Musk navrhuje, aby se Tchaj-wan stal čínskou „zvláštní administrativní zónou“
RSS

Musk navrhuje, aby se Tchaj-wan stal čínskou „zvláštní administrativní zónou“

Elon Musk se nespokojil s kopáním do vosího hnízda a pro Financial Times právě navrhl, že napětí mezi Čínou a Tchaj-wanem by se dalo vyřešit předáním části kontroly Pekingu, který by ostrov s 23 miliony obyvatel považoval za „zvláštní správní zónu“ podobnou Hongkongu. (Foto: Flickr)„Moje doporučení… by bylo vymyslet pro Tchaj-wan zvláštní správní zónu, která by byla přiměřeně přijatelná, pravděpodobně z ní nebudou všichni šťastní,“ řekl Musk, když odpovídal na otázku týkající se Číny, kde jeho společnost Tesla provozuje v Šanghaji supertovárnu.Peking považuje Tchaj-wan za odštěpeneckou provincii Číny, kterou nakonec získá zpět, ať už diplomatickou cestou, nebo silou. Čína nabídla Tchaj-wanu model poloautonomie „jedna země, dva systémy“ podobný Hongkongu, který hlavní tchajwanské politické strany odmítly.
Ukrajinské síly hlásí výpadky Starlinku během tažení proti Rusku
„A je možné, a myslím, že pravděpodobně i ve skutečnosti, že by [Tchaj-wan] mohl mít uspořádání, které by bylo mírnější než Hongkong,“ pokračoval Musk.Peking v roce 2020 uvalil na Tchaj-wan přísný zákon o národní bezpečnosti.V reakci na to zasáhl na Facebooku vysoce postavený zákonodárce tchajwanské vládnoucí Demokratické pokrokové strany Wang Ting-Tu – napsal: „Jednotlivé nezávislé společnosti nemohou brát své vlastnictví jako vtip. Proč by tedy měly ležérně přecházet demokratické svobody, suverenitu a způsob života 23 milionů Tchajwanců?“.
Twitter teď patří Elonovi, tady je, co podle svých slov udělá s platformou
„Musk si musí najít politického poradce s jasnou hlavou,“ uvedl jeden z tchajwanských vysokých úředníků ve vyjádření pro agenturu Reuters.„Svět jasně viděl, co se stalo Hongkongu… jejich ekonomická a sociální živost náhle skončila pod totalitní vládou Pekingu.“Peking se k Muskovu prohlášení vyjádřil mlčky – čínské ministerstvo zahraničí uvedlo, že Tchaj-wan je „domácí záležitostí“ (neboli „starejte se o své“).Zdroj: zerohedge.com
Po Muskově příspěvku „Mír mezi Ruskem a Ukrajinou“ se na Twitteru rozpoutalo peklo
Článek Musk navrhuje, aby se Tchaj-wan stal čínskou „zvláštní administrativní zónou“ se nejdříve objevil na AC24.cz .


Nejčtenější za týden