Ukrajina den po Putinově projevu o anexi znovu získala klíčové město Lyman
RSS

Ukrajina den po Putinově projevu o anexi znovu získala klíčové město Lyman

Ukrajina prohlásila, že během pátečního ceremoniálu pod dohledem prezidenta Vladimira Putina znovu dobyla klíčové východní město Lyman v Doněcku – jednu ze čtyř provincií formálně anektovaných Ruskem. (Foto: 93rd Mechanized Brigade of the Armed Forces of Ukraine)Vzhledem k tomu, že Kreml mezitím potvrdil stažení z města, znamená to obrovskou ránu ruským silám a strategickému cíli zajistit si plnou kontrolu nad Donbasem.Ukrajinské ministerstvo obrany v neděli krátce po poledni místního času označilo Lyman za „plně vyklizený od ruských okupantů“ a na videích ze sociálních sítí bylo vidět, jak ukrajinští vojáci vztyčují nad městem ukrajinské vlajky. „Ukrajinské vzdušné útočné síly vstupují do Lymanu,“ uvedlo.
Šéf ukrajinské rozvědky říká, že Putin má nejméně tři dvojníky
Obrázek: Na snímku: 93. mechanizovaná brigáda Ozbrojených sil Ukrajiny Serhij Hajdaj, který je hlavním poradcem prezidenta Zelenského pro Donbas a oblastním gubernátorem Luhanské oblasti, na Twitteru uvedl: „Lyman byl zcela vyčištěn“ a že „čekáme na zahájení rozsáhlého procesu deokupace Luhanské oblasti“.The city center of Lyman today. Servicemen of the 81st Airborne Brigade and National Guard tore down the enemy's flags. pic.twitter.com/5w2DpSfqId — Defense of Ukraine (@DefenceU) October 1, 2022 Lyman, který měl před válkou přes 20 000 obyvatel, byl od začátku ruské invaze označován za klíčový logistický a dopravní uzel východu.
Kissinger: „Není moudré zahrnovat Ukrajinu do NATO“
Ruské ministerstvo obrany v sobotu vydalo prohlášení, v němž potvrdilo stažení svých sil: „V souvislosti se vznikem hrozby obklíčení byla spojenecká vojska stažena z osady Krasnyj Lyman na výhodnější linie,“ uvedlo na denním brífinku.Minulý týden Kreml prohlásil, že nebude uvažovat o ukončení „zvláštní operace“ , dokud nebude zajištěn přinejmenším celý Donbas – stejně jako celá čtyři anektovaná území. To zahrnuje Doněckou, Luhanskou, Chersonskou a Záporožskou oblast – z nichž žádná není v tuto chvíli pod stoprocentní ruskou kontrolou.Přesto prezident Putin během svého významného projevu, v němž prohlásil, že tato území jsou nyní politicky začleněna do Ruské federace, uvedl, že jsou „navždy naše“ , a slíbil, že je bude bránit všemi dostupnými prostředky.
Zeman a dalších osm prezidentů se vyslovilo pro členství Ukrajiny v NATO
Kreml zdůraznil, že „jakékoli údery zaměřené na nová území po jejich připojení k Rusku budou považovány za agresi proti nám“ . Tyto hrozby byly široce vnímány jako náznak toho, že se Rusko chystá poslat na bojiště podstatně více vojáků po mobilizaci přibližně 300 000 záložníků – i když podle některých názorů by toto číslo mohlo být ještě vyšší.Podle listu Moscow Times:Ruské rozhodnutí stáhnout se z Lymanu vedlo k okamžité kritice ze strany spojenců Kremlu. Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov napsal na aplikaci pro zasílání zpráv Telegram, že pokud by to bylo jeho rozhodnutí, degradoval by velitele, který velí operaci Lyman, „zbavil by ho vyznamenání a poslal by ho na frontu s puškou, aby své ponížení smyl v krvi“.
Biden obvinil Putina ze lži o „záměrné sabotáži“ plynovodu Nord Stream
A o víkendu někteří znalci v ruské televizi vyjádřili svůj šok a hněv, protože z některých kremelských kruhů sílí volání po větší ruské mobilizaci a intervenci.Stunned reactions keep coming in with respect to Ukraine reclaiming Lyman. Andrey Gurulyov, former deputy commander of Russia's southern military district, said he couldn't explain the defeat. He blamed in on a system of lies, "top to bottom" and was suddenly disconnected. pic.twitter.com/O4aoRqVx96 — Julia Davis (@JuliaDavisNews) October 2, 2022 Zdroj: zerohedge.com
Článek Ukrajina den po Putinově projevu o anexi znovu získala klíčové město Lyman se nejdříve objevil na AC24.cz .


Nejčtenější za týden