Česká europoslankyňa Konečmá: „Do Rusov si môžeme kopnúť, pretože média a niektorí voliči to majú radi“
RSS

Česká europoslankyňa Konečmá: „Do Rusov si môžeme kopnúť, pretože média a niektorí voliči to majú radi“

Praha 12. augusta 2019 (HSP/Foto: Screenshot YouTube)
 
Viacerí analytici a média komentujú čerstvú „kauzičku“: české ministerstvo zahraničia skritizovalo zásah moskovskej polície proti nepovolenej demonštrácii v hlavnom meste Ruska a na oplátku ruské veľvyslanectvo v Prahe vyzvalo české úrady, aby sa nemiešali do vnútorných záležitostí inej krajiny
Na snímke Kateřina Konečmá
Názory komentátorov tejto „kauzičky“ sa rozdelili: prví akcentujú zásah ruskej polície, druhí poukazujú na to, že české ministerstvo zahraničia strelilo vedľa a nemalo by mať dvojaký meter: ak už skritizovalo zásah moskovskej polície, malo by podobným spôsobom reagovať aj na podobné, ba dokonca oveľa brutálnejšie zásahy polície v krajinách Európskej únie, ale v týchto prípadoch vždy bolo ticho…
Poukázala na to aj česká europoslankyňa za KSČM Kateřina Konečná v rozhovore pre Rádiožurnál Českého rozhlasu v relácii „Dvadsať minút“. „Ministerstvo zahraničia to meria dvojitým metrom. Kritizuje Rusko, ale vo chvíli, keď sa porušovali ľudské práva, napríklad na Ukrajine, tak mlčalo,“ podotkla.
„Je správne, keď české ministerstvo zahraničia kritizuje tvrdý postup ruskej polície? A ako by sa mala k opakovanému zatýkaniu demonštrantov a zadržovaniu opozičných vodcov v Moskve postaviť Európska únia?“ opýtal sa moderátor.
„Keby ministerstvo zahraničia postupovalo rovnako v prípade Španielska, Turecka, Brazílie a všetkých štátov, kde k podobných veciam dochádza, povedala by som, že mu verím, že to myslí vážne. Ale takto mi to pripadá ako klasická protiruská reakcia. Vo chvíli, keď sa  porušovali ľudské práva, napríklad, na Ukrajine, ministerstvo zahraničných vecí mlčalo,“ prízvukovala česká europoslankyňa.
Poukázala na falošnosť a dvojitý meter českej diplomacie: „Ide o reakciu pre média. Keby  ministerstvo naozaj hovorilo o politike ľudských práv vážne, nikdy by sa nemohlo nevyjadrovať k tomu, ako sme sa v rámci EÚ chovali, napríklad, voči udalostiam v Katalánsku,“ podčiarkla.
Niekoľko razy zopakovala, že český minister zahraničia sa ozýva iba v čase, keď má pocit, že  z toho môže vytĺcť určitý politický kredit. „Pripadá mi to pokrytecky. Keď to poviem dosť tvrdo, do Rusov si môžeme kopnúť, pretože média a niektorí voliči to majú radi. Ale ak niečo oveľa horšie sa deje v našom okolí, budeme radšej mlčať a budeme to prehliadať,“ podčiarkla Kateřina Konečná .
Moderátor ju niekoľkokrát požiadal, aby vysvetlila, či ministerstvo zahraničia a samotný minister sa takto miešali do vnútorných záležitostí Ruska. Vyhla sa priamej odpovedí, či sa podobné konanie vo všeobecnosti považuje za ovplyvňovanie diania v inej krajine, iba podotkla, že, ak vezme do úvahy vyjadrenia samotného ministra zahraničia, ktorý komentuje podobné prípady, určite, podľa jeho vlastných slov, ide o miešanie sa do záležitostí iného štátu. Podčiarkla, že v tomto prípade český minister zahraničia protirečí sám sebe.
Českú europoslankyňu je ťažko upodozrievať z fandenia „režimu Putina“, pretože je členkou domácej Komunistickej strany, má úzke kontakty s kolegami v Rusku a nezabudajme na to, že Komunistická strana Ruska je už 20 rokov v opozícii proti „režimu Putina“. Napokon samotná česká europoslankyňa prízvukovala, že mnohí ruskí komunisti sa zúčastnili na protestnej demonštrácii v Moskve a v iných mestách a v priebehu demonštrácie telefonicky komunikovala s ruskými kolegami, aby vedela, ako sa vyvíja situácia, napríklad, v Moskve.
Napriek tomu dokázala objektívne posúdiť situáciu a priznať, že mnohí európski politici voči Rusku resp. Číne, Venezuele, Sýrii a pod. používajú dvojitý meter: to, čo tvrdo kritizujú a odsudzujú vo vzdialenejšom Rusku, ani náhodou neodsudzujú, ba ani nekomentujú vo svojom okolí, v krajinách EÚ – radšej si to nevšímajú, nespomínajú, ako by sa nič také nikdy neudialo, a sú znervóznení a znechutení, keď ich Rusi žiadajú, aby voči všetkým krajinám používali rovnaké štandardy a nekonali podľa príslovia „ Čo je dovolené bohovi, nie je dovolené volovi.. .“
Eugen Rusnák
 
 
Príspevok Česká europoslankyňa Konečmá: „Do Rusov si môžeme kopnúť, pretože média a niektorí voliči to majú radi“ zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Hry zdarma

Nejlepší hry zdarma.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Přehled bankovních půjček

Srovnání půjček vám usnadní orientaci mezi různými nabídkami.

Finance na každý den

Prezentujte své podnikání a získejte nové zákazníky na Internetu.

Dnes nejprohlíženější