NADIJA SAVČENKOVÁ: Pád ukrajinské princezny
RSS

NADIJA SAVČENKOVÁ: Pád ukrajinské princezny

Bývalá ukrajinská vojenská pilotka Nadija Savčenková, odsouzená v Rusku za napomáhání vraždě novinářů a později oslavovaná jako hrdinka Ukrajiny, zcela pohořela v nedávných parlamentních volbách na Ukrajině. Získala pouhých 8 hlasů . Uvádí se to v článku na serveru Novinky.cz (viz ZDE ).
Savčenková byla národní hrdinkou
Savčenková se stala se svými protiruskými postoji brzy po prozápadním převratu na Ukrajině v roce 2014 národní hrdinkou. Když byla na východě země zatčena pro podezření z účasti na vraždách novinářů a souzena v Rusku, její sláva dosáhla stádia mučednice. K jejímu propuštění vyzývali nejen ukrajinští, ale také třeba někteří čeští politici podporující na Ukrajině nově nastolený režim. Nakonec se ke své účasti na vraždách novinářů přiznala (viz ZDE ), byla odsouzena a následně vyměněna za dva ukrajinské politické vězně. Po návratu na Ukrajinu si začala užívat nově nabyté slávy. V rámci propagandy ukrajinského režimu zavítala i do ČR, kde ji nadšeně přivítali představitelé strany TOP09:
K. Schwarzenberg, M. Kalousek, M. Ženíšek a N. Savčenková v lednu 2017; Foto: Veronika Rejmanová / top09.cz
Upadnutí v nemilost
Její další osud ale potvrdil stálou platnost přísloví že “revoluce požírá své děti”. Savčenková se poté, co se stala poslankyní ukrajinského parlamentu, rozhádala s tehdy vládnoucí oligarchickou klikou prezidenta Porošenka, který ji nechal nakonec obvinit z vlastizrady a uvěznit. Savčenková byla oficiálně podezřelá z přípravy teroristických činů v Kyjevě. Podle Úřadu generálního prokurátora Ukrajiny měla plánovat teroristické útoky v budově parlamentu a ve vládní čtvrti. Savčenková čelila možnému trestu od pěti let odnětí svobody až po doživotí. V dubnu 2019 byla propuštěna, nicméně stíhání zastaveno nebylo.
Skutečné důvody perzekuce
Savčenková záhy po svém návratu na Ukrajinu započala aktivity směřující k normalizaci vztahů s Ruskem a se separatisty na východě Ukrajiny. V prosinci 2016 po setkání s vůdci separatistické Doněcké lidové republiky, se kterými jednala o propuštění ukrajinských zajatců, byla Savčenková vyloučena z poslanecké frakce Baťkivščina někdejší premiérky Tymošenkové, dokonce začala být označována za „zrádkyni“. Tehdejší předseda ukrajinského parlamentu Andrij Parubij kritizoval Savčenkovou slovy: „My vystupujeme kategoricky proti jednání s teroristy a proti amnestii vrahů Ukrajinců.“ Savčenková také postupně začala kritizovat přední představitele Ukrajiny za korupci a rozkrádání státu.
Rudolf Hruboň
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Hry zdarma

Nejlepší hry zdarma.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Přehled bankovních půjček

Srovnání půjček vám usnadní orientaci mezi různými nabídkami.

Finance na každý den

Prezentujte své podnikání a získejte nové zákazníky na Internetu.

Dnes nejprohlíženější