Turecko posiluje vojáky na severním Kypru a zuří nad „nevysvětlitelným“  rozhodnutím USA
RSS

Turecko posiluje vojáky na severním Kypru a zuří nad „nevysvětlitelným“  rozhodnutím USA

Před dvěma týdny učinily Spojené státy historický krok a zrušily omezení obchodu s obranným materiálem na Kypru. (Foto: Flickr)To vstoupí v platnost pro fiskální rok 2023 a podle dřívějších prohlášení ministra zahraničí Antonyho Blinkena bude politika změněna 1. října.Stejně jako v případě nedávného transferu modernizovaných amerických letounů F-16 do Řecka není Turecko spokojeno, a to i proto, že vojenské napětí stále narůstá kvůli obvinění Ankary, že řecká armáda militarizuje ostrovy u tureckého pobřeží. Turecko nyní tvrdí, že na Tureckem okupované území severního Kypru vyšle další vojáky a zbraně.
Turecko usiluje o to, aby se jako první člen NATO připojilo k ŠOS vedené Čínou
Turecký prezident Tayyip Erdogan se ve středu ohradil proti partnerství mezi USA a Kyprem a varoval, že zahájení transferů zbraní ze strany Washingtonu vyvolá na rozděleném ostrově závody ve zbrojení.„Spojené státy, které přehlížejí a dokonce podporují kroky kypersko-řeckého dua, jež ohrožují mír a stabilitu ve východním Středomoří, tímto krokem povedou k závodům ve zbrojení na ostrově,“ uvedl Erdogan. Turecký vůdce dále uvedl v komentáři pro CNN Turk: „Budeme tomu přihlížet? Nemůžeme,“ řekl a dodal, že Turecko již má na ostrově 40 000 vojáků a posílí je pozemními, námořními a leteckými zbraněmi, municí a vozidly, uvedl Erdogan.
Turecko tvrdí, že řecká pobřežní stráž střílela na nákladní loď v Egejském moři
„Každý musí vědět, že tento poslední krok nezůstane bez odezvy a že budou přijata veškerá opatření pro bezpečnost kyperských Turků,“ řekl Erdogan.Rozhodnutí americké administrativy navíc označil za „nevysvětlitelné z hlediska obsahu a načasování“.Mluvčí ministerstva zahraničí Ned Price nedávno znovu potvrdil, že „ministr zahraničí Antony J. Blinken stanovil a potvrdil Kongresu, že Kyperská republika splnila nezbytné podmínky podle příslušných právních předpisů, aby bylo možné schválit vývoz, zpětný vývoz a transfery obranných výrobků“.
Řecko se připravuje na tvrdšího Erdogana, média přecházejí do válečného režimu
Stalo se tak poté, co Kypr úspěšně splnil své závazky vyplývající ze zákona o bezpečnostním a energetickém partnerství ve východním Středomoří z roku 2019, jehož autory byli senátoři Bob Menendez a Marco Rubio.Pokud jde o tureckou okupaci severního Kypru, nikdo jiný na světě kromě Ankary její legitimitu neuznává. Kypru se dostává podpory od partnerů v EU, ale ta nepřekračuje rámec slovního odsouzení Turecka.Zdroj: usnews.com
Článek Turecko posiluje vojáky na severním Kypru a zuří nad „nevysvětlitelným“  rozhodnutím USA se nejdříve objevil na AC24.cz .


Nejčtenější za týden