Danko k dezinformáciám, že SR nemala 7 minút prezidenta: Pán protokolista Špaček nie ste ústavným právnikom. Presne o tom som hovoril v príhovore, ako sa rýchlo šíri klamstvo
RSS

Danko k dezinformáciám, že SR nemala 7 minút prezidenta: Pán protokolista Špaček nie ste ústavným právnikom. Presne o tom som hovoril v príhovore, ako sa rýchlo šíri klamstvo

Bratislava 16. júna 2019 (HSP/ SNS /Foto: SITA/Martin Medňanský)
 
Mrzí nás, že pán protokolista Špaček riešil právne otázky namiesto toho, aby ocenil celkový priebeh a prácu zamestnancov Kancelárie NR SR, ktorí sa podieľali na organizácii inauguračnej Slávnostnej schôdze NR SR, uviedol Andrej Danko v reakcii na tvrdenia, že SR nemala 7 minút prezidenta
Na snímke zľava v popredí: Prezident SR Andrej Kiska, predseda Národnej rady SR Andrej Danko a predseda Ústavného súdu SR Ivan Fiačan počas slávnostnej inaugurácie novozvolenej prezidentky SR Zuzany Čaputovej v bratislavskej Redute.
„Chcem sa aj v mene Národnej rady SR a vedenia K NR SR poďakovať Odboru zahraničných vzťahov a protokolu na čele s jej riaditeľkou, Kristínou Szabovou, za vysokú kvalitu tohto slávnostného podujatia. Okrem protokolu sa na organizácii podieľali aj ďalšie stovky zamestnancov rôznych zložiek, ktorí svojim vysokoprofesionálnym prístupom, často aj na úkor svojho voľného času, prispeli k bezchybnému konaniu aktu. Je mi ľúto, že tie stovky hodín práce a príprav ušli pozornosti,“ povedal predseda parlamentu a SNS Andrej Danko.
Pán protokolista a médiá by si mali najskôr naštudovať Ústavu SR predtým, než začnú šíriť neoverené správy. V Ústave SR sa totiž uvádza len čas zloženia sľubu nového prezidenta, nie čas skončenia mandátu predchádzajúceho prezidenta. Čl. 101 (7) v Ústave SR hovorí:  “(nový prezident) Sľub skladá pred Národnou radou Slovenskej republiky do rúk predsedu Ústavného súdu Slovenskej republiky napoludnie v deň, v ktorom sa má skončiť volebné obdobie predchádzajúceho prezidenta.”  To znamená, že tvrdenia, že Slovensko nemalo prezidenta sú nesprávne.
Rovnako nesprávne sú aj ďalšie tvrdenia, ktoré sa po včerajšej inaugurácii objavili v médiách. Podľa tých, počas 7 minút prevzal predseda NR SR na seba prezidentské kompetencie. No podľa Ústavy SR by v prípade, že by Slovensko naozaj nemalo prezidenta, prešla väčšina právomocí podľa Čl. 105 (1) na Vládu SR.
A v neposlednom rade, ak by sme sa mali riadiť podľa kľúča, ktorý počas inaugurácie vyslovil v televíznom vysielaní pán Špaček, tak počas inaugurácie pána prezidenta Andreja Kisku malo Slovensko jednu minútu dvoch prezidentov. Andrej Kiska totiž zložil prezidentský sľub do rúk predsedníčky ÚS SR o 11:59.
„ Vyzývame preto pána protokolistu na verejné ospravedlnenie a médiá na opravu tohto zavádzania verejnosti. Zároveň prosíme médiá, aby si informácie pred zdieľaním aj overovali u odborníkov. S týmto tvrdením sa stotožnil aj právny poradca pani prezidentky Zuzany Čaputovej, pán Kubina. Verejne mu ďakujeme, že zachoval objektívny a profesionálny postoj,“  dodal predseda Národnej rady a SNS Andrej Danko.
 
Príspevok Danko k dezinformáciám, že SR nemala 7 minút prezidenta: Pán protokolista Špaček nie ste ústavným právnikom. Presne o tom som hovoril v príhovore, ako sa rýchlo šíri klamstvo zobrazený najskôr Hlavné správy .

Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Matrace pro zdravé spaní

Specializovaný e-shop na matrace s dopravou zdarma.

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Hry zdarma

Nejlepší hry zdarma.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější