Švédsko odmítá umožnit Rusku účastnit se vyšetřování sabotáží na Nord Streamu
RSS

Švédsko odmítá umožnit Rusku účastnit se vyšetřování sabotáží na Nord Streamu

Končící švédská vláda si z nějakého neznámého důvodu osobuje rozhodovat o tom, kdo může a kdo nemůže vstoupit do blízkosti poškozeného potrubí Nord streamu.  V současné době je oblast obklíčena švédským námořnictvem a loděmi švédské pobřežní stráže. Údajně jde o to, aby tam nevstoupil kdokoli nepovolaný.
Švédsko přitom nemá s Nord streamem nic společného, přičemž poškozený úsek spadá do oblasti mezinárodních vod. Nyní bylo Švédsko požádáno Ruskem o to, aby se mohlo podílet na vyšetřování výbuchu.
Švédsko zahajuje vlastní trestní vyšetřování toho, co a kdo stál za údajným útokem na plynovod Nord Stream v Baltském moři. Rusko požádalo o účast na vyšetřování, ale sociálně demokratická švédská přechodná vláda to kategoricky odmítla.
Faktem je, že Nord Stream zaznamenal únik. Většina lidí souhlasí s tím, že je to výsledek útoku výbušninami. Na druhé straně jsou hypotézy o tom, kdo za tímto činem stojí, silně odlišné.
Z politických důvodů se Švédsko přihlásilo k názoru, že to byl Putin, kdo vyhodil do povětří svůj vlastní plynovod. Je to však něco, co ruská strana kategoricky popírá a tvrdí, že je v rozporu s logikou.
Jedna hypotéza, která netrpí logickými nedostatky v uvažování, je, že jsou to Spojené státy a NATO, kdo sabotoval plynovody Nord Stream. Tento názor podporují prohlášení amerického prezidenta Joe Bidena a ministra zahraničí Tonyho Blinkena. Byly však vzneseny námitky, že bychom tato prohlášení neměli vykládat doslovně. Nicméně i bývalí vysoce postavení američtí politici vidí za útokem USA.
Švédsko ve skutečnosti nemá s Nord Streamem nic společného, ale vzhledem k tomu, že části plynovodů procházejí švédskou ekonomickou zónou, sociálně demokratická prozatímní menšinová vláda se domnívá, že by mělo být zahájeno trestní vyšetřování toho, co se stalo.
Nyní Rusko předkládá prohlášení, aby se zapojilo do vyšetřování. Prozatimní ministr obrany Peter Hultqvist (S) však na to říká ne. Zapojení Ruska by Švédsku ztížilo dosažení závěrů ve vyšetřování, ke kterým chce zřejmě dojít. Tím závěrem je, že pravděpodobným pachatelem je Rusko.
Hultqvist proto kategoricky říká ruským vyšetřovatelům ne. Činí tak údajně na základě toho, že Švédsko obvykle nezapojuje cizí mocnosti do  vlastních trestních vyšetřování.
To je ovšem lež, neboť ve skutečnosti existuje bezpočet příkladů toho, jak Švédsko spolupracovalo s jinými zeměmi při vyšetřování trestných činů, které, stejně jako údajný útok na Nord Stream, postihují více národů než Švédsko. Další důvody, proč nechtít Rusko, jsou proto považovány za vyjádření averze.
Úřednická menšinová vláda vedená sociálními demokraty ve středu svolala Radu pro bezpečnostní politiku, aby projednala úniky informací o Nord Streamu s příslušnými úřady. Během dne několik ministrů navštívilo Výbor pro obranu a zahraniční věci Riksdagu, aby informovali o únicích a o tom, jak si myslí, že by Riksdag měl reagovat na ruskou anexi takzvaných ukrajinských odtržených republik.
Jedním z těchto ministrů byla dočasná ministryně zahraničí Ann Lindeová, která v předchozích prohlášeních obvinila Rusko z útoku na Nord Stream. Po návštěvě výboru na tiskové konferenci uvedla, že bezpečnostní situace je nyní nejvážnější od počátku 80. let a studené války.
Podle Lindeové byla situace tehdy předvídatelnější než dnes, protože je velmi obtížné posoudit, co bude Rusko dělat dál a proč. Pozvání Ruska k vyšetřování Nord Streamu by mohlo některé takové otazníky narovnat, ale nyní je rozhodně vyloučeno, domnívá se vláda. To bylo nekompromisně vyjádřeno na stejné tiskové konferenci jejím kolegou – členem přechodné vlády, Peterem Hultqvistem.
Výhradně švédské vyšetřování bude řešeno bezpečnostní policií a státním zastupitelstvím za pomoci pobřežní stráže. Dánsko také oznámilo své vlastní vyšetřování výbuchu Nord streamu.
Švédské ozbrojené síly budou také přítomny, když budou kontrolovány plynovody Nord stream. Několik dalších zemí přislíbilo pomoc při práci. Většinu těchto nabídek švédská vláda neodmítla. Pouze Rusko bylo kategoricky odmítnuto.
Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Veršin  v komentáři  švédský postoj zkritizoval. Domnívá se, že vzhledem k ruským zájmům v Nord streamu je zřejmé, že je třeba získat přístup k vyšetřování a zajistit jeho transparentnost.
Švédsko dokonce zachází tak daleko, že blokuje dotyčnou oblast v Baltském moři, aby zabránilo ruským lodím přiblížit se. Pobřežní stráž tvrdí, že obdržela rozhodnutí prokurátora o právu fyzicky zasáhnout, pokud by se nějaké ruské plavidlo pokusilo překročit hranici vytyčené oblasti, kterou švédská vláda považuje za bariéru. Vniknutí ruských lodí by bylo považováno za vniknutí na švédské území.
K provedení tak velkých oprav na potrubí, o jaké se jedná, musí švédská vláda získat povolení od společnosti Nord stream. V dohodě, v níž Švédsko schválilo položení plynovodů ve švédské hospodářské zóně, má Švédsko právo provádět obvyklé údržbářské práce pouze z vlastního podnětu.
Ruský Gazprom je většinovým vlastníkem Nod streamu. Dialog se společností není usnadněn postojem Švédska k Rusku při vyšetřování. Není jasné, zda Švédsko obdrží nějaká rozšířená povolení k opravám nebo zda budou úkolem pověřeni jiní aktéři.
Zároveň se spekuluje o tom, že by se Švédsko mohlo pokusit zabránit opravě potrubí vůbec. Stalo se tak po návrhu dočasné ministryně Magdaleny Anderssonové, která chtěla, aby se prošetřilo, zda tato možnost podle mezinárodního práva existuje.
Proč by Švédsko chtělo jednat tímto způsobem, je také nejasné. V takovém případě by to posílilo argumenty těch pozorovatelů, kteří věří, že za tímto útokem stojí Spojené státy, NATO a také Švédsko.
Ohodnoťte tento příspěvek! [Celkem: 1 Průměrně: 5 ] Článek Švédsko odmítá umožnit Rusku účastnit se vyšetřování sabotáží na Nord Streamu se nejdříve objevil na Necenzurovaná pravda - nepřikrášlená realita islamizovaného světa .


Nejčtenější za týden