Róbert Švec k 17. júlu 1992: Ak by sme neobnovili slovenskú štátnosť, dnes by sme boli v Európe ešte menej ako región
RSS

Róbert Švec k 17. júlu 1992: Ak by sme neobnovili slovenskú štátnosť, dnes by sme boli v Európe ešte menej ako región

Bratislava 17. júla 2019 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)
 
Dnes si Slováci pripomínajú 27. výročie prijatia Deklarácie SNR o zvrchovanosti Slovenskej republiky (17. júl 1992). K spomínanému výročiu svoje stanovisko médiám poskytol predseda Slovenského Hnutia Obrody Róbert Švec
Na snímke Róbert Švec
„Ešte aj dnes, po vyše 25 rokoch od vzniku druhej Slovenskej republiky, počúvame v niektorých médiách názory ľudí, ktorí začiatkom 90. rokoch 20. storočia bojovali proti obnoveniu slovenskej štátnosti, zotrvávali na pozíciách čechoslovakizmu a nekriticky velebili Václava Havla. Jeden z argumentov neprajníkov slovenskej slobody je aj ten, že vyhlásenia deklarácie a následné obnovenie slovenskej štátnosti bola, podľa nich, provokácia slovenských nacionalistov a tiež argumentujú tým, že vzniku súčasnej druhej Slovenskej republiky malo predchádzať referendum.
Ak by sme prijali takéto videnie sveta ľudí, ktorí hodnotovo poblúdili, tak potom by sme za provokáciu museli pokladať všetky emancipačné prejavy národov a spoločenstiev, vrátane prijatia Deklarácie nezávislosti USA.
Pokiaľ ide o referendum. Otázka znie, koľko štátov na svete vzniklo na základe referend a koľko štátov na svete vzniklo na základe rozhodnutia reprezentantov národa? A či sa zjednotilo Nemecko v roku 1871 na základe referenda alebo na základe rozhodnutia nemeckej elity? A či vznikla ČSR v roku 1918 na základe referenda alebo na základe rozhodnutia predstaviteľov Slovákov a Čechov? A posledný príklad. Rozpad bývalého Sovietskeho zväzu. Koľko štátov vzniklo na jeho troskách? A v koľkých týchto štátoch prebehlo celonárodné referendum o budúcnosti jednotlivých národov a v koľkých rozhodli politické elity o vzniku štátov „bez mandátu“ od občanov?
Rozhľadený a inteligentný človek chápe súvislosti dejín. A jedno je isté. Ak by sme dnes nemali svoj štát, dopadli by sme ako Moravania, Slezania a iní, ktorí sú dnes iba zemepisným pojmom bez svojho národného a štátneho ukotvenia. Vážim si všetkých ľudí, umelcov, politikov, ako aj občianskych aktivistov, ktorí začiatkom 90. rokov 20. storočia bojovali za obnovenie slovenskej štátnosti. Ďakujem,“ uvádza vo svojom stanovisku Róbert Švec.
 
Príspevok Róbert Švec k 17. júlu 1992: Ak by sme neobnovili slovenskú štátnosť, dnes by sme boli v Európe ešte menej ako región zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Hry zdarma

Nejlepší hry zdarma.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Přehled bankovních půjček

Srovnání půjček vám usnadní orientaci mezi různými nabídkami.

Finance na každý den

Prezentujte své podnikání a získejte nové zákazníky na Internetu.

Dnes nejprohlíženější