018 pripadlo v Guatemale podľa oficiálnych štatistík na 100.000 ľudí až 22,4 vrážd. Približne polovica z nich súvisí s obchodom s drogami a vydieraním, ktorého sa dopúšťajú kriminálne gangy, ktoré majú v krajine veľkú moc.
 
Príspevok V Guatemale sa začali prezidentské a parlamentné voľby zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější