DONBASKÁ ZASTAVENÍ 48. – ŠKOLNÍ MUZEUM KLIMENTA VOROŠILOVA V LUGANSKU
RSS

DONBASKÁ ZASTAVENÍ 48. – ŠKOLNÍ MUZEUM KLIMENTA VOROŠILOVA V LUGANSKU
Jak jsem slíbil ve 24.díle Donbaských zastaveních, pojednám o školním muzeu ve 38.ZŠ Klimenta Vorošilova v Lugansku. Školu a muzeum jsem navštívil s Annou Brechovou, předsedkyní Luganského Komsomolu. Muzeum Klimenta Vorošilova škola připravovala více jak rok ve spolupráci s Muzeem historie a kultury města Lugansku (do r.1990 Muzeum Klimenta Vorošilova), kde je mnoho exponátů o Klimentu Vorošilovovi. Muzeum se nachází v malé místnosti v přízemí budovy 2.stupně školy. Na rozvoj muzea, jak jsem již psal, přispěli i přátelé Donbasu z ČR. Muzeem nás provázela žákyně 9.třídy.

Na několika nástěnných tabulích na stěnách najdeme celý život maršála SSSR Klimenta Jefremoviče Vorošilova (1881-1969), je představen jako dělník v luganské lokomotivce počátkem 20.století, revolucionář v Říjnové revoluci 1917, vojevůdce za občanské války, lidový komisař mezi dvěma světovými válkami, velitel za 2.světové války, vysoký státní funkcionář po 2.světové válce. Je představen i jako otec v kruhu své rodiny a jako člověk, obdivovaný a milovaný Lugančany.
Na stěně pod oknem vidíme fotografie luganských památníků včetně fotografie jezdecké sochy Klimenta Vorošilova. Na malém stolku vlevo od okna najdeme malou bronzovou bystu Vorošilova a knihy, pojednávající o jeho životě i o Lugansku. Je zde i vzácnost, kterou muzeu daroval jeden občan-kronika událostí, kde jsou i články o Vorošilovovi.
Příjemným překvapením pro mě byly exponáty na stojanu vpravo od okna. Připomínají Semjona Martynoviče Ryžkova, učitele Klimenta Vorošilova v alčevské škole. Nahoře na stojanu vévodí fotografie Semjona Ryžkova s Klimentem Vorošilovem. Pod ní najdeme kopii rukopisu Ryžkovova pojednání o Klimentu Vorošilovovi, kterou mým prostřednictvím věnovala muzeu vnučka Semjona Ryžkova Serafína Kristková, žijící v Brně. Dále je tu kopie mého článku o mém úspěšném pátrání po potomcích Semjona Ryžkova v České republice. Dole na stojanu jsou potom fotografie z mých besed se žáky v 38.ZŠ. Semjon Ryžkov se tak do svého rodného kraje vrátil už podruhé (před dvěma lety jsem předal od Serafíny Kristkové pojednání jejího dědečka o Klimentu Vorošilovovi Historickému muzeu v Alčevsku, které mě předtím o pátrání po potomcích Semjona Ryžkova v České republice požádalo).
Jak mi sdělila ředitelka školy Jelena Leonidovna Nosko, muzeum se bude snažit získat ještě další exponáty o životě Klimenta Vorošilova, aby obohatilo své sbírky. Ředitelce se splnil další velký sen-po nedávném získání čestného názvu Škola Klimenta Vorošilova bylo nyní vybudováno školní muzeum Klimenta Vorošilova.
[ See image gallery at www.nwoo.org ]
Jaromír Vašek, předseda Společnosti přátel LLR a DLR
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Hry zdarma

Nejlepší hry zdarma.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Přehled bankovních půjček

Srovnání půjček vám usnadní orientaci mezi různými nabídkami.

Finance na každý den

Prezentujte své podnikání a získejte nové zákazníky na Internetu.

Dnes nejprohlíženější