Fotografia, ktorá obletela svet. Malé sestry, zachytené na snímke v troskách domu, bojujú o život
RSS

Fotografia, ktorá obletela svet. Malé sestry, zachytené na snímke v troskách domu, bojujú o život

Binniš 26. júla 2019 (TASR/HSP/Foto:Bashar al Sheikh)
 
Na sociálnych sieťach sa šíri táto virálna fotografia: dve prachom pokryté sýrske dievčatká, uväznené v troskách, držia za tričko svoju maličkú sestru voľne visiacu zo zbombardovaného domu
Na snímke dievča, ktoré drží v ruinách domu za tričko svoju sedemmesačnú sestru
Za nimi vidieť muža, ktorý si drží čelo rukou a s ústami otvorenými od hrôzy sa pozerá na deti uviaznuté medzi kusmi trosiek.
Snímku urobil v stredu 24. júla Bašár Šajch, fotograf pracujúci pre miestny spravodajský portál SY24 – niekoľko sekúnd po tom, čo vojenské lietadlá zasypali bombami mesto Aríhá v provincii Idlib na severozápade Sýrie, napísala v piatok tlačová agentúra AFP.
Táto oblasť ovládaná džihádistami je od konca apríla terčom pravidelných náletov Damasku a jeho spojenca Ruska.
Jedno z troch dievčatiek zachytených na fotografii je mŕtve a dve bojujú o život. Taký je výsledok náletov sýrskeho režimu, ktorého bomba zasiahla dom týchto detí, uviedol Dr. Ismáíl, ktorý ošetroval obete v neďalekej nemocnici. Lekár požiadal o nezverejnenie celého svojho mena.
Riham al-Abdulláhová (5), ktorú na fotografii vidieť zvierať zelené tričko svojej mladšej sestričky, zomrela krátko po stredajších náletoch, uviedol lekár.
Jej sedemmesačná sestra Túka v zelenom tričku, ktorá na snímke visí z trosiek dolu, je so zraneniami hlavy na jednotke intenzívnej starostlivosti. “Je 24 hodín napojená na dýchací prístroj,” spresnil Dr. Ismáíl a doplnil, že jej stav je stabilizovaný.
Dálijá, tretia sestra na fotografii, sa po operácii hrudníka nachádza v stabilizovanom stave, ako povedal ďalší lekár v tej istej nemocnici.
Dievčatá patria do osemčlennej rodiny, pozostávajúcej z dvoch rodičov a šiestich sestier.
Po stredajších leteckých útokoch zahynula okrem päťročnej Riham aj matka a ďalšia dcéra, ktoré však na snímke nevidieť, vysvetlil Dr. Ismáíl. Ďalšia dcéra Ruwán zomrela v piatok, podľa slov lekára podľahla zraneniam hrudníka a brušnej dutiny.
Tawfík Kattán, záchranár z Aríhá, vyťahoval v deň náletov ľudí z trosiek. Po evakuácii jednej z obetí sa vrátil k zničenej budove. “Keď som sa vrátil, prekvapilo ma, že dievčatká, žiaľ, spadli,” povedal na adresu malých sestier.
Oblasť Idlibu ovládaná džihádistami má byť chránená niekoľko mesiacov platnou medzinárodnou dohodu o prímerí, ale provinciu od konca apríla čoraz častejšie bombarduje sýrska vláda prezidenta Bašára Asada a jeho spojenec Rusko.
Humanitárne organizácie ostro kritizovali ofenzívu ako “nočnú moru”, pretože bol počas nej zabitý alarmujúci počet detí. Ide o najnovšiu krvavú epizódu v osemročnej občianskej vojne v Sýrii.
Organizácia Save the Children oznámila, že počet detí zabitých v Idlibe za posledné štyri týždne prekročil počet usmrtený v tom istom regióne za celý vlaňajší rok.
Vo vojne v Sýrii, ktorá sa začala v roku 2011 surovým potlačením protivládnych protestov, prišlo o život vyše 370.000 ľudí a z domovov museli ujsť milióny obyvateľov.
 
Príspevok Fotografia, ktorá obletela svet. Malé sestry, zachytené na snímke v troskách domu, bojujú o život zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Přehled bankovních půjček

Srovnání půjček vám usnadní orientaci mezi různými nabídkami.

Finance na každý den

Prezentujte své podnikání a získejte nové zákazníky na Internetu.

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Dnes nejprohlíženější