DONBASKÁ ZASTAVENÍ 47. – PEREVALSKÁ DĚTSKÁ ŠKOLA UMĚNÍ
RSS

DONBASKÁ ZASTAVENÍ 47. – PEREVALSKÁ DĚTSKÁ ŠKOLA UMĚNÍ
V tomto roce jsem se konečně dostal do Dětské školy umění v Perevalsku (LLR), kam mě již od podzimu 2017, kdy jsme se seznámili na plenéru v Krásném Luči, zve učitelka Oksana Lutkova. Perevalsk je okresní město s 25 000 obyvateli, ležící těsně u Alčevsku. Perevalsk byl založen v roce 1889 jako Selezňovskij rudnik, v roce 1924 byl přejmenován na Pařížskou komunu. Při povýšení na město v roce 1964 získal dnešní název.

V nové, moderní budově Perevalské dětské školy umění (DŠU) z roku 2010 mě přivítaly ředitelka Natalia Kurson (ve funkci od r.1994), zástupkyně ředitelky pro výchovnou práci Larisa Puzanova a vedoucí učitelka výtvarného oddělení Oksana Lutkova. Nejprve mě seznámily s historií a současností DŠU.
Historie DŠU začíná v roce 1965, kdy byla v Perevalsku založena hudební škola. V roce 1986 vznikla výtvarná škola, v roce 1996 došlo k jejich sjednocení v Perevalskou dětskou školu umění.
Ve školním roce 2018/19 navštěvovalo DŠU dohromady 552 dětí ve věku 5-16 let (hudební oddělení 205 dětí, taneční 195 dětí, výtvarné 152 dětí). Škola pracuje sedm dní v týdnu, dětem se věnuje 33 učitelů.
Ve škole působí dva velké soubory: taneční soubor Zadorinky a pěvecký soubor Vesnušky. Mají zde i orchestr (housle, dechové a bicí nástroje) a orchestr lidových nástrojů (balalajka, kytara, akordeon, domra-lidový strunný nástroj).
Následně mě ředitelka, zástupkyně a učitelka provedly celou rozsáhlou moderní budovou školy. Výtvarné oddělení s pěti učiteli má k dispozici celkem tři místnosti. Děti navštěvují školu šest let třikrát týdně. V největší místnosti zrovna děti vytvářely různými technikami nádherné práce. Mezi hlavní činnosti oddělení patří výstavky prací a účast na republikových i mezinárodních soutěžích. Děti své práce vystavují v DŠU, základních a mateřských školách ve městě i v místní nemocnici. Práce dětí se objevují i na velkoplošných tabulích po městě. Děti svými kresbami zkrášlily i všechny betonové přístřešky autobusové dopravy po celém Perevalském okrese (krásných kreseb jsem si při svých cestách autobusem mezi Luganskem a Alčevskem všiml, ale netušil jsem, že jsou to práce dětí z Perevalské DŠU). Každým rokem se děti účastní republikové soutěže „Mir. Poběda. Otčij dom.“, Etnofestivalu, mezinárodních soutěží v Rusku a Bělorusku, např. soutěže Slavjanskaja raduga (Slovanská duha) v Moskvě, Cvetnyje stupenki (Barevné schody), odkud vozí různá ocenění. Letos již podruhé za sebou děti ziskaly Zlatý pohár za 1.místo v mezinárodním projektu UNESCO „Mir vokrug nas“ (Svět kolem nás). V letošním roce dostaly děti (poprvé za existence LLR) pozvání k účasti v 48. Mezinárodní dětské výtvarné výstavě Lidice 2020, která se koná od roku 1967 (od roku 1973 jako mezinárodní) za účasti dětí z 80 zemí světa.
Jelikož učiteli jsou v DŠU malíři, kreslíři a ilustrátoři knih, také oni pořádají své výstavy a účastní se různých soutěží.
Hudební oddělení disponuje dvěma velkými místnostmi pro orchestry, místností pro pěvecký soubor Vesnušky, několika kabinety pro hru na hudební nástroje. Zrovna v den mé návštěvy DŠU se konaly v budově dva výroční koncerty hudebního oddělení, jeden pro mateřinky a jeden pro 1.stupeň ZŠ. První koncert ve velkém sále jsem zhlédl. Několik her na klavír, na balalajku a housle ukázalo, čeho za další školní rok žáci školy dosáhli. Na klavír hráli nejen jednotlivci, ale také několikrát duo a jednou trio a kvarteto. Milé bylo vystoupení pěveckého souboru Vesnušky. Osm usměvavých děvčátek a jeden chlapec procítěně zazpívali působivou píseň Naš baran vljubilsja (Náš beran se zamiloval). Děti z mateřinek nejen poslouchaly koncert, ale průvodkyně pořadem jim vyprávěla i o použitých nástrojích, které děti ovšem bezpečně rozpoznaly.
Po skončení koncertu mě několik usměvavých Vesnušek (celkem je jich v souboru 40) netrpělivě čekalo ve své místnosti a s chutí mně zazpívalo píseň „Něbo vysoko, more gluboko“. Děvčata pěkně zpívala a pohybovala se. Ve druhé části písně jsem měl slova „vysoko, gluboko“ doplnit já, což jsem ale nepochopil. Řekla mi to Oksana až po skončení písně. Děvčata to ale vzala s úsměvem. Po zazpívání písně děvčata ráda pózovala pro fotografie.
Vesnušky sbírají 1. a 2. místa z různých soutěží. Zúčastnily se mezinárodní soutěže v Novočerkassku a v Moskvě festivalu vlastenecké písně.
Taneční oddělení má k dispozici mj. velký taneční sál se zrcadly, kde právě probíhala ukázková hodina pro rodiče. V sále malá děvčátka a jeden chlapec pilně předváděli, co se za poslední rok naučili.
Úspěchem tanečního oddělení je 1.místo tanečního soubor Zadorinky na mezinárodní soutěži v Astrachani.
[ See image gallery at www.nwoo.org ]
Jaromír Vašek, předseda Společnosti přátel LLR a DLR
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Hry zdarma

Nejlepší hry zdarma.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Přehled bankovních půjček

Srovnání půjček vám usnadní orientaci mezi různými nabídkami.

Finance na každý den

Prezentujte své podnikání a získejte nové zákazníky na Internetu.

Dnes nejprohlíženější