Po problému v Rakousku přestal do Itálie proudit ruský plyn
RSS

Po problému v Rakousku přestal do Itálie proudit ruský plyn

Ruský energetický gigant Gazprom PJSC v sobotu pozastavil dodávky zemního plynu největší italské ropné společnosti Eni SpA, informovala agentura Bloomberg. (Foto: Flickr)„Gazprom informoval, že není schopen potvrdit požadované objemy plynu pro dnešní den s tím, že není možné dodávat plyn přes Rakousko. Proto budou dnešní dodávky ruského plynu společnosti Eni přes vstupní bod Tarvisio nulové. V případě, že budou dodávky obnoveny, bude společnost Eni poskytovat aktuální informace,“ píše se v prohlášení společnosti Eni na jejích internetových stránkách.Mluvčí společnosti Eni agentuře Bloomberg sdělil, že Rakousko stále dostává NatGas od Gazpromu:
Německo říká, že k poškození plynovodu Nord Stream bylo použito výbušné zařízení o hmotnosti 500 kilogramů TNT
„Pracujeme na tom, abychom u Gazpromu ověřili, zda je možné obnovit toky do Itálie.“Gazprom uvedl, že toky NatGas z Rakouska do Itálie byly pozastaveny, protože rakouský operátor odmítl potvrdit „nominace přepravy“ po nedávných regulačních změnách v této vnitrozemské zemi v jižní části střední Evropy.
Bývalá ministryně zahraničí USA v roce 2014 pronesla pozoruhodnou řeč ohledně Evropy
Je důležité poznamenat, že většina ruského NatGasu dodávaného do Itálie proudí přes Ukrajinu plynovodem Trans Austria do Tarvisia v severní Itálii na hranicích s Rakouskem. Před ruskou invazí na Ukrajinu Itálie dovážela 95 % plynu NatGas, z čehož 45 % pocházelo z Ruska.Tato čísla jsou dnes drasticky odlišná, protože Itálie mění svůj řetězec dodávek energie směrem od Ruska a hledá alternativní dodávky NatGas ze severní Afriky. Před tímto víkendem představoval ruský NatGas pouze 10 % italského dovozu. Noví dodavatelé pomohou Itálii zvýšit zásoby před zimou.„Odstupující premiér Mario Draghi pátral po světě, aby zajistil dodávky plynu a ochránil Itálii před možným přerušením dodávek z Ruska, které v reakci na invazi vyvíjí tlak na Evropskou unii kvůli několika kolům sankcí. Itálie byla jednou z nejúspěšnějších zemí, které se podařilo získat alternativní dodávky,“ poznamenala agentura Bloomberg.Minulý týden Gazprom uvedl, že jedna ze dvou zbývajících tras, po kterých se NatGas přepravuje do Evropy – přes Ukrajinu – je ohrožena kvůli právním problémům.Dnešní zpráva přichází několik dní poté, co podmořské exploze poškodily systém Nord Stream společnosti Gazprom v Baltském moři. A necelý den poté, co Rusko anektovalo čtyři ukrajinské regiony, a také poté, co Ukrajina požádala o vstup do NATO.Zdroj: bloomberg.com
Kdo stojí za sabotáží plynovodu Nord Stream? Fox News přináší odpovědi
Článek Po problému v Rakousku přestal do Itálie proudit ruský plyn se nejdříve objevil na AC24.cz .


Nejčtenější za týden