Prinúti aj nás Greta vzdať sa mäsa? Nemecké strany CDU, Zelení a SPD už požadujú vyššiu DPH za mäso
RSS

Prinúti aj nás Greta vzdať sa mäsa? Nemecké strany CDU, Zelení a SPD už požadujú vyššiu DPH za mäso

Berlín/Štokholm 9. augusta 2019 (HSP/Foto:SITA/AP/Keystone-Jean-Christophe Bott)
 
Politici nemeckých strán zelených, SPD a dokonca aj CDU navrhli vyššiu DPH za mäso. Odmietnutie tohto návrhu prišlo z radov ľavice, FDP a AfD
Na snímke Greta Thurnbergová
„Súbežne s daňou za CO2 potrebujeme aj daň za mäso,“ tvrdí predseda asociácie pre ochranu zvierat Thomas Schröder. Príjem by mohol financovať konverziu chovu na ekologický.„Som za zvýšenie DPH na mäso a jeho vyčlenenie na zabezpečenie dobrých životných podmienok zvierat,“ uviedol hovorca poľnohospodárskej politiky skupiny Zelených Friedrich Ostendorff. Poľnohospodársky hovorca SPD Rainer Spiering to považuje podobne ako jeho kolega zo strany zelených za správne: „Daň na mäso by kvôli jednoduchosti pri zvýšení DPH na 19 percent bola možná, ale hlavne čo sa týka spotrebiteľa. Výrobcovia mäsa a maloobchod s potravinami by tiež mali prispievať k trvalo udržateľnému chovu hospodárskych zvierat.”
Dokonca aj Merkelovej konzervatívna CDU je otvorená populistickému dopytu po zvýšení DPH na mäsové výrobky. „Takáto daň môže byť konštruktívnym návrhom. Tento dodatočný príjem by sa však musel použiť ako prémia na dobré životné podmienky zvierat a na podporu chovateľov hospodárskych zvierat v Nemecku počas konverzie, “uviedol poľnohospodársky politik CDU Albert Stegemann.
Na druhej strane ľavicová politička Kirsten Tackmannová vystupuje proti zvyšovaniu cien mäsa. Domnieva sa, že tento prístup nie je vhodný na reguláciu dobrých životných podmienok zvierat nad daňou na mäso, pretože tieto musia platiť sociálne znevýhodnené osoby.
Aj strana FDP návrh kritizuje: „Návrh neprispieva ani k dobrým životným podmienkam zvierat, ani k ochrane klímy, ale presadzuje umelé zvyšovanie cien nemeckých výrobkov z trhu.“ V dôsledku toho by sa spotrebitelia uchýlili k lacnejším zahraničným výrobkom, hovorí politik FDP Gero Stool. „Výsledkom bude, že posilníme výrobu na nižšie štandardy v zahraničí.“ Hovorca poľnohospodárskej politiky parlamentnej skupiny AfD Stephan Protschka tiež odmieta daň z mäsa. „Ak na rozdiel od očakávaní peniaze neprenikajú do federálneho rozpočtu, nakoniec to spôsobí len ďalšiu finančnú závislosť od nemeckého poľnohospodárstva zo strany verejného sektora.”
Že tento návrh prichádza v Nemecku práve teraz, je pre mnohých pochopiteľné. Politická agenda v Nemecku je momentálne silne ovplyvnená činnosťou švédskej aktivistky Grety Thunbergovej, ktorá nielen že je sama vegánka, ale presviedča všetkých sa k nej pridať a zriecť sa celkovo konzumácie mäsových výrobkov.
Greta Thunbergová už viackrát otvorene proti konzumácii mäsa uviedla, že mäso, mliečne výrobky a vajcia „kradnú“ budúcnosť jej generácie. Podľa 16-ročnej švédskej aktivistky je živočíšna výroba jedným z najväčších faktorov zmeny klímy.
Andrea Lopatková
 
Príspevok Prinúti aj nás Greta vzdať sa mäsa? Nemecké strany CDU, Zelení a SPD už požadujú vyššiu DPH za mäso zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Hry zdarma

Nejlepší hry zdarma.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Přehled bankovních půjček

Srovnání půjček vám usnadní orientaci mezi různými nabídkami.

Finance na každý den

Prezentujte své podnikání a získejte nové zákazníky na Internetu.

Dnes nejprohlíženější