Zvýšená politická cena za podkopanie jednoty EÚ? Der Spiegel: Francúzsko a Nemecko sa dohodli na pláne o posilnení obrany a nezávislosti Európy
RSS

Zvýšená politická cena za podkopanie jednoty EÚ? Der Spiegel: Francúzsko a Nemecko sa dohodli na pláne o posilnení obrany a nezávislosti Európy

Berlín 22. júna 2019 (HSP/ Sputnik /Foto:SITA/AP-Michel Euler)
 
Paríž a Berlín sa dohodli na programe s názvom Pre silnejšiu a nezávislejšiu Európu. V dokumente sa píše o posilnení obranyschopnosti, finančnej nezávislosti a politickej zvrchovanosti EÚ v konfrontácii s takými veľmocami, ako sú Rusko, Čína a Spojené štáty americké. Informoval o tom denník Der Spiegel
Na snímke zľava Jean-Yves Le Drian a Heiko Maas
Po voľbách do Európskeho parlamentu, ktoré prebehli tento rok na konci mája, sa Nemecko a Francúzsko uchádza o úlohu lídrov v reformovaní Európskej únie , píše Der Spiegel. Svedčí o tom spoločný dokument, na ktorom sa zhodli nemecký minister zahraničia Heiko Maas a jeho francúzsky kolega Jean-Yves Le Drian.
V programe pod názvom Pre silnejšiu a nezávislejšie Európu sa pojednáva o tom, ako stmeliť úniu a realizovať suverénnu politiku na medzinárodnej scéne.
Kým nemecká kancelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident Emmanuel Macrona sa dokážu len ťažko dohovoriť na tých najzákladnejších veciach, v dokumente sa navrhuje oveľa širšia spolupráca, a to nielen tá bilaterálna. V centre pozornosti Maasa a Le Driana je totiž európska politika.
Chcú, aby sa Európa stala nezávislou, a preto musia obe strany prejaviť ochotu ku kompromisom – napríklad, dohodnúť sa na spoločnej politike voči Afrike a východnej Európe. Ministri zahraničia sa neobmedzili len na vágne politické vyhlásenia, ale tiež prišli s konkrétnymi návrhmi reforiem.
Trvajú tak napríklad na usporiadaní väčšinového hlasovania o otázkach zahraničnej politiky a odporúčajú krajinám, ktorým názor väčšiny nevyhovuje, aby sa “konštruktívne zdržali hlasovania”. Maas a Le Drian tiež vyzývajú k tomu, aby bola zvýšená “politická cena” za podkopanie jednoty EÚ.
Väčšina návrhov je zameraná na to, aby bola EÚ menej závislá na takých veľmociach, ako sú Rusko, Čína a USA. V dokumente sa neraz spomína INSTEX – finančný nástroj, ktorý má umožniť európskym firmám obchod s Iránom mimo americké sankcie. Európa potrebuje viac podobných efektívnych prostriedkov, aby “sa bránila proti mimo exteritoriálnym sankciám iných štátov”, zdôrazňujú Francúzsko a Nemecko.
Mas a Le Drian chcú tiež upevniť obranyschopnosť EÚ. Navrhujú založenia Európskej rady bezpečnosti a chcú sa dohodnúť na spoločných pravidlách pre export zbraní. V dokumente sa píše aj o potrebe praktickej realizácie bodu Cášské zmluvy o vzájomnej vojenskej podpore. Šéfovia MZV oboch krajín vyzvali tiež na zriadenie vojenskej cvičnej misie. Jej hlavným cieľom je pomoc partnerom v Afrike pri “zvyšovaní ich vojenského potenciálu”.
Ďalej obaja zahraniční ministri trvajú na preskúmanie priemyselnej politiky EÚ. Navrhujú stanoviť pravidlá konkurenčného boja tak, aby mohla Európa preukázať lepšie výsledky v podmienkach globálnej konkurencie. Ako príklad sa v dokumente uvádza také sféry, ako je výroba akumulátorov, zavedenie digitálnych technológií v lekárstve a zaistenie kybernetickej bezpečnosti.
“Chceme systematicky zlepšovať pokročilý vedecký a technologický rozvoj Európy,” vysvetlil Maas.
Šéfovia zahraničnopolitických rezortov sa tiež vyslovili za “tvrdšiu obchodnú politiku”. Navrhujú uzavrieť s Veľkou Britániou dohodu o voľnom obchode, a v prípade Číny trvajú na dodržiavaní poctivých pravidiel, teda na plnom prístupe európskych firiem na čínsky trh, a tiež na ochrane intelektuálneho vlastníctva.
Maas a Le Drian tiež požadujú ďalšie prehlbovanie eurozóny. Pričom krajiny, ktoré berú túto iniciatívu skepticky, chcú presvedčiť tak, že európska integrácia umožní zvýšenie nezávislosti eura na dolári a upevní status európskej meny ako svetovej rezervnej meny.
“Len silná, nezávislá a práceschopná Európa dokáže ochrániť hodnoty a záujmy svojich občanov,” zdôraznil Maas a dodal: “Keď nechceme, aby za nás rozhodovali iní, musí Európa sama navrhovať riešenia.”
 
Príspevok Zvýšená politická cena za podkopanie jednoty EÚ? Der Spiegel: Francúzsko a Nemecko sa dohodli na pláne o posilnení obrany a nezávislosti Európy zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Hry zdarma

Nejlepší hry zdarma.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Přehled bankovních půjček

Srovnání půjček vám usnadní orientaci mezi různými nabídkami.

Finance na každý den

Prezentujte své podnikání a získejte nové zákazníky na Internetu.

Dnes nejprohlíženější