Turecko si pripomína 3. výročie teroristického útoku. Turecká veľvyslankyňa na Slovensku: Gulenovu FETO možno považovať za priamu bezpečnostnú hrozbu
RSS

Turecko si pripomína 3. výročie teroristického útoku. Turecká veľvyslankyňa na Slovensku: Gulenovu FETO možno považovať za priamu bezpečnostnú hrozbu

Bratislava 18. júla 2019 (HSP/Foto:TASR/AP-Emrah Gurel)
 
Leto si zvyčajne asociujeme s radostnými zážitkami, žiaľ, pre obyvateľov Turecka sa 15. júl stal temným výročím teroristického útoku, uskutočneného pod zámienkou štátneho prevratu zorganizovaného Tureckou mierovou radou ako výkonným orgánom, vytvoreným v deň prevratu skupinou armádnych zložiek v rámci tureckých ozbrojených síl, píše v úvode svojho stanoviska Aslıgul Üğdülová, veľvyslankyňa Tureckej republiky pôsobiaca na Slovensku
Na snímke Aslıgul Üğdülová
Teroristická organizácia Fethullaha Gulena, známa pod skratkou FETO, sa spoločne s juntou pokúsili o zvrhnutie štátnej moci. Bezprecedentne zaútočili na turecký parlament, prezidentský komplex a policajné riaditeľstvo. Zamerali sa tiež na verejné a súkromné komunikačné médiá vrátane verejnoprávnej TRT a tureckej mutácie CNN. Taktiež sa neúspešne pokúsili o zabitie demokraticky zvoleného prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Pri útoku bolo usmrtených 251 ľudí a tisíce boli zranené, čo traumaticky poznačilo spoločnosť.
V čase pokusu o prevrat už mala vláda v rukách zoznam väčšiny FETO členov infiltrovaných v armádnych zložkách a pripravovala voči nim opatrenia. 15. júl bol posledným zúfalým pokusom FETO o udržanie kontroly a prevzatie moci, avšak títo sprisahanci podcenili silu tureckého štátu a národa.
V odpovedi na júlový teroristický útok sa vláda, opozícia a občianske združenia zomkli, aby ochránili demokraciu. Tento historický počin je hodný povšimnutia ako príklad občianskej rezistencie tvárou v tvár štátnemu prevratu.
Množstvo dôkazov poukazuje na to, že zosnovateľom pokusu o prevrat je náboženský kazateľ Fethullah Gulen. FETO dlhé roky vystupovala ako náboženská organizácia, v skutočnosti však ide o teroristickú organizáciu s globálnym dosahom. Existuje množstvo dôkazov vrátane videonahrávok, digitálnych materiálov zozbieraných na vojenskej základni Akinci, satelitnej komunikácie a v neposlednom rade priznaní členov FETO, ktoré to potvrdzujú.
Členovia FETO začali svoje aktivity v 70. rokoch v oblasti výučby a vzdelávania. Dlhé roky boli považovaní za vzdelávaciu organizáciu, ktorá zakladala školy v Turecku a neskôr aj vo svete. V čase svojej vrcholnej sily FETO kontrolovala tisíce škôl v Turecku a asi 800 vzdelávacích inštitúcií vo svete. Vo svetle súčasného poznania už vieme, že snahou organizácie bolo verbovanie detí a ich rodičov v ilúzii lepšieho vzdelávania a pracovných príležitostí. Týmto spôsobom sa FETO snažila o postupné získanie kontroly nad tureckým štátom zospodu. Ako jej vplyv silnel, organizácia začala pretláčať globálny mesiášsky naratív, vykresľujúci Fethullaha Gulena ako “imáma sveta”.
Jeho snahy o vystupovanie ako predstaviteľa umiernenej alternatívy k náboženskému radikalizmu nemá žiadnu kredibilitu v Turecku, rovnako ako ani vo zvyšku moslimského sveta. Je to stratégia, ktorú využíva na získanie podpory Západu. Pretvárka je hlavná taktika tejto organizácie. Osobitosť FETO ako teroristickej organizácie spočíva v efektívnom využívaní legálnych prostriedkov a inštitúcií na dosiahnutie svojich ilegálnych zámerov. Preto sa tisíce jej členov a prívržencov dokázali infiltrovať do dôležitých štátnych inštitúcií ako súdnictvo, armáda, štátna polícia, vzdelávacie inštitúcie a iné.
Miera agresie a hĺbka zakorenenia FETO siete do štátnych inštitúcií spôsobila, že na jej rozloženie boli nevyhnutné mimoriadne opatrenia, ktorých cieľom neboli represie, ale obrana sekularity Tureckej republiky. Vyšetrovanie a súdne procesy boli plne transparentné, v súlade s ústavou a príslušnými zákonmi a pri plnom dodržiavaní medzinárodných záväzkov. Pri kritike Turecka by sa preto malo vždy zohľadňovať to, že pri akýchkoľvek pochybnostiach boli, sú a budú uplatňované právne prostriedky v plnom rozsahu.
FETO organizácia je v súčasnosti aktívna v 160 krajinách sveta, má tisíce škôl, spoločností, mimovládnych organizácií a mediálnych inštitúcií a všetky podliehajú rovnakému operačnému modelu. Keďže sa organizácia snaží o zväčšenie svojho vplyvu na globálnu ekonomiku a politické dianie, možno ju považovať za priamu bezpečnostnú hrozbu pre každú krajinu, v ktorej je aktívna.
Civilizovaný svet čelí čoraz väčším výzvam pri ochrane svojich univerzálnych demokratických hodnôt. Rôzne formy extrémizmu, pričom terorizmus je tou najnebezpečnejšou z nich, sa stávajú stále viac bežnými, preto je nevyhnutný razantný odpor, ktorý si vyžaduje solidaritu, spoluprácu a zdieľanie spravodajských informácií medzi partnermi a spriatelenými krajinami všade po celom svete. A to je to, čo aj Turecko očakáva od svojich spojencov.
Je dôležité vysvetľovať a zdôrazňovať postavenie Turecka ako piliéra sekulárnej demokracie v Blízkovýchodnom regióne, a tým aj vo svete. Odolnosť a odhodlanosť Turecka pri obrane demokracie by mala byť vysoko cenená.
15. júl sa v Turecku stal Dňom demokracie a národnej jednoty. Pri treťom výročí pokusu o prevrat spomíname na všetkých tých, ktorí stratili svoj život v boji proti fašizmu a terorizmu, a za obranu hodnôt demokracie a tureckej národnej celistvosti. Nech ich duše odpočívajú v pokoji. Sme vďační všetkým, ktorí položili svoje životy pre túto vec a ich spomienka zostáva navždy s nami.
Aslıgul Üğdülová, veľvyslankyňa Tureckej republiky pôsobiaca na Slovensku
 
Príspevok Turecko si pripomína 3. výročie teroristického útoku. Turecká veľvyslankyňa na Slovensku: Gulenovu FETO možno považovať za priamu bezpečnostnú hrozbu zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Hry zdarma

Nejlepší hry zdarma.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Přehled bankovních půjček

Srovnání půjček vám usnadní orientaci mezi různými nabídkami.

Finance na každý den

Prezentujte své podnikání a získejte nové zákazníky na Internetu.

Dnes nejprohlíženější