Hrnko k Čaputovej: V Budapešti ani slovkom nespomenula 120-tisícovú slovenskú menšinu v Maďarsku. Vyjadrenia v Gombaseku patria skôr do románu Cervantesa ako do reálnej politiky
RSS

Hrnko k Čaputovej: V Budapešti ani slovkom nespomenula 120-tisícovú slovenskú menšinu v Maďarsku. Vyjadrenia v Gombaseku patria skôr do románu Cervantesa ako do reálnej politiky

Bratislava 18. júla 2019 (HSP/Foto:TASR-Marko Erd)
 
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová sa v stredu zúčastnila na multižánrovom festivale Letný tábor Gombasek, ktorý je najväčším podujatím maďarskej mládeže na Slovensku. Prezidentka sa v tejto súvislosti vyjadrila k národnostným  menšinám. Na jej slová reagoval poslanec NR SR za SNS Anton Hrnko
Na snímke Anton Hrnko
Prezidentka počas festivalu totiž povedala, že sa snaží predovšetkým vnímať to či situácia a práva národnostných menšín sú rešpektované, aby nedošlo k zníženiu štandardu.
“V prípade, ak by som mala na stole právnu úpravu, zákon, ktorý by znižoval štandard práv, tak by som takýto zákon vetovala. Toto považujem z hľadiska výkonu právomocí za dôležité, ale zároveň aj to, byť akoby hlasom akejkoľvek minority, hlasom tých, ktorých je menej počuť,” uviedla (viac v  článku ).
Hrnko vo svojom príspevku priznal, že pôvodne myslel, že nebude kritizovať prezidentku za jej vystupovanie. “Je to jej vec, ale dojalo ma, keď išla do Maďarska a hovorila o 450-tisícovej menšine Maďarov na Slovensku ako spojnicu s Maďarskom, a nespomenula ani slovkom 120-tisícovú slovenskú menšinu v Maďarsku.”
Ale jej posledné vyjadrenie v Gombaseku, o tom žeby nepodpísala zákon, ktorý by ukracoval národnostné menšinu, patrí podľa poslanca skôr do románu Cervantesa ako do reálnej politiky.
“ Má pani prezidentka indície, žeby niekto takýto zákon pripravoval alebo chcel presadiť? Ak nemá, tak platí ‘Si tacuisses, philosophus manses’  (keby si mlčal, bol by si ostal filozofom – pozn. red.)!,” upozornil na záver.

 
Hudobný festival Gombasek
Tradičný festival, ktorý sa tento týždeň koná pri Gombaseckej jaskyni a obci Slavec (okr. Rožňava), navštívila ako prvá hlava štátu. Prešla si jeho areál a v rámci programu sa nechala odfotiť pôvodnou fotografickou technikou z 19. storočia.
Gombasecký letný tábor každoročne navštívia tisíce mladých ľudí. Predstavuje jednak hudobný festival, ale aj otvorenú univerzitu a spoločenský okrúhly stôl pre sociálne debaty. Organizuje ho občianske združenie Sine Metu.
 
Príspevok Hrnko k Čaputovej: V Budapešti ani slovkom nespomenula 120-tisícovú slovenskú menšinu v Maďarsku. Vyjadrenia v Gombaseku patria skôr do románu Cervantesa ako do reálnej politiky zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Hry zdarma

Nejlepší hry zdarma.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Přehled bankovních půjček

Srovnání půjček vám usnadní orientaci mezi různými nabídkami.

Finance na každý den

Prezentujte své podnikání a získejte nové zákazníky na Internetu.

Dnes nejprohlíženější