Cena novej nemocnice na Rázsochách je podľa Kisku extrémna. Podľa Beblavého mala byť nemocnica dávno postavená. Už za Dzurindu?
RSS

Cena novej nemocnice na Rázsochách je podľa Kisku extrémna. Podľa Beblavého mala byť nemocnica dávno postavená. Už za Dzurindu?

Bratislava 14. augusta 2019 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)
 
Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) a ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD) spustili v utorok búracie práce na skelete nemocnice na bratislavských Rázsochách. Na tomto mieste má totiž vyrásť nová nemocnica. Exprezident Andrej Kiska a tieňový minister financií Miroslav Beblavý (Spolu) tento krok kritizujú
Na snímke premiér Peter Pellegrini sedí v kabíne bagra a spúšťa búracie práce na skelete nemocnice na bratislavských Rázsochách v utorok 13. augusta 2019
Slovensko podľa bývalého prezidenta potrebuje v hlavnom meste konečne jednu modernú koncovú nemocnicu pre pacientov z Bratislavy aj z celého Slovenska. Výstavba nemocnice v lokalite Rázsochy však podľa jeho názoru stratila zmysel potom, čo súkromná spoločnosť Svet zdravia (Penta) začala stavať novú nemocnicu pár kilometrov odtiaľ v rovnakej, západnej časti Bratislavy.

“Z pohľadu obyvateľov Bratislavy, ale aj Slovenska je dnes z hľadiska dostupnosti oveľa vhodnejšia východná lokalita – teda nový Ružinov, pre novú univerzitnú nemocnicu v hlavnom meste,” myslí si Kiska.
Na mieste Rázsoch by bolo podľa neho lepšie postaviť menšie špecializované zdravotnícke zariadenie. “Cena novej plánovanej nemocnice na Rázsochách 263 miliónov eur, ktorú schválila vláda, je extrémne vysoká a nová vláda bude musieť znova celý projekt prehodnotiť,” tvrdí Andrej Kiska.
 

 
Premyslené kroky
Podľa Beblavého premiér Pellegrini konečne splnil to, čo pred rokom a pol sľúbil. “Aj si poťažkal, aké je to s bagrom náročné. Gratulujem. Predseda vlády našiel úlohu, v ktorej môže byť užitočný. Síce z toho pacienti ani zdravotníci nič nemajú, ale fotky sú pekné,” konštatuje poslanec vo svojom príspevku na sociálnej sieti.

Ako ďalej píše Beblavý po 12 rokoch vládnutia strany Smer mali byť nemocnice už dávno opravené či postavené. “A bratislavskí, ale aj ďalší zdravotníci mali mať istotu, kde budú liečiť pacientov.”
Slovenské zdravotníctvo a pacienti čakajú už dlho na zmenu a potrebujú hlavne dlhodobú a úprimnú pozornosť. A pomôcť tomu má podľa Beblavého “nová politika a premiér, ktorý dokáže zaistiť pravidelné investície do nemocníc. Každý rok, premyslene, s jasným plánom. Tak, ako to navrhujeme v našom programe. Pred zodpovednosťou sa ani na bagri utiecť nedá,” dodáva poslanec v závere.
Avšak nemenným faktom ostáva, že ani počas Dzurindovej vlády v rokoch 2002 až 2006, kedy bol Beblavý štátny tajomník ministerstva práce sociálnych vecí a rodiny, sa búracie práce neuskutočnili. Vláda Dzurindu totiž výstavbu aj financovanie nemocnice zastavila.
 


 
Nemocnica na Rázsochách
Na Rázsochách má vyrásť nová Univerzitná nemocnica Bratislava. Ministerstvo zdravotníctva vyhlásilo na konci mája verejné obstarávanie na komplexnú prípravu projektu. Predpokladaná hodnota zákazky je 17,5 milióna eur.
Univerzitná nemocnica má byť podľa rezortu zdravotníctva centrom excelentnosti, poskytovať bude komplexné služby v liečebno-preventívnej starostlivosti. Odhadovaný náklad na novú nemocnicu je v koncepcii schválenej vládou SR stanovený na 263 miliónov eur. V sume sú zahrnuté búracie práce či projektová príprava – ako medicinálne plánovanie, architektúra a projekcie.
S búraním skeletu sa malo začať pôvodne už na jeseň minulého roka. Voči tendru za viac ako 17,5 milióna eur bez DPH však podala na Úrad pre verejné obstarávanie námietky talianska spoločnosť Despe, ktorá v ňom neuspela. Týkali sa najmä toho, či je možné znovu použiť 100 percent materiálu zo zbúraného skeletu a základov, ako to deklaroval Metrostav.
Ten predložil ponuku za viac ako 10,69 milióna eur a hovorí o 100-percentnej recyklácii a opätovnom využití stavebných materiálov. Firma Despe sa uchádzala o tender spolu so slovenskou spoločnosťou Doprastav s ponukou za viac ako 10,66 milióna eur, recyklovala by 71 percent pôvodného stavebného materiálu. O zákazku súťažil aj slovenský tandem Strabag – Destroy s ponukou za viac ako 10,08 milióna eur, recykloval by desať percent stavebného materiálu.
Novú nemocnicu v Bratislave v lokalite Bory stavia aj finančná skupina Penta. Premiér už v apríli pripustil, že nová štátna univerzitná nemocnica by za tou súkromnou na Boroch mohla meškať asi dva roky. Postavená by tak mohla byť “podľa optimistických odhadov ministerstva zdravotníctva” okolo roku 2024.
Pellegrini tvrdí, že štátna nemocnica bude lepšia ako tá súkromná.
 

Príspevok Cena novej nemocnice na Rázsochách je podľa Kisku extrémna. Podľa Beblavého mala byť nemocnica dávno postavená. Už za Dzurindu? zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Hry zdarma

Nejlepší hry zdarma.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Přehled bankovních půjček

Srovnání půjček vám usnadní orientaci mezi různými nabídkami.

Finance na každý den

Prezentujte své podnikání a získejte nové zákazníky na Internetu.

Dnes nejprohlíženější