Šéf Europského stabilizačného mechanizmu víta reformu novej gréckej vlády,ale krajina musí rešpektovať aj záväzky
RSS

Šéf Europského stabilizačného mechanizmu víta reformu novej gréckej vlády,ale krajina musí rešpektovať aj záväzky

Atény 17. júla 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)
 
Reforma novej gréckej vlády je vítaný krok, ale krajina musí rešpektovať svoje záväzky po ukončení programu záchrany. Vyhlásil to v utorok Klaus Regling, šéf Európskeho stabilizačného mechanizmu (ESM), záchranného fondu eurozóny, na konferencii v Aténach
Na snímke šéf európskeho záchranného fondu ESM Klaus Regling
Hlavný predstaviteľ ESM počas návštevy v gréckej metropole krátko po predčasných voľbách 7. júla, v ktorých zvíťazili konzervatívci vďaka sľubom o investíciách a znížení daní, vyzval krajinu, aby pokračovala v privatizácii, reformách a plnení fiškálnych cieľov dohodnutých s veriteľmi.
„Reformy novej vlády na podporu podnikateľského a investičného prostredia sú vítané,“ povedal Regling. Pripomenul tiež, že aj keď bola vláda bola zvolená len nedávno a detaily jej programu ešte nie sú známe, jej snaha o oživenie ekonomiky pôsobí sľubne. Ale za predpokladu, že bude rešpektovať dohodnuté záväzky.
Grécko vystúpilo zo svojho tretieho záchranného programu vlani v auguste a dohodlo sa s veriteľmi, že bude vykazovať primárne rozpočtové prebytky, bez nákladov na splácanie dlhov, na úrovni 3,5 % hrubého domáceho produktu do roku 2022.
Nový premiér Kyriakos Mitsotakis v kampani sľúbil vyšší hospodársky rast, ako sa očakáva, a rokovania o znížení fiškálnych cieľov od roku 2020.
„Grécko by si malo urobiť z rastu (ekonomiky) svoju prioritu a zároveň zachovať dohodnutý primárny prebytok,“ povedal Regling na konferencii v Aténach.
Mitsotakis sa tiež zaviazal, že zníži dane z príjmu právnických aj fyzických osôb, dane z majetku a chce schváliť doložku o raste minimálnej mzdy.
Regling poukázal na fakt, že zavádzanie reforiem v krajine sa v ostatných mesiacoch spomalilo a odporučil Aténam, aby akékoľvek zvýšenie minimálnej mzdy bolo v súlade s rastom produktivity. Zníženie daňových sadzieb by mohlo byť spojené so širším daňovým základom.
Hospodársky rast a fiškálny prebytok sú kľúčovými podmienkami pre udržateľnosť dlhu, zatiaľ čo reformy sú potrebné na zlepšenie produktivity a konkurencieschopnosti, dodal.
Minister financií Christos Staikuras na tej istej konferencii vyhlásil, že hlavným strategickým cieľom vlády je zrýchlenie rastu ekonomiky spolu so zdravými verejnými financiami a stabilným bankovým sektorom.
 
Príspevok Šéf Europského stabilizačného mechanizmu víta reformu novej gréckej vlády,ale krajina musí rešpektovať aj záväzky zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Hry zdarma

Nejlepší hry zdarma.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Přehled bankovních půjček

Srovnání půjček vám usnadní orientaci mezi různými nabídkami.

Finance na každý den

Prezentujte své podnikání a získejte nové zákazníky na Internetu.

Dnes nejprohlíženější