Deutsche Bank: Bankéři (někdy) slzí
RSS

Deutsche Bank: Bankéři (někdy) slzí

LIBOR ČÍHAL
V bance vám budou bankéři na baterky vysvětlovat, že úrok na vkladu je nula, protože banka musela odbourat poplatky z bankomatů, plateb apod. Poradí vám, že si můžete spořící účet proměnit v investiční a o procento se úrok zvedne (a naroste riziko). Jaké riziko? A to je kardinální problém současné ekonomiky, bankéři o investování a o logice rizika vědí stejně mnoho jako operátorka vysavače úklidových prací v jejich bance. Banka zaměstnává po celém světě tisíce bankéřů, ale kromě toho, že vytisknou formulář s pokyny k účtu, tohu bohu.

Banka dávno přestala být motorem ekonomiky, inkubátorem místní ekonomiky, jak ji kdysi pojmenoval Paolo Syllos Labini. O investování rozhoduje pár jedinců někde v centrále. A jak rozhodují v největší německé bance Deutsche Bank? Před pár lety vydávala politkorektní média a jejich ekonomičtí analytici ředitele Josefa Ackermanna za bankovní zázrak, rýsovala se šťastná digitální budoucnost s DB bankou.
Počátkem týdne to dopadlo na bankéře na pobočkách. Redundance Notice, dostala spousta zaměstnanců DB v londýnské pobočce, v novinách píší, že někteří opouštěli budovu se slzami v očím, dostali odstupné, ale povinnost vyklidit pracoviště do jedenácti hodin dopoledne, podle novin narostly tržby v baru od naproti. Podobné scény v New Yorku, zaměstnanci opouštěli banku s krabicemi svých pěti švestek na rukách.
Budou škrty na zaměstnancích vůbec k něčemu dobré? Obvykle jsou tak velké redukce ve výdajích, obzvlášť když to není vázáno na produktivitu, doprovázeny vylepšením burzovní kvotace. Burza tentokrát nereaguje očekávaným způsobem. Hodnota akcie z pondělního do dnešního rána klesla z 7.4 na 6.4 eur. Burziáni říkají, že pokud akcie DB klesne pod 6 eur, pak už jsou pochyby o smysluplnosti její existence. Investoři mají velké pochyby o plánu vedení DB na oddlužení i o hypotetické redukci nákladů o 17 miliard.
Největší německá banka DB znamená vrchol nemocného ledovce evropskounijního bankovního systému. Krize DB trvá již několik let, a ani masívní pomoc německého státu nepomáhá. Banka negeneruje profit, navíc se utápí v dodnes nezmapovaném rozsahu toxických finančních derivátů, kterými obšťastňovali svět její bankéři. Minulé týdny se mluvilo o strategické fúzi DB s Commerzbank, pravděpodobně iniciovanou ministerstvem financí, ale nakonec rozsah toxických finančních derivátů tomu zabránil. Podle restrukturalizačních plánů banka sníží do roku 2022 počet zaměstnanců o 19%, vycouvá z bankovního investičního sektoru, jako je obchodování s akciemi. Banka se pokouší redukovat podstatným způsobem rozsah aktivit. Šetřit radikálním způsobem na zaměstnancích má zvednout důvěru akcionářů v podnik. Za poslední roky ztratila akcie DB 90% hodnoty.
Co se odehrává v DB znamená selhání celého německého byznys modelu, další reorganizace je jen zoufalým pokusem banku zachránit před pohlcením americkými nebo i evropskými bankami. Deutsche Bank je bankovní entita vkořeněná v Německu, snaží se přežít za cenu bezohledného přístupu k personálu, ti mají nést efekt dlouhých let nesmyslného řízení banky. DB se účastnila v pochybných bankovních kšeftech a skandálech (např. Danske Bank), její činnost šetří americký bankovní regulátor.
Lando Maria Sileoni, generální sekretář italské federace autonomních bank: „Evropská centrální banka je v Itálii velmi ostražitá, donutila italské banky prodávat své produkty za účelem kompenzace škod znehodnocenými půjčkami, ale nad Deutsche Bank a jejími deriváty, které jsou hrůzné rozsahem, trapné ticho. Tato banka na okraji propasti může ohrozit celý finanční systém EU“.
Autor: LC

Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Matrace pro zdravé spaní

Specializovaný e-shop na matrace s dopravou zdarma.

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Hry zdarma

Nejlepší hry zdarma.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější