Po novom poklese vyzvali firmy nemeckú vládu na urýchlenú podporu ekonomiky
RSS

Po novom poklese vyzvali firmy nemeckú vládu na urýchlenú podporu ekonomiky

Berlín 14. augusta 2019 (TASR/HSP/Foto:Maxpixel)
 
Po najnovších údajoch o medzikvartálnom poklese nemeckej ekonomiky a zvýšení rizika prepadu najväčšej ekonomiky Európy do recesie, zástupcovia nemeckého priemyslu zvýšili tlak na vládu, aby pristúpila k novému kolu fiškálnych stimulov
Ilustračné foto
Ako uviedol nemecký štatistický úrad Destatis, hrubý domáci produkt (HDP) klesol v 2. kvartáli medzištvrťročne o 0,1 % po 0,4-percentnom raste v 1. štvrťroku. “Výsledky znamenajú pre nemeckú ekonomiku definitívny koniec zlatej dekády,” povedal ekonóm ING Bank Carsten Brzeski. Na ekonomiku pôsobia najmä dva faktory, zhoršujúce sa obchodné vzťahy medzi Čínou a USA a blížiaci sa odchod Británie z Európskej únie, podľa všetkého bez dohody.
V reakcii na najnovšie údaje zástupcovia nemeckých firiem vyzvali vládu Angely Merkelovej, aby urýchlene prijala opatrenia na podporu hospodárskeho rastu. “Údaje sú hlasným budíčkom pre politikov, aby konečne urobili rozhodný krok,” povedal Holger Bingmann, šéf Nemeckého obchodného zväzu (BGA). Ako dodal, už niekoľko mesiacov jednotlivé ukazovatele naznačovali, že situácia sa zhoršuje. Nemecká vláda však namiesto toho, aby riešila napríklad firemné dane, problémy infraštruktúry a vysoké energetické náklady, zaoberala sa väčšinou inými otázkami, napríklad dôchodkami, dodal Bingmann.
Merkelová už v utorok (13. 8.) uviedla, že nemecká ekonomika čelí “náročnému obdobiu,” dodala však, že “nie je dôvod na paniku a vláda bude konať tak, ako si to situácia v danej chvíli vyžaduje”.
Viacerí priemyselníci však zdieľajú Bingmannove názory. Medzi nimi aj Joachim Lang, prezident Združenia nemeckého priemyslu (BDI), ktorý vyzval vládu v Berlíne, aby “využila svoj súčasný fiškálny priestor na podporu ekonomiky”. Ako dodal, “Nemecko čakajú pochmúrne mesiace, ktoré sa môžu zmeniť na roky, ak politickí predstavitelia neprídu s energickými opatreniami”.
Hovorca ministerstva financií však trvá na tom, že vláda už začala s opatreniami na podporu rastu. Ich súčasťou by malo byť napríklad aj zrušenie takzvanej solidárnej dane, ktorú v Nemecku zaviedli po zjednotení krajiny s cieľom pomôcť ekonomike východného Nemecka.
 
Príspevok Po novom poklese vyzvali firmy nemeckú vládu na urýchlenú podporu ekonomiky zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Hry zdarma

Nejlepší hry zdarma.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Přehled bankovních půjček

Srovnání půjček vám usnadní orientaci mezi různými nabídkami.

Finance na každý den

Prezentujte své podnikání a získejte nové zákazníky na Internetu.

Dnes nejprohlíženější