DONBASKÁ ZASTAVENÍ 42. – VÝSTAVA PANENEK NA ŠKOLNÍM TÁBOŘE RADUGA V LUGANSKU
RSS

DONBASKÁ ZASTAVENÍ 42. – VÝSTAVA PANENEK NA ŠKOLNÍM TÁBOŘE RADUGA V LUGANSKU
Dvě sběratelky panenek uspořádaly v červnu 2019 pro děti školního tábora Duha (rus. Raduga) 38.ZŠ v Lugansku (LLR) výstavu. Výstava se konala v budově 1.stupně ZŠ. Postupně se na výstavu s odborným výkladem přišly podívat děti ze všech čtyřech oddílů tábora. Sběratelky na výstavu přivezly kolem 300 panenek a dalších hraček (medvídků, pohádkových postaviček aj.) z ukrajinských továren na hračky (Vorošilovgrad-nynější Lugansk, Doněck, Kyjev, Dněpropetrovsk) a několik německých panenek. Ve své sbírce mají i jednu českou panenku, tu ale nepřivezly. Viděli jsme zde nejvyšší panenku Vasilisu, Červenou karkulku, pionýrku, Buratina, Čeburašku, Krokodýla Genu aj. Nejstarší panenka ze sbírky pochází z roku 1910. Děti zaujala chodící panna. Zhlédnout jsme mohli také oblečky na panenky, starý kolovrátek a jízdní kolo. Jedna ze sběratelek vystavovala vlastní produkci hraček. Na výstavě jsme si mohli přečíst historii Vorošilovgradské továrny na hračky s fotografiemi a prohlédnout nabídkový katalog továrny z roku 1980.

Vorošilovgradská továrna začala pracovat v roce 1962. Poptávka po hračkách byla v 60.-70. letech 20.století velmi vysoká. Nákladní vozy z různých oblastí Ukrajiny a z mnoha republik SSSR čekaly uvnitř podniku frontu na hračky. Z celé produkce zůstalo 60% na Ukrajině a 40% putovalo do jiných republik SSSR. V 80.letech 20.století se v této továrně každoročně vyrobilo milion panenek a milion dalších malých hraček. V podniku pracovalo celkem 550 lidí, z toho 200 lidí v pobočném závodu v Brjance.
V SSSR byly velmi přísné normy na výrobu hraček. Přísná kriteria se týkala ekologické bezpečnosti výrobku, designu, estetické i etické stránky, aby nevyvolával v dítěti krutost, násilí, bezcitnost a bezduchost. Proto návrhy hraček vypracovávali modeláři a umělci podniků, nebo byly návrhy podnikům předloženy Zagorským vědeckovýzkumným institutem hraček. Vlastní návrhy byly schvalovány uměleckou radou podniku a odsouhlaseny podniky, které nakupovaly produkci. Poté byl návrh předán Zagorskému institutu hraček a po jeho schválení se hračka mohla začít vyrábět.
V době mé návštěvy zrovna přišla na prohlídku výstavy děvčata ze 4.oddílu (3.-4.třída). A hle-už se na mě usmívalo jedno děvče-Káťa. Loni, při návštěvě české delegace v 38.ZŠ, nám před školou najednou nějaké děvče-právě Káťa ze 2.třídy, přinesla kytici šeříků. Vzápětí další děti. To bylo nečekané a velmi milé, děti na oplátku dostaly od nás pohlednici českého města.
Po prohlídce se děvčata mohla vyfotit s nějakou panenkou. Káťu jsem vyfotil s nejvyšší panenkou, krasavicí Vasilisou. Po děvčatech přišli chlapci z téhož oddílu. Člověk by čekal, že chlapce panenky nebudou zajímat. Ale k překvapení vedoucí oddílu, ředitelky tábora i sběratelek byli chlapci pozornější než děvčata! Velmi je výstava zaujala, o všechno se zajímali. Shodli jsme se potom, že asi právě proto, že to není jejich svět a bylo to pro ně něco nového.
Výstava byla obdivuhodná. Sběratelky mají ve svých sbírkách asi tisíc panenek a rády by založily v Lugansku stálé muzeum panenek. Popřáli jsme jim v tom mnoho zdaru.
[ See image gallery at www.nwoo.org ]
Jaromír Vašek, předseda Společnosti přátel LLR a DLR
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Hry zdarma

Nejlepší hry zdarma.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Přehled bankovních půjček

Srovnání půjček vám usnadní orientaci mezi různými nabídkami.

Finance na každý den

Prezentujte své podnikání a získejte nové zákazníky na Internetu.

Dnes nejprohlíženější