Tak dlouho chodil Erdogan s džbánem pro vodu, až se americké ucho utrhlo
RSS

Tak dlouho chodil Erdogan s džbánem pro vodu, až se americké ucho utrhlo

SM
Je to černé na bílém, a vlastně se to dalo čekat. USA se rozhodly vyřadit Turecko z programu F-35, Ankara může zapomenout i na letouny F-35 a turečtí piloti se přestali na strojích 5. generace cvičit. USA se tak rozhodly učinit, protože Turecko nakoupilo ruské protivzdušné systémy S-400.
USA postavily věc jasně: pokud Turecko nakoupí ruské protivzdušné komplety S-400, bude následovat tvrdý trest. A ten nyní přišel. Turecko bylo vyřazeno z programu F-35, na němž země spolupracovala výrobou komponentů pro letoun 5. generace. Pro turecké firmy to bude mimochodem znamenat vážný výpadek příjmů.
Dodávka 100 letounů F-35 pro Ankaru tím pádem také padá, i když Erdogan do poslední chvíle věřil, že stroje Ankara dostane. USA se snažily na Turecko apelovat, aby nekupovalo jako člen NATO ,,nepřátelské” ruské systémy, a místo toho nabízely svůj systém Patriot. Jenže americká kosa narazila v tomto případě na turecký kámen, protože Erdogan několikrát veřejně zopakoval, že od nákupů S-400 neustoupí, a že je ,,hotovou věcí”.
Nyní však Turecko bude sklízet trpké ovoce a dá se očekávat i další zhoršení americko-tureckých vztahů v NATO. Rusko nabídlo Ankaře ,,v předstihu” místo letounů F-35 své stroje Su-35, a pokud by na ně Erdogan kývl, což nevyloučil, znamenalo by to ještě větší odklon od NATO, jehož je Turecko členem již od roku 1952. Erdogan je na druhé straně poměrně velký pragmatik, a bude se snažit alespoň částečně vykompenzovat ztrátu letounů F-35 někde jinde, což je nepochybně šance právě pro Rusko a další sbližování obou států.

Kromě ztráty nejmodernějších amerických strojů by ale Erdogan mohl riskovat i možné vyloučení z NATO, protože jednotlivé země musí nejen naplňovat závazek loajality, ale rovněž ctít i demokratické hodnoty. A to je věc, s níž je autoritářský vládce více než na štíru.
Už nyní je tak jasné, že Turecko bude ve sporu s USA počítat v konečném důsledku ztráty.
ZDROJ: securitymagazin.cz
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Hry zdarma

Nejlepší hry zdarma.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Přehled bankovních půjček

Srovnání půjček vám usnadní orientaci mezi různými nabídkami.

Finance na každý den

Prezentujte své podnikání a získejte nové zákazníky na Internetu.

Dnes nejprohlíženější