Jahody sú v Nemecku tento rok drahšie než vlani
RSS

Jahody sú v Nemecku tento rok drahšie než vlani

Bonn/Berlín 23. júna 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/DPA-Klaus-Dietmar Gabbert)
 
Sezóna jahôd je v plnom prúde a v Nemecku majú spotrebitelia bohatú ponuku, i keď za vyššie ceny než vlani. Minulý týždeň stál kilogram jahôd v priemere 4,38 eura, čo je o 5 % viac než pred rokom
Ilustračné foto
Podľa Michaela Kocha, predstaviteľa Informačnej spoločnosti pre poľnohospodársky trh, minulý rok sa pekné počasie v krátkych odstupoch postaralo o množstvo tovaru na trhu za zodpovedajúco nízke ceny. V tomto roku je situácia iná, ponuka nie je taká veľká a z pohľadu pestovateľov je úroda lepšie rozdelená.
Vo viacerých oblastiach došlo k udalostiam, ktoré ovplyvnili veľkosť a kvalitu úrody, čo sa odrazilo najmä na vzhľade jahôd. To súčasne znamená väčšie náklady na triedenie a ponuka ovocia najvyššej kvality sa znížila.
Podľa Spolkového združenia pestovateľov ovocia a zeleniny najväčší význam pri predaji majú predovšetkým menšie obchody, počet pestovateľov, ktorí sa spoliehajú na priamy predaj, je nízky. Klesá aj počet ponúk na samozber.
Rozloha plochy vysadenej jahodami v Nemecku vlani oproti roku 2016 klesla z 13.337 hektárov (ha) na 12.494 ha. Naproti tomu sa chránené plochy, napríklad vo fóliovníkoch, v rovnakom období rozšírili z 963 na 1504 ha.
Z hľadiska osiatej plochy je Dolné Sasko s 2866 ha na prvom mieste, druhé je Severné Porýnie-Vestfálsko s 2416 ha a tretie Bádensko-Württembersko s 2136 ha. Podľa veľkosti chránených plôch vedie Severné Porýnie-Vestfálsko so 473 ha, nasledujú Bádensko-Württembersko s 347 ha a Hessensko so 163 ha.
Nemecko je odkázané na dovoz jahôd zo zahraničia. Kým v roku 2018 sa v krajine spotrebovalo 232.500 ton, vypestovalo sa len zhruba 141.500 ton. Potravinová samostatnosť v prípade jahôd tak dosahuje približne 61 %. Na hlavu sa spotrebovalo v priemere 2,8 kilogramu.
 
Príspevok Jahody sú v Nemecku tento rok drahšie než vlani zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Hry zdarma

Nejlepší hry zdarma.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Přehled bankovních půjček

Srovnání půjček vám usnadní orientaci mezi různými nabídkami.

Finance na každý den

Prezentujte své podnikání a získejte nové zákazníky na Internetu.

Dnes nejprohlíženější