Názor, že šlo především o Čínu, není nijak ojedinělý. Tomu napovídalo již jen to, že většina Trumpovy administrativy je obsazena protičínskými jestřáby.
Tentokrát přichází hlas také z Číny, kde z únosu Madura panuje podobný dojem.
Plánovaná státní návštěva amerického prezidenta Donalda Trumpa v Číně v dubnu bude nejdůležitější geopolitickou událostí roku a může rozhodnout o rovnováze sil mezi velmocemi na několik dalších let.
Toto je názor čínského analytika Xueqin Jianga, který v posledních letech využil teorii her k předpovědi několika významných geopolitických událostí: od Trumpova vítězství ve volbách až po útok na Írán.
V rozhovoru s norským politologem Glennem Diesenem profesor vysvětluje, jak americká strategie o Čínu povede k podřízení se globálnímu finančnímu systému a proč Evropa riskuje pád v tomto procesu.
Glenn Diesen začíná rozhovor upozorněním na to, že se profesor Jiang v několika svých předchozích předpovědích trefil, a ptá se, co dělá jeho analýzy tak přesnými.
„Používám teorii her a geopolitiku vidím v podstatě jako hru mezi různými aktéry, kteří se snaží maximalizovat svůj vlastní zájem. Moc se nedívám na ideologii, ale zaměřuji se na vlastní zájem,“ vysvětluje Jiang.
Pro rok 2026 se profesor zaměřuje na jedno konkrétní datum: měsíc duben, kdy Donald Trump uskuteční svou první státní návštěvu Číny během svého druhého funkčního období.
„Vztah mezi USA a Čínou bude hlavním tématem roku 2026. Rusko a válka na Ukrajině jsou v podstatě vyřešené a stabilizované. Ale co je opravdu nejisté, je vztah mezi Spojenými státy a Čínou,“ řekl Jiang.
Boj o dolar
Podle profesora Jianga je Trumpova strategie pro Čínu nakonec o zajištění pozice amerického dolaru ve světové ekonomice. Profesor se vrací do roku 1971, kdy Richard Nixon oddělil dolar od zlatého standardu.
Aby stabilizoval hodnotu měny, Nixon zavedl petrodolarový systém se Saúdskou Arábií a otevřel Čínu americkému vlivu.
„Amerika v 80. letech přenesla technologie a odborné znalosti do Číny, otevřela její trh tak, aby se Čína stala závislou na americkém dolaru. Několik desetiletí tento vztah fungoval opravdu dobře,“ vysvětluje Jiang.
Ale podle profesora začaly Spojené státy zneužívat své privilegované postavení: tiskly příliš mnoho peněz, nahromadily obrovské dluhy kvůli válkám na Blízkém východě a byly zasaženy finanční krizí v letech 2008–2009.
Čína začala mít obavy o stabilitu dolaru a hledala alternativy, včetně internacionalizace jüanu a založení Šanghajské zlaté burzy.
„To nyní destabilizuje americký dolar. Trump chce tedy donutit Čínu, aby dál nakupovala americké dolary. Pamatujte, že pokud by Čína prodala všechny své americké státní dluhopisy, vznikla by v USA krize státního dluhu,“ řekl Jiang.
Venezuela – útok na Čínu
Profesor Jiang věří, že kroky USA ve Venezuele je třeba chápat s ohledem na rivalitu s Čínou. Převzetím kontroly nad zdroji Latinské Ameriky doufá Trump, že donutí Čínu nakupovat ropu a minerály – stříbro, zlato, lithium, měď – ze západní polokoule, a tím i v americké měně.
„Probíhá velká hra, kde Trump vede všechny tyto války po celém světě, aby uškrtil čínskou ekonomiku, aby se Čína stala závislou na západní polokouli pro zásoby surovin a byla nucena nakupovat více amerických dolarů,“ vysvětluje Jiang.
Glenn Diesen tvrdí, že tato donucovací strategie může mít opačný efekt; že se Čína místo toho obrátí na Rusko a další partnery. Jiang částečně souhlasí, ale poukazuje na to, že Rusko nemůže pokrýt čínské energetické potřeby.
„Čína dováží tři čtvrtiny veškeré své ropy ze zahraničí. Polovina pochází z Blízkého východu, 20 procent z Ruska. Kdyby Čína mohla zítra dovážet veškerou ropu z Ruska, udělala by to. Ale Rusko kapacitu nemá,“ řekl Jiang.
Podle profesora situace připomíná „vzájemně zaručené zničení“ – pokud USA uškrtí čínské dodávky ropy, Čína by mohla prodat americké vládní cenné papíry a způsobit finanční chaos.
„Představte si žebřík nad propastí. Jak Čína, tak Spojené státy se snaží stoupat po žebříčku a bylo by v zájmu obou současně stoupat společně. Spojené státy z nějakého důvodu trvají na tom, že budou výše než Čína.
Pokud USA zajdou příliš daleko a nechají Čínu daleko za sebou, kroky se destabilizují a obě země spadnou do propasti,“ vysvětluje Jiang.
Hororový scénář pro Evropu
Diesen se ptá, jak Evropa zapadá do tohoto obrazu, zejména s ohledem na válku na Ukrajině. Profesor Jiang vykresluje ponurý scénář.
„Budoucnost je jasná. Evropa se bude militarizovat proti Rusku, i kdyby to bylo proti zájmům lidu. Lidé budou z remilitarizace velmi rozrušení, v Německu už teď vidíte masivní protesty,“ řekl Jiang.
Podle profesora jsou evropští lídři uvězněni v samoposilující bublině, kde stále věří, že ruská ekonomika brzy zkolabuje a Putin bude svržen.
„EU je jen obrovská, neustále se posilující byrokracie a nejsou schopni si představit porážku. Nedokážou si představit jiné možnosti. Jsou si naprosto jistí, že pokud počkají ještě jeden den, válka skončí a oni vyhrají,“ říká Jiang.
Profesor přirovnává situaci k první světové válce, kdy miliony zemřely, protože vůdci nedokázali přiznat, že se mýlili.
„Nemohou si dovolit přiznat, že bylo možná špatné poslat Borise Johnsona, aby sabotoval mírová jednání mezi Kyjevem a Moskvou. Že bylo špatné vyhodit do povětří ropovod Nord Stream.
Rozčilovat Rusko po dobu 20 let rozšiřováním NATO až na jeho hranice mohlo být chybné. Tito lidé skutečně odmítají přiznat, že se mýlí, a jsou ochotni obětovat své vlastní národy, aby to nepřiznali,“ řekl Jiang.
Konec války podle profesora bude v Oděse, kde NATO selže v obraně města proti ruskému obléhání.
„NATO donutí Evropany narukovat nebo být násilně naverbováni, aby zemřeli v Oděse. Ti to však odmítnou a po celé Evropě vypukne občanská válka. Ale letos se to nestane. Je to časový rámec dalších 5–10 let, ale Jiang předpovídá, že je to pomalá smrt Evropy.
Trump: mafiánský boss v Bílém domě
Glenn Diesen klade otázku, zda je Trump racionální aktér. Profesor Jiang popisuje amerického prezidenta velmi kriticky.
„Nežije v našem světě. Žije ve svém vlastním světě, ve světě Trumpa, a všechno je jen předstírání. Ve svém světě věří, že pokud dokáže zhmotnit myšlenku, pokud získá dost lidí, aby jí věřili, stane se skutečností,“ říká Jiang.
Profesor věří, že Trump je v podstatě „mafiánský boss“ spíše než tradiční hlava státu, a že upřednostňuje televizní vystoupení před strategickým myšlením.
„Dlouho se snažili Trumpovi poskytovat denní brífinky, kde byl informován o geopolitice. Nejdřív to byla stránka a uvědomili si, že se ani nedokáže soustředit na jednu stranu.
Tak to dali do odstavce a uvědomili si: bože, on ani neumí přečíst odstavec. Takže zjistili, že tenhle chlap pořád sleduje televizi. Pokud chcete Trumpovu pozornost, musíte jít na Fox News a říct mu to tam,“ řekl Jiang.
Akce ve Venezuele, kde byl Maduro unesen americkými speciálními jednotkami, podle profesora ilustruje upřednostnění „optiky“ před strategií.
„V Trumpově světě, v jeho hlavě, si doslova myslí, že teď ovládá Venezuelu, protože má Madura v rukou. To si doslova myslí,“ řekl Jiang.
Írán: play-off
Podle profesora Jianga je Írán konečným cílem Trumpovy administrativy, ale prezident se nejprve snaží maximalizovat své osobní výhody.
„Trump je transakční. Jednou do Íránu vpadne, ale chce maximalizovat svůj osobní prospěch. Miriam Adelsonová slíbila Trumpovi 250 milionů dolarů, pokud bude kandidovat na třetí funkční období,“ říká Jiang.
Podle profesora se nyní všechny dílky skládačky dávají na své místo: protesty v Íránu, speciální jednotky na místě, ekonomické vyčerpání sankcemi.
„Skutečný problém nastane, pokud Trump nařídí plnohodnotnou invazi do Íránu. Izrael chce změnu režimu v Íránu a jediný způsob, jak k tomu dojít, jsou pozemní síly. Letecké údery nestačí. Izrael to nemůže zvládnout sám, potřebuje americké pozemní síly,“ řekl Jiang.
Profesor předpovídá, že rok 2026 bude rokem eskalace, ale plný vrchol nemusí přijít dříve než v roce 2027.
„Play-off je Írán. Čína je možná předposlední před Íránem. Ale kdybych si vsadil, myslím, že Čína a USA dosáhnou velkého obchodu,“ uzavírá profesor Jiang.
Glenn Diesen poznamenává, že pokud se tyto dvě supervelmoci dokážou spojit, mohou se spojit i další dílky skládačky….
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 3 Průměrně: 5 ]